Elektrokoloběžka baterie modrá

Baterie do elektrických koloběžek

2.3/5 - (3 votes)

Péče o baterii elektrokoloběžky je nezbytná, protože více než polovina nákladů na elektrokoloběžku obvykle připadá na baterii – její výměna je tedy nákladná a navíc nikdo nechce časem ztratit dojezd.

Elektrickou koloběžku si nebudete moci užívat, pokud se baterie neustále vybíjí. To znamená, že můžete podnikat pouze krátké výlety např. pouze po sídlišti, což nejspíše není důvod, proč jste si elektrokoloběžku koupili. Naštěstí pro vás existuje několik tipů a triků, jak zajistit, aby vám baterie vydržela déle!

O co tedy jde? No, stejně jako každá jiná baterie, i ta ve vaší elektrokoloběžce má omezenou životnost a nakonec bude muset být vyměněna. Ale na rozdíl od jiných baterií pro věci, jako jsou notebook, drobná elektronika apod., může být shánění náhradní baterie složité a drahé. A proto je důležité, abyste již nyní podnikli kroky, které zajistí ochranu vaší investice.

Hledáte dobrou elektrickou koloběžku a chcete vědět, která je nejlepší? My také. Proto jsme provedli průzkum za vás.

První nabití

Většina lidí při pořizování první elektrické koloběžky opomíjí důležitost prvního nabití. Když je většina elektrických koloběžek dodána, přijde s vybitou nebo částečně nabitou baterií, takže jízda na ní po vybalení z krabice je velké NE. Když poprvé obdržíte elektrickou koloběžku, první věc, kterou byste měli udělat, je nahlédnout do návodu a zjistit, jaký režim nabíjení je vyžadován. Před použitím koloběžky byste ji pak měli nabít na 100 %.

Tipy pro udržení dlouhé životnosti baterie elektrické koloběžky

 • Optimalizujte baterii tím, že na koloběžce nebudete jezdit, dokud se baterie zcela nevybije – vypnutí při 10% nabití zlepší životnost baterie.
 • Pokud jezdíte, dokud se koloběžka nevybije, NEZAPÍNEJTE ji a nepokoušejte se ji dále používat.
 • Pokud jezdíte v chladných podmínkách (méně než 5 °C) – vaše lithium-iontová baterie bude o desítky procent méně účinná, což znamená, že se zvýší rychlost vybíjení
 • Snažte se vyhnout mnoha jízdám, při kterých není baterie dostatečně vybitá – tj. jízdy a návraty domů s baterií nabitou na více než polovinu. Pravidelné nabíjení také ovlivní životnost baterie
 • Po dlouhé jízdě bude baterie koloběžky pravděpodobně teplá/horká, doporučujeme nenabíjet koloběžku ihned, ale nechat baterii před nabíjením chvíli vychladnout – některé systémy řízení baterie na koloběžkách regulují nabíjení na základě teploty baterie – zajišťují tepelnou pojistku.
 • Optimalizujte baterii tím, že si pořídíte nabíječku, která nabízí nižší mezní bod nabíjení – je důležité, aby vámi vybraná nabíječka měla stejný výkon jako původní nabíječka – ten se měří ve VOLT + AMP výstupu.
 • Při nabíjení elektrokoloběžky se snažte nabíjet někde, kde je pokojová teplota (18 °C). Nabíjení je nejúčinnější, když mají články stabilní pokojovou teplotu. Nabíjení při teplotách pod nulou baterii zatěžuje – stejně jako nabíjení při vyšších teplotách.
 • S koloběžkou používejte pouze určenou nabíječku – to znamená nabíječku s označením CE, která je originální a nabízí stejné výstupní napětí / ah. Nabíjení nabíječkou, která není určena pro vaši elektrokoloběžku, může vést k požáru nebo nevratnému poškození baterie.
 • Nenabíjejte koloběžku ve vlhkém/mokrém prostředí, mohlo by dojít ke zkratu/požáru baterie.
 • Optimalizujte životnost baterie tím, že omezíte používání rychlonabíječky na „pouze v případě potřeby“, nikoli neustále. Rychlonabíjení sníží počet nabíjecích cyklů, které je baterie schopna absolvovat – některé baterie/rychlonabíječky jsou schopnější než jiné, takže je těžké změřit, jaký to bude mít dopad.

Omezení používání koloběžky v extrémních povětrnostních podmínkách vám také pomůže udržet baterii po delší dobu. Extrémně horké počasí zvyšuje teplo, které baterie produkuje, čímž mnohem rychleji ztrácí svou kvalitu a kapacitu pro ukládání energie. Když je příliš chladné počasí, motor vaší elektrické koloběžky vyžaduje od baterie více energie, čímž ji nutí k nadměrnému zatížení a mnohem rychlejšímu znehodnocení.

Dobrým způsobem, jak prodloužit životnost baterie elektrokoloběžky, je také její nabíjení před dlouhodobým uskladněním. Při dlouhodobém skladování by měla být baterie skladována s přibližně 75% nabitím. Je důležité si uvědