Nejlepší veslovací trenažéry | Srovnání + návod jak vybrat trenažér

5/5 - (2 votes)

Veslování zaručuje komplexní protažení a posílení prakticky všech svalů na těle. Naučí vás také správně dýchat, což je při fyzické aktivitě klíčové.

Při pravidelném cvičení dosáhnete velmi rychle viditelných výsledků a zpevněného těla. Spálíte dostatek kalorií, přispějete k hubnutí a dostanete se na svou vysněnou váhu.

Předtím, než se podíváme na nejlepší PS4 sluchátka na českém trhu, se pojďme společně podívat na srovnání kvality vybraných produktů.

Srovnání kvality: Nejlepší veslovací trenažéry

UmístěníTOP 1TOP 2TOP 3TOP 4TOP 5
NázevConcept2 D PM5Kettler Coach MNORDICTRACK RX800inSPORTline YukonaAcra 05-BR2400
Obrázek
Nosnost225 kg130 kg130 kg110 kg150 kg
Hmotnost25.8 kg41 kg48 kg20.5 kg28 kg
Displejanoanoanoanoano
VýrobceConcept 2KettlerNordicTrackInSPORTlineAcra
Regulace zátěžeelektronickéelektronickémechanickéelektronickéruční
Zobrazit nejlepší cenu
Zobrazit nejlepší cenu
Zobrazit nejlepší cenu
Zobrazit nejlepší cenu
Zobrazit nejlepší cenu

TOP 5: Nejlepší veslovací trenažéry

Recenze Concept2 D PM5 – naše hodnocení 97 %

Veslovací trenažér Concept2 model D se stal produktem roku 2018 a v současné době jde o nejlepší veslařský trenažér na trhu. Je určený k plnohodnotném tréninku, kdy procvičíte až 80 % všech svých svalových skupin, srdce, plíce a oběhový systém.

Snížíte hmotnost, spálíte tuky a vybudujete si kondici. Díky zámkovému mechanismu lze u tohoto veslovacího trenažéru snadno oddělit části rámu k přepravě a skladování. Má litinová kolečka a je tedy mobilní.

Veslařský trenažér má kvalitní poniklovaný řetěz pro dlouhou životnost. Záruka na kovové části je 5. let. Oceníte jeho minimální údržbu a menu ve slovenském jazyce v monitoru PM5. Výsledky zobrazuje v čase, čase na 500 m, metrech, wattech a kaloriích.

Je vhodný pro domácí i profesionální využití a všechny věkové kategorie. Má tichý chod, ergonomické držadlo a nožní opěrky Flexfoot přizpůsobivé rozměrům nohou. Volba režimu hladkého veslování, rychlého i pomalého člunu.

Recenze Kettler Coach M – naše hodnocení 96 %

Veslovací trenažér Kettler Coach je produktem roku 2016 a patří do top kategorie pro rok 2015. Má manuální ovládání magnetické brzdy a 8 stupňů rezistence.

Skládací veslovací trenažér se dá překlopit a uskladnit v menších prostorech. Je určený pro vytrvalostní a kondiční trénink. Věrně simuluje ergonomii pohybu klasického veslování a ocení jej i profesionální sportovci.

Hlavní předností je unikátní systém pojezdu, anatomicky tvarované sedlo, dostatečně dlouhý, tichý a plynulý pojezd. Univerzální konstrukce umožňuje provádět dodatečné tahové cviky vestoje na spodní kladce.

Díky opěrce pro záda se z něj dá udělat lavice vhodná pro cviky tahem vleže. Tréninkový počítač a přehledný LCD displej má 6 zobrazovaných funkcí se signalizací. Měří čas, tréninkovou vzdálenost, puls, frekvenci záběrů, celkový počet záběrů a spotřebu energie.

Recenze NORDICTRACK RX800 – naše hodnocení 94 %

Veslovací trenažér NORDICTRACK RX800 je universální veslovací trenažér pro začátečníky i pokročilé sportovce. Má vzduchovou brzdu, precizní mechaniku, kvalitní komponenty a moderním tréninkovým počítačem s LCD displejem a programy zaměřenými na spálené kalorií i kondici.

Zátěž lze dávkovat i ručně. Manuální regulace odporu je v 5. úrovních. Precizní zpracování zaručuje dlouhou životnost stroje.

Mezi hlavní výhody patří optimální ergonomie pohybu pro drobnější i vyšší postavy, plynulý a tichý chod, dostatečný rozsah zátěže, kvalitní mechanické zpracování, přednastavené programy i možnost ručního nastavení. Umožněno je i složení pro větší úsporu místa, MP3 připojení a zabudovaný reproduktor pro poslech hudby.

Recenze inSPORTline Yukona – naše hodnocení 94 %

Veslovací trenažér inSPORTline Yukona patří mezi skladné domácí veslovací trenažéry pro posílení kondice a procvičení prakticky celého těla. Má snadnou obsluhu, tichý chod a nízkou cenu.

Oceníte polstrované sedlo a intuitivní ovládání tlačítky. Má 15 přednastavených a 4 uživatelské programy plus 1 manuální. Měří čas, tepovou frekvenci, spálené kalorie, aktuální počet záběrů i jejich počet za minutu a vzdálenost. Má efektivní posilovač celého těla, magnetický brzdný systém a dlouhý pojezd.

Hlavní předností je elektronické ovládání skrze počítač pro rychlé přizpůsobení zátěže. Lze využívat i HRC program, který v kombinaci s hrudním pásem automaticky přizpůsobuje zátěž a optimální tepovou frekvenci pro vyšší efektivitu cvičení a lepší spalování tuků.

Disponuje 2 kg těžkým zátěžovým kolem, má 16 stupňů zátěže a tichý, magnetický, brzdný systém s minimální údržbou. Dlouhý pojezd o délce 118 cm ocení vyšší osoby. Překlopením jej složíte a zabere minimum místa.

Recenze Acra 05-BR2400 – naše hodnocení 93 %

Veslovací trenažér Acra 05-BR2400 má magnetický brzdný systém, 8 kg těžké zátěžové kolo a je vhodný pro osoby do 2 m výšky. Ovládání je ruční a má 8 stupňů zátěže. Veslařský trenažér Brother BR2400 se vyznačuje masivní ocelovou konstrukcí.

Má aluminiový pojezd o délce 85 cm. Je skvělým nástrojem pro procvičení celého těla a zlepšení kondice za velmi dobrou cenu.

Je vybavený pedály s nastavitelnými bezpečnostními řemínky, které zabrání vyšlápnutí ze stroje během cvičení a pohodlné sedátko. Patří do kategorie HC dle normy EN957 a je určen pro domácí použití.

Veslařský trenažér lze složit do vertikální polohy pro úsporu místa. Mezi hlavní měřené funkce computeru patří scan, čas, spálené kalorie, frekvence záběrů, počet záběrů a cviků celkem.

Jak vybrat veslovací trenažér

Využitelnost posilovacího trenažéru není omezena pohlavím či věkem. Na začátku cvičení je dobré zkonzultovat s odborníkem správnou techniku. Při špatném způsobu cvičení může docházet k jednostrannému namáhání zad a hrozí i poranění. Veslování není vhodné, pokud máte potíže s bederní páteří. Poradíme vám, jaký veslovací trenažér zvolit a jak jej vybrat. Podívejte se také, jaké jsou na vámi vybraný veslovací trenažér recenze.

Nejlepší veslovací trenažér je ten, na kterém se vám dobře cvičí. Tomu musíte uzpůsobit více kritérií. Nejdříve zvažte rozměry, nosnost, provedení brzd a pojezdů. Významnou roli hraje také způsob regulace zátěže, displej, funkce a dodatečné příslušenství. Samozřejmě je také třeba zohlednit i váhu a výšku osob, které budou veslovací trenažér používat. Domů je rozhodně dobré zvolit skládací veslovací trenažér kvůli úspoře místa. Výborná jsou i kolečka kvůli snadnému přesunutí. Podívejme se tedy, jak vybrat veslovací trenažér.

