Nejlepší domácí meteostanice | Recenze + návod jak vybrat | Srovnání

Rate this post

V dnešním článku se společně podíváme na domácí meteostanice. Ty už dávno nejsou žádnou novinkou, zabydlely se v mnoha českých domácnostech. Není divu: spoléhat se na informace o počasí z novin nebo z televize je poněkud ošemetné.

Od televizní rosničky totiž nemůžeme čekat nic jiného než poněkud obecný výklad o vývoji počasí nad Českou republikou. Konkrétní užitečná data o teplotě, tlaku, srážkách a síle větru v bezprostřední blízkosti vašeho domova vám nejspolehlivěji a nejpohodlněji dodá jedině kvalitní domácí meteostanice.

Naši recenzi pojmeme, jak je naším dobrým zvykem, pěkně zeširoka. U těchto přístrojů to ani jinak nejde – nelze jednoznačně některý výrobek označit jako nejlepší domácí meteostanici.

Při výběru totiž v první řadě záleží na potřebách a nárocích uživatele. Někomu stačí, když mu meteostanice řekne jen pár základních faktů, jiného ale kromě teploty a srážek zajímá i směr a síla větru, hodnota atmosférického tlaku, údaje o kvalitě vzduchu, znečištění hlukem a další údaje. Dobré stanice nabízí i řadu užitečných „nemeteorologických“ funkcí, například budík.

Jsou v dnešní době domácí meteostanice stále populární? Dozvíte se na konci článku.

Je také zapotřebí vzít v potaz technické dispozice vašeho domu či bytu. Některé meteostanice doma totiž vůbec nezprovozníte, ať už z důvodu slabého dosahu bezdrátového čidla, nebo z důvodu slabého Wi-Fi připojení, na němž jsou některé stanice závislé.

Aby byla naše recenze domácích meteostanic co nejpřehlednější, vypracovali jsme hned dva „TOP 5“ výběry. Jeden pro „levné“ meteostanice a druhý pro „profi“ (nebo chcete-li dražší stanice). Hranici mezi levnými a profi meteostanicemi jsme stanovili na 2000 korun. V další části článku vám prozradíme, jak se meteostanice vůbec dělí a na co se při výběru dívat.

O tom všem bude dnes řeč. Nejdříve se ale společně podíváme na důvody, proč vůbec meteostanici pořizovat.

Proč si meteostanici pořídit?

  • Přehlednost

S domácí meteostanicí již není nutné aktivně hledat potřebné informace o stavu počasí, protože vše máte na jediném místě. Stačí se podívat na displej.Některé meteostanice zobrazují data s pomocí jednoduchých ikonek, na jiných najdete krásné obrázky. Obecně ale platí, že data jsou (nebo by aspoň měla být) podávána velmi přehledně a jsou srozumitelná jak pro meteorologické nadšence, tak i pro méně náročné uživatele.

  • Praktičnost

Kvalitní meteostanice ví přesně, jaké jsou vaše potřeby a varuje vás v horkém létě, že teplota venku stoupla nad únosnou mez či že

je zapotřebí zalít květiny na zahradě, protože deště nejsou na obzoru. Vzhledem k charakteru letních období posledních let mají tyto informace nepochybně velkou cenu.

  • Přesnost

Kolikrát jsme se u „tradičních“ předpovědí počasí rozčilovali, že jsme se dozvěděli jen toliko „nebude-li pršet, nezmoknem“. Domácí meteostanice svými citlivými senzory zaznamená vše potřebné co se týče vnější i vnitřní teploty, relativní vlhkosti, srážek i rychlosti a směru větru. A tyto údaje dokáže analyzovat. Zásluhou toho víte naprosto přesně, jaké je aktuální počasí. A lepší meteostanice dále poskytne i solidní předpověď počasí na následující hodiny nebo dny.

  • Všestrannost

Každá domácnost může využívat vlastní meteostanici. Tato chytrá krabička totiž nemá vysoké nároky. Je třeba najít vhodné místo, kam umístit čidlo. To by nemělo být umístěno na přímém slunci ani na místě, kde by bylo vystaveno dešti. Jakmile takové místo najdete a meteostanici zprovozníte, získáte svůj vlastní servis zpráv o počasí 24 hodin denně.

A jak jsme již naznačili dříve, výčet funkcí může být mnohem širší. Domácí meteostanice vám prozradí čas východu a západu slunce, fázi měsíce a pochopitelně také aktuální čas, který je řízený satelitem a který je vždy na vteřinu přesný.

  • Chytřejší domácnost i její uživatelé

Slyšeli jste už o konceptu „smart home“? V současném civilizovaném světě je velkým trendem budovat co nejvýkonnější byty a domy, kde spotřebiče doslova myslí za své uživatele.Proti tomu by někdo mohl namítnout, že důsledkem je, že obyvatelé těchto „chytrých domů“ hloupnou. Domácí meteostanice to ale popírají. Jsou jedinečným edukativním materiálem pro děti (ale nejen pro ně). S pomocí domácí meteostanice se učí, jak funguje počasí. Poznají, co způsobuje vznik meteorologických fenoménů, jako jsou bouřky, mlhy nebo přívalové srážky.

Nejlepší levné domácí meteostanice

Konečně se dostáváme k našemu výběru těch nejlepších produktů na českém trhu. Připomínáme, že pro levné domácí elektrostanice jsme zvolili cenovou hranici 2 000 korun českých.

Předtím, než se pustíme do samotných recenzí, si můžete v následující tabulce porovnat všechny důležité parametry.

UmístěníTOP 5TOP 4TOP 3TOP 2TOP 1
NázevSolight TE 81Emos AOK-5018BTFA 35.1142.01Solight TE76TFA 35.1129.01
Obrázek
Dosah venkovního čidla60 m30 m60 m-60 m
Rozsah měřitelné teploty-20 °C až 60 °C-50 °C až +70 °C-40 až +60 °C °C-35 až +60 °C-40 až +60 °C °C
Budíkanoanoanoanoano
Vlhkoměranoanoanoanoano
Barometranoanoanoanoano
Barevný displejanoneneanoano
VýrobceSolightEmosTFASolightTFA
Zobrazit nejlepší cenu
Zobrazit nejlepší cenu
Zobrazit nejlepší cenu
Zobrazit nejlepší cenu
Zobrazit nejlepší cenu

Vyzdvihujeme tedy ty produkty, které i při nízké pořizovací ceně nabízejí ucházející počet funkcí, solidní výkon, případně také příjemný design. Výrobky jsou seřazeny od pátého místa do prvního.

Recenze Solight TE 81

Páté místo v našem žebříčku patří bezdrátové domácí meteostanici Solight TE 81. Na první pohled upoutá velkým displejem o rozměrech 17,0 x 9,4 cm, kde najdete informace o venkovní a vnitřní teplotě a vlhkosti, atmosférickém tlaku a také předpověď počasí na následující dny.

I přes takové kvantum čísel působí displej poměrně přehledně. Jedinou výjimkou je ukazatel času, který je zobrazen malými digitálními číslicemi v levém dolním rohu. Protože jde o jeden z nejdůležitějších údajů, jde o významnou vadu na kráse jinak velmi pěkné domácí meteostanice.

Čidlo meteostanice má slušný dosah až 60 metrů a spolehlivě měří venkovní teplotu v rozsahu -20 až 60°C.

+

Příznivá cena

Dlouhý dosah čidla

Velký displej s množstvím údajů

Nečitelný ukazatel času

Recenze Emos AOK-5018B

Na dobrou domácí meteostanici vám postačí i několik stokorun. Emos AOK-5018B je toho důkazem. Nejlevnější stanice v našem výčtu má co nabídnout – umí měřit vnitřní i venkovní teplotu, tlak i vlhkost i údaje o východu a západu slunce. Nechybí ani aktuální čas, kalendář a řízený budík.

Také tato domácí meteostanice je bezdrátová, sběr dat obstarává venkovní čidlo s dosahem 30 metrů. Možná je podpora dalších dvou čidel. Přesnost naměřených hodnot ale není stoprocentní, skutečné hodnoty venkovní i vnitřní teploty se lehce odchylují.

Displej je velký a příjemně podsvícený, avšak někdo může mít přece jen problém s čitelností, vzhledem k tomu, že zobrazených údajů je hodně a displej není barevný.

+

Vynikající cena

Nadstandardní množství funkcí (vzhledem k ceně)

Podpora až tří čidel

Málo přehledný displej

Recenze TFA 35.1142.01

Podle našeho názoru nejelegantnější výrobek v žebříčku levných meteostanic. Navzdory černobílému displeji zobrazuje všechny údaje krásně čitelně včetně animované ikony předpovědi počasí. I tento model patří mezi nejlepší domácí meteostanice na trhu.

Údaje o teplotě a vlhkosti vám ohlásí ze čtyř různých míst – kromě hlavní jednotky v balení najdete tři bezdrátová čidla, která si můžete zapojit kde chcete, uvnitř i venku. Dosah signálu je až 60 metrů. K dispozici je rovněž kalendář a budík.

Ačkoliv je udávaný rozsah měřitelné teploty -40°C až 60°C, v mrazech pod -20°C se sníží spolehlivost funkce čidla. Náročnější uživatelé budou postrádat některá data, jako jsou časy východu a západu slunce nebo fáze Měsíce. Displej hlavní jednotky nedisponuje osvětlením.

+

Přehledný design

Tři čidla přímo součástí balení

Velký dosah signálu

Poskytuje málo informací

Recenze Solight TE 76

Domácí meteostanice bezdrátové Solight si v našem žebříčku stojí velmi dobře. Typ TE 76 řadíme na druhé místo. Cenově vychází stejně jako výše zmíněný sourozenec a nabízí podobné funkce.

TE 76 nás ale zaujal zajímavými vylepšeními. Asi nejvýraznějším je to, že se obrazovka hlavní jednotky sama zhasíná při delší nečinnosti.

Barevný displej se pak automaticky rozzáří, pokud tlesknete nebo ťuknete na přístroj. Lépe než u výrobku TE 81 je zobrazen čas.

Co ale zůstává, to je přesnost údajů a možnost připojení až tří bezdrátových čidel. Ta bohužel v balení nenajdete a není tak jednoduché je sehnat.

+

Velký displej s množstvím údajů

V noci neoslňuje

Příznivá cena

Složitý návod

 

Recenze TFA 35.1129.01

Výrobek, který snese srovnání s profesionálními meteostanicemi: pro nás nejlepší zástupce kategorie nejlepší domácí meteostanice bezdrátové s čidly do 2000 korun.

Na barevném displeji je precizně zobrazena předpověď počasí formou propracované animace. Předpověď zohledňuje data o atmosférickém tlaku, teplotě a vlhkosti, která přesně sbírá bezdrátové čidlo s dosahem 60 metrů.

Na přijímací konzoli se dozvíte také hodnotu rosného bodu a teplotní alarm vás zvukovým signálem upozorní na obzvlášť vysokou či nízkou teplotu v okolním prostředí.

Vybrat si dále můžete ze tří možností podsvícení a dvou možností umístění stanice – buď může volně stát, nebo ji lze zavěsit. Za povšimnutí stojí vysoká přesnost naměřených údajů. Nevýhodou je absence hodnoty tlaku na displeji a nemožnost zapojení dalšího čidla.

+

Barevný displej

Krásné animace

Jednoduchá instalace a používání

Vysoká přesnost měření

 

Chybí český návod

Levné domácí meteostanice: Alternativy

Nejlepší domácí meteostanice: Profi (2000+ Kč)

Cítíte se být náročnějším uživatelem? Máte zájem o detailnější informace o stavu počasí, jste zvědaví na přesnou předpověď? Láká vás možnost připojení Wi-Fi a servis dat přímo do vašeho telefonu? Pak si vyberte svoji meteostanici z následujícího žebříčku.

Předtím, než se pustíme do samotných recenzí, si můžete v následující tabulce porovnat všechny důležité parametry.

UmístěníTOP 5TOP 4TOP 3TOP 2TOP 1
NázevSencor SWS 9700TechnoLine MA 10050Eurochron EFWS 2900Netatmo Urban NWS01-ECGARNI 975
Obrázek
Dosah venkovního čidla150 m100 m100 m100 m150 m
Rozsah měřitelné teploty--39,9 až +59,9 °C °C-40 až +60 °C °C-40 až +65 °C °C-40 až +80 °C °C
Budíkanoanoanoneano
Vlhkoměranoanoanoanoano
Barometranoanoanoanoano
Barevný displejano-ano-ano
VýrobceSencorTechnolineEurochronNetatmoGARNI technology
Zobrazit nejlepší cenu
Zobrazit nejlepší cenu
Zobrazit nejlepší cenu
Zobrazit nejlepší cenu
Zobrazit nejlepší cenu

Recenze Sencor SWS 9700

Původně japonská, dnes česká firma Sencor vyvinula tuto meteorologickou stanici s barevným displejem o úhlopříčce 14,7 cm. Barevná schémata se mění a všechny údaje jsou krásně čitelné i z větší vzdálenosti.

Oproti levnějším meteostanicím již Sencor SWS 9700 umí identifikovat v rámci předpovědi počasí i sněhové přeháňky, měří perfektně rychlost a směr větru a dokáže varovat před silnými poryvy.

Škoda jen, že této meteostanici chybí možnost připojení přes Wi-Fi. Proto to v našem žebříčku stačí jen na páté místo.

+

Velký dosah čidla (150 metrů)

Dobře čitelné naměřené údaje a výstrahy

Graf dešťových srážek za posledních 5 dní

Bez připojení na Wi-Fi

 

Recenze TechnoLine MA 10050

Profesionální bezdrátová meteostanice TechnoLine MA 10050 je prvním výrobkem našeho žebříčku, který si tyká se sítí Wi-Fi. O počasí ve vašem bydlišti můžete být informováni, i když jste třeba na dovolené. I model TechnoLine MA 10050 si zaslouží patřit mezi nejlepší domácí meteostanice na trhu.

Chytrá stanice totiž posílá data ze senzorů přes základnu na internet a vy si je pohodlně zobrazíte na mobilním telefonu. Bez omezení v podobě velikosti displeje vám tato stanice poskytne velké množství údajů, je jen na vás, které krásné grafy a statistiky vás zajímají a které si tudíž necháte zobrazit.

Nevýhodou je jen na profesionální stanici malý dosah čidel. Také vzhled meteostanice by mohl být o něco nápaditější.

+

Skvělý systém pro monitorování počasí přes internet

Nastavitelné upozornění pro déšť, sníh i vítr

Velká nabídka čidel

Vysoká cena

Recenze Eurochron EFWS 2900

WiFi připojení využívá i stanice Eurochron EFWS 2900. U ní si můžete všechna data zobrazit na aplikaci WS View, která žel bohu nepatří mezi ty nejpřehlednější.

Zato se nám velice líbí velký a přitom jen 240 g lehký displej domácí meteostanice, na kterém jsou všechny údaje srozumitelně zobrazeny. Při překročení kritických hodnot se ohlásí akustická nebo vizuální výstraha.

Součástí balení jsou pomůcky, které uvítá každý nadšenec do meteorologie – větrný kříž, korouhev, dešťový trychtýř a především šikovný kombinovaný bezdrátový venkovní senzor.

+

Velká přesnost naměřených údajů

Pěkně řešený displej hlavní jednotky

Měří UV index a intenzitu slunečního záření

Baterie nejsou součástí balení

Recenze Netatmo Urban NWS01-EC

Na stříbrnou příčku v našem žebříčku nejlepší domácí meteostanice patří Netatmo Urban NW S01-EC. Na první pohled tato domácí meteostanice zaujme odolným hliníkovým povrchem a absencí displeje.

K datům se dostanete jedině tak, že si je necháte poslat na váš mobilní telefon nebo tablet. Kvalita nasbíraných údajů je ale už na výrazně vysoké úrovni.

Kromě standardních měření teploty, vlhkosti a atmosférického tlaku vám Netatmo Urban NWS01-EC prozradí i to, jak dobře se dá dýchat.

Prostřednictvím čidel kvality vzduchu domácí meteostanice hodnotí stav ovzduší v reálném čase, včetně koncentrace CO2 a znečištění hlukem. A předpověď počasí dostanete na 7 dní dopředu.

+

Informace o indexu kvality vzduchu

Dlouhodobá předpověď počasí

Elegantní design

Slušná cena

Bez připojení k internetu informace nezískáte

 

Recenze Garni 975

A máme tady absolutního šampióna. Garni 975 vítězí zásluhou robustního provedení stanice i jejího venkovního měřícího čidla, které bude spolehlivě sloužit po nesmírně dlouhou dobu nezmarům počasí navzdory.

Na luxusní displej s dobře volenými barvami se nejde vynadívat. Lze si vybrat mezi dvěmi stupni úrovně jasu nebo podsvícení zcela vypnout. Součástí balení je i stylový stojánek.

U samotného měření nenacházíme žádný údaj, který by chyběl – námi zvolená nejlepší domácí meteostanice hodnotí snad všechny ukazatele, které jsme si zmínili u meteostanic výše, a k tomu i venkovní rosný bod, teplotní index a vnitřní tepelnou pohodu.

Připojení Wi-Fi je samozřejmostí, takže si aktuální počasí můžete zkontrolovat i na mobilu nebo tabletu. A cena je stále příznivá.

+

Krásný displej

Robustní měřící čidlo

Jednoduché ovládání

Velké množství funkcí

 

Chybí dlouhodobá předpověď

Profi domácí meteostanice: Alternativy

Jak vybrat domácí meteostanici: na co se dívat při výběru

Měřené veličiny

Na trhu najdete pod názvem meteostanice mnoho výrobků. Ale už z názvu přístroje vyplývá, že by měl poskytovat řadu meteorologických údajů. Dozvědět byste se tedy měli nejen teplotu vzduchu a skutečnost, jestli svítí slunce nebo prší, ale i vlhkost, množství srážek a pokud možno také pocitovou teplotu, rychlost a směr větru a atmosférický tlak. Pokud vás počasí alespoň trochu zajímá, jsou všechny tyto informace užitečné.

Typ

Co se týče typů přístrojů, existují síťově napájené a bezdrátové domácí meteostanice. Síťově napájené potřebují kabel, jímž je čidlo spojené se základní jednotkou. Není nutné vysvětlovat, jak moc to omezuje. Senzor těchto meteostanic nesmí být vzdálen více než několik metrů od základny. Z našich žebříčků jasně vyplývá, že přednost dáváme bezdrátovým stanicím, které lze koupit v dnešní době už levně. Čím větší dosah čidla, tím větší je vaše flexibilita.

Výrobce

U domácí meteostanice očekáváme dlouholetou bezproblémovou funkci, kdy se údržba omezuje toliko na výměnu baterií v základní jednotce nebo v čidlech. Proto je dobré vsadit na osvědčené výrobce. S nejlepšími meteostanicemi dostanete společně s výrobkem i cenné doprovodné služby, jako je aplikace, přístup k datům z jiných stanic či další měřící techniku.

Displej

Displej musí být pro uživatele jasně srozumitelný. I když je obrazovka černobílá, měli byste být schopni jednoznačně určit, co který údaj znamená. Je dobré, když je na první pohled patrné, které číslo udává venkovní a které vnitřní teplotu, co je rosný bod a co je rychlost větru, co je tlak vzduchu a co je nastavený čas budíku. Je příjemné, když má displej podsvícení, ale na druhou stranu by meteostanice nemusela zářit 24 hodin denně, zvláště když ji postavíte do místnosti, kde spíte. Vyberte si to, co je pro vás nejvhodnější.

Cena

Pokud máte malé nároky a domácí meteostanice je pro vás jen trochu výkonnější teploměr, postačí vám levnější výrobky. Ale pokud vás předpovědi počasí fascinují a chcete se o problematice dozvědět více, je dobrá meteostanice nad všechny učené knihy. Pak neváhejte utratit několik tisícikorun za pořízení kvalitního výrobku. Protože vydrží léta, vyplatí se vám to.

Jsou meteostanice stále populární?

Počasí je nadále jedním z nejoblíbenějších konverzačních témat, zvláště pro takzvané „small talks“, neboli když se setkáme se sousedem na ulici nebo jedeme s kolegou do kanceláře ve výtahu. Je dobré vědět o počasí první poslední? V dnešní době nejsou informace nedostupné – instantní přísun vědomostí nám poskytuje internet.

Jenže nic neposkytne tak konkrétní data vztažená k vašemu obydlí a jeho blízkosti, jako právě meteostanice. Praktickou hodnotu tohoto přístroje zná dobře jedině ten, kdo doma kvalitní meteostanici vlastní. Není to jen o tom vědět, zdali do práce vyjít s deštníkem nebo bez.

S meteostanicí dobře vystihnete okamžik, kdy přezout zimní pneumatiky, kdy stáhnout z terasy stínící plachtu a ochránit ji před blížící se vichřicí, kdy zalít zahradu, kdy pověsit čerstvě vyprané prádlo na šňůru a tak bychom mohli pokračovat do nekonečna.

Už jsme mluvili o vzdělávací funkci domácích meteostanic. Pomáhat můžete k lepšímu povědomí o počasí nejen vašich rodinných příslušníků, ale také všech dalších lidí.

Prostřednictvím příslušných webových stránek můžete naměřené údaje sdílet a přidat se ke komunitě stovek nadšenců, jejichž meteorologické stanice poskytují cenná data o počasí po celé České republice. To přináší řadu výhod. Jednou z nich je jednodušší plánování výletů jak do měst, tak i na venkov a do odlehlé přírody.

Použité obrázky (kromě konkrétních produktů) – www.yourbestdigs.com, https://pxhere.com/