Konstrukce a nosnost

Základním parametrem je nosnost a kvalitní provedení konstrukce. Posed by měl být ve výšce nejméně 50 cm a délka pojezdu se pak odvíjí od vaší výšky. Pokud jste vyšší, určitě to zkontrolujte. Čím větší pojezd, tím lépe se vám bude cvičit. Vyhněte se raději levným hydraulickým zařízením s konstrukcí na zemi a krátkým pojezdem. Při výběru zohledněte i nosnost. Ta se většinou pohybuje v rozmezí od 100 do 150 kg. Vybírejte jen modely, které vám nabízejí dostatečnou rezervu. Můžete se setkat s různými konstrukcemi veslovacích trenažérů. Liší se velikostí stroje, posedem, plynulostí záběru, komfortem a životností.

Jednotlivé typy veslovacích trenažérů

Veslovací trenažéry s pružným lanem představují jednu z nejlevnějších variant. Zátěž je vytvářena gumovým expanderem, který se během veslování napíná. Veslování si ale moc neužijete.

Tlumičové veslovací trenažéry mají odpor vytvářený hydraulickými tlumiči. Levnější modely mají pevné tlumiče a zátěž se nastavuje posunem páky po rukojeti. Pak je ale ergonomie záběru dost nepřirozená a rozsah pohybu je omezený. Pokročilejší systém má nastavitelné tlumiče s otočnou koncovkou se stupnicí. Stroje mají o něco nižší životnost. Záběr připomíná klasickou veslici.

Veslovací trenažéry s magnetickou brzdou se záběrovým odporem disponují sadou permanentních magnetů. S přibližováním a vzdalováním od setrvačníku měníte sílu magnetického pole a brzdný účinek. Pohyb lišty je s otočným ručním regulátorem a u elektronicky ovládaných vesel se servomotorem. Stroje jsou tiché, mají široký rozsah volby zátěže a delší životnost. Liší se počtem magnetů a maximální možnou vyvinutou zátěží.

Indukční neboli elektromagnetická brzda je málo rozšířená a používá se spíše pro terapeutické účely díky přesnosti. Cívka s elektromagnetem ale vyžaduje při poruše dost drahé opravy základové desky nebo počítače, proto se na domácí použití nedoporučuje.

Vzduchové veslařské trenažéry se často využívají pro domácí sportovní trénink a komerční účely. Větrák s lopatkami reguluje přívod vzduchu a odpor záběru. Jde o přirozený záběr. Stroje mají o něco vyšší hlučnost oproti magnetickým veslům.

Nejdokonalejším systémem je vzduchovo-magnetická brzda kombinující jejich výhody. Mají největší rozsah zátěží, pokročilé funkce, možnost využití automatických tréninkových programů a programů řízených tepovou frekvencí.

Málo rozšířené jsou veslovací trenažéry s vodním médiem, kde se v nádobě s vodou roztáčí lopatky a množství vody se omezuje klapkou. Množstvím vody se také regulujete zátěž. Mají vyšší hlučnost a pravidelně do nich musíte dávat chlorové tablety.

Brzdný odporový systém – shrnutí

Důležitou roli hraje i brzdný odporový systém. Můžete se setkat s několika druhy a každý z nich má své výhody a nevýhody.

  • Hydraulické písty mají nízkou cenu, malý rozměr, ale krátký pojezd s minimálním nastavením zátěže a s absencí programů.
  • Setrvačník s magnetem má pevnou konstrukci a širší nastavení zátěže. Kvalita brzd je však proměnlivá.
  • Vodní brzdy, kde se voda přelévá z jedné části bubnu do druhé poskytují přirozený pohyb a pocit veslování na vodě. Jsou ale hlučnější a mají nízkou intenzitu zátěže.
  • Vzduchově magnetický setrvačník osázený lopatkami má stabilní a pevnou konstrukci s příjemným proudem vzduchu. To se ale odrazí na vyšší ceně.
  • Indukční brzdy mají plynulý, tichý chod a dlouhou životnost, za kterou si také připlatíte. Investice do kvality se ale vyplatí.

Pojezdový systém

Důležitým faktorem je i provedení pojezdů. Pojezdy mohou být plastové nebo ložiskové. Plastové pojezdy mají příznivější cenu, snadno se dají vyměnit, ale rychleji se opotřebí. Jsou také o něco hlučnější. Ložiskové pojezdy mají delší životnost a jsou tišší. Mají vyšší cenu a obtížněji se mění, přesto pojezdy s ložisky svou delší životností cenový rozdíl vyváží.

Nášlapy veslovacích trenažérů

Zásadní jsou i nášlapy. Ani dražší stroj není vždy zárukou kvalitních a nastavitelných pedálů. Ty musí umožnit pevné držení nohy a přirozený pohyb při veslování. Jednodílné pedály nelze nastavit podle velikosti nohy a natáčí se pouze na ose. To vám neumožní přirozené zvedání paty nutné v přední fázi pohybu. Vícedílné profesionální nášlapy, které mají výjimečně i některé dražší domácí modely, najdete u profesionálních veslařských trenažérů ve vyšších cenových kategoriích. Umožňují nastavení polohy chodidla podle velikosti nohy a zmiňovaný přirozený pohyb paty v přední fázi pohybu.

Způsob regulace zátěže

Regulace zátěže je buď manuální nebo elektronická. Ruční ovládání představuje kolečko a otáčením si volíte intenzitu cvičení. Obvykle má 8 stupňů zátěže. Elektronický displej má vyšší počet intenzit. Programy jsou speciálně navrženy pro konkrétní druh cvičení. Intenzita zatížení se pak mění podle potřeby a dosažení ideálního efektu. Vždy můžete současně zvolit i manuální ovládání.

Počítač a displej

Většina modelů je dnes už vybavena počítačem s displejem se zobrazením základních údajů. Zobrazují čas cvičení, rychlost, překonanou vzdálenost a spálené kalorie. Komplexní stroje nabízí i programy s měřením tepové frekvence a můžete s počítačem i závodit. Ty dražší mají více funkcí.

Dodatečné funkce a příslušenství

Hmotnost stroje dosahuje i 100 kg, proto zvolte transportní kolečka, která jsou nedocenitelnými pomocníky. Jednoduše pak veslovací trenažéry přesunete, kam potřebujete a nemusíte jej zvedat. Praktická je i skládací konstrukce, která vám umožní veslovací trenažér po skončení cvičení snadno složit. Pak vám nebude zbytečně zabírat drahocenné místo ani v malém bytě.

Nejmodernější a nejlepší veslovací trenažéry mají zabudovány také měřiče tepové frekvence. Pak si můžete velmi snadno a přesně nastavit cílovou tepovou frekvenci, tím si pak zvyšovat postupně svou fyzickou kondici pro dosažení vašeho stanoveného cíle. Ty nejvýkonnější veslovací trenažéry mají i možnost propojení s počítačem pro vedení statistiky jednotlivých cvičení a vyhodnocování.

Záruka a servis

Velmi důležitá je délka záruky, zajištění servisu a náhradních dílů na vybraný veslovací trenažér. Výhodné je zakoupit trenažér u společnosti, která současně zajišťuje i servis v případě poruchy přímo u zákazníka. Pak nemusíte veslovací stroj nikam vozit, nebo dokonce posílat na reklamaci. Na to je třeba dát si pozor. U většiny prodejců a e-shopů je totiž nutné těžký stroj někam dovézt či zaslat. Manipulace s veslovacím trenažérem však není vůbec snadná. Pokud k vám technik přijede přímo domů a tam závadu odstraní, případně si stroj sám odveze, jde o nedocenitelnou službu.

Správné nastavení veslovacího trenažéru

Velmi důležité je i správné nastavení veslovacího trenažéru. Veslovací trenažér disponuje regulací zátěže pomocí magnetické či elektromagnetické indukce, nebo vzduchové brzdy. Jednodušší modely mají hydraulické tlumiče s pákovým odporem, kde je nastavení výšky více variabilní. Zvýšením zátěže si současně zvýšíte i náročnost tréninku. Se zvýšenou frekvencí záběrů pak úměrně roste také intenzita zatížení. Než začnete vybírat, podívejte se také, jaké jsou na veslovací trenažéry recenze. Při vybírání trenažéru se nechte zaškolit a po jeho obdržení rozhodně nevyhazujte návod.

Jak cvičit na veslovacím trenažéru

Veslovací trenažér je jedním z nejzdravějších, nejkomplexnějších a současně nejúčinnějších domácích, pohybových fitness aktivit. Hodí se ke zpevnění svalů, na kardio trénink, ke spalování tuků a hubnutí, ale i ke zvýšení fyzické kondice. Cvičení na veslařském stroji rovnoměrně zapojuje snad všechny svalové partie a je zaměřeno na zpevnění svalstva celého těla. Navíc jednoznačně zlepšující držení těla a nezatěžuje klouby. Musíte na něm ale správně cvičit, abyste si nepoškodili zdraví a dosáhli skutečných výsledků. Proto si přečtěte naše následující rady a tipy.

Proč cvičit na veslovacím trenažéru

Cvičení na veslovacím trenažéru má velmi pozitivní vliv na krevní oběh, tlak a současně zvyšuje vitální kapacitu plic. Je šetrné k vašim kloubům, protože při cvičení neděláte žádné doskoky, rychlé pohyby a nemáte velkou zátěž. Během cvičení nepůsobí na nohy ani vaše vlastní váha, proto je cvičení vhodné i pro seniory nebo osoby s nadváhou.

Posiluje velmi rovnoměrně všechny svalové partie na celém těle. Trénink na veslovacím trenažéru posiluje současně celé tělo, zejména svaly na přední straně stehen, ramenní, zádové a břišní svaly. Navíc jde o ideální kombinaci posilování svalů a aerobního tréninku. Svaly si díky stroji pěkně vypracujete. Zároveň si zlepšíte dýchání a klidně zapojíte současně kondiční i kardio trénink. Rychlý trénink a nižší zátěž pak stimuluje kardiovaskulární systém.

Trénink je prospěšný zejména pro ty, co tráví většinu dne v zaměstnání sezením. Tréninkem můžete vybít i přebytečnou energii a získat notnou dávku adrenalinu. Navíc má ale současně toto cvičení i velké relaxační účinky. Jde o ideální fitness stroj určený pro osoby trpící bolestmi zad způsobenými ze sedavého zaměstnání. Během veslování totiž zapojujete břišní svaly a bederní oblast zad, které se při pravidelném cvičení zpevní. Při správné technice ve velké míře spalujete tuky a napomáháte hubnutí.

Veslovací trenažér hubnutí

Veslovací trenažér vám pomůže shodit přebytečné kilogramy a významnou měrou se podílí i na hubnutí. Pomůže vám zhubnout, protože je k veslování třeba vynaložit opravdu velké množství energie. To z cvičení na veslovacím stroji dělá ideální pohybovou aktivitu vhodnou k hubnutí. Navíc budete hubnout rovnoměrně, protože zapojíte snad všechny svaly ve svém těle. Těžko budete hledat lepší a účinnější pohybovou aktivitu pro snížení váhy, vyrýsování svalů a pěkné postavy.

Nejčastější chyby při cvičení na veslovacím trenažéru

Pro cvičení zvolte vhodné oblečení a obuv, které vás nebude nijak omezovat při pohybu. Každý typ trenažéru má svoji specifickou techniku pohybu. Tu je třeba ovládnout a vyvarovat se špatným návykům. Nezačínejte trénovat se zbytečně vysokou intenzitou a velkou zátěží. To totiž ve většině případů souvisí se špatnou pozicí těla. Madlo stroje nepřitahujte jen pažemi, ale využívejte i spodní část těla, jinak vás budou bolet záda.

Správně provedený pohyb zahajují vaše nohy, pak se zapojí trup a až nakonec vaše ruce. Nejčastějšími chybami při tréninku jsou pokrčené paže během zahájení záběru. Dále jde při zahájení pohybu o podjetí posedu směrem dozadu. Častou chybou je i předčasný záklon těla, hodně zalomené zápěstí a zvednuté lokty během provádění tahu. Vyvarujte se také přitahování trupu k veslu a zvednutí ramenou v době záběru.

Jednotlivé fáze správné techniky jízdy

Na začátku začněte trénovat jednotlivé fáze postupně a zvykněte si na správnou techniku. Nejprve se zaměřte na paže, pak na pohyb trupu a paží, pak také na mírný skluz se správnou pozicí těla. Trénujte sekvenci každého záběru a návratu do startovní pozice. Pak se zaměřte na práci nohou, přidejte trup a následně celý pohyb spojte dohromady. Doporučujeme trenéra, který vás naučí správný pohyb. Vyhnete se chybám, zapojování nesprávných svalů, bolesti i úrazům. Jedině tak se dostaví očekávané výsledky. Pokud si pořídíte veslovací trenažér zkušenosti trenéra vám opravdu pomohou.

  • Startovní pozice – dbejte na optimálním držení těla, nohy pokrčte, tělo mějte v mírném předklonu s rovnými zády a ramena mějte před kyčlemi, pak uchopte madla nadhmatem na šíři ramen a ruce natáhněte směrem dopředu.
  • Rozjezd – první pohyb je výhradně spodní částí těla, trup zafixujte v mírném předklonu s rovnými zády, maximálně se zapřete do nohou proti opěrkám trenažéru a nezapojujte paže.
  • Držení trupu při jízdě – ve chvíli, kdy se nohy dostanou do půlky dráhy při pohybu, přidejte trup a pak směřuje pohyb vzad, který vychází z kyčlí a bederní páteře se zcela rovnými zády, paže v této fázi stále nezapojujte.
  • Zapojení paží – paže zapojte ve chvíli, kdy máte nohy téměř natažené a trup je v kolmé pozici, pak trup pokračuje v mírném záklonu a pažemi začnete rázně přitahovat madlo ke své bránici.
  • Návrat do startovní pozice – fáze návratu by měla být 2x tak dlouhá a mnohem pomalejší než záběr, nejprve zapojte ruce, až budou nad koleny, začněte se překlápět trupem dopředu s rovnými zády a až na závěr teprve zapojte nohy.

Rozcvička, zahřátí těla a strečink

Před každým výkonem je klíčový strečink a rozcvička celého těla. Na konci tréninku je nutné opět protáhnout svaly. Stačí pár minut, pár základních cviků, rozhýbání všech končetin a kloubů do maximálního rozsahu, jaký vám tělo dovolí. Na veslovacím trenažéru vždy začněte cvičit v nízkém tempu a s malou zátěží. Pak začněte pomalu přidávat zátěž pro zahřátí. Jen v tomto případě je cvičení na veslovacím trenažéru efektivní.

Kdy, jak často a jak dlouho trénovat

Aerobní cvičení je nejefektivnější ráno. Pokud si na to troufáte, můžete trénovat nalačno, pouze se sklenicí vody. Zásoby krevního cukru v těle jsou na nejnižší úrovni a pak nejvíce spalujete tuky. Lehkou snídaní nic nezkazíte. Četnost cvičení se odvíjí od fyzické zdatnosti a vytrénovanosti. Začátečníkům stačí trénovat 2x až 3x 20 minut. Ideální je interval 3x až 5x týdně. Délka tréninku je také velmi individuální, měla by být od 30 do 60 minut. Tělo musí nejdříve spálit krevní cukr neboli glykogen a až pak začne spalovat tukové zásoby. Při přemíře cvičení nastartujete v těle hormony, které brání spalování energicky náročných tuků a začne spalovat bílkoviny, tedy svaly.

Správná tepová frekvence a tréninková intenzita

Intenzita cvičení by měla být mezi 55 až 70 % maximální tepové frekvence. Tu si lze orientačně vypočítat. Muži odečítají od čísla 220 a ženy 226 svůj věk. Pokud chcete spalovat tuky, musíte být schopni u cvičení mluvit. Nízké tréninkové tempo držte od začátku až do konce tréninku. Veslovací trenažéry s integrovaným přijímačem na měření tepu hrudním pásem při cvičení vysílají do počítače informaci o aktuální tepové frekvenci a víte, jak na tom aktuálně jste.

Strava a doplňky

Vhodné stravování je rozděleno do malých porcí každé 3 hodiny během dne. Pokud neradi trénujete ráno, začněte 2 až 3 hodiny po jídle. Strava musí být pestrá, večer je třeba snižovat sacharidy a zvyšovat poměr bílkovin. Nezapomínejte na kvalitní esenciální tuky, dostatek vlákniny, vitamíny, minerály a dostatečný přísun tekutin, který by měly tvořit minimálně 2 až 3 litry čisté, neperlivé vody denně. Na podporu spalování je možné použít spalovače, jako je carnitin, vhodné jsou i doplňky na ochranu svalů v podobě BCAA. Na ty nezapomínejte zejména po ranním tréninku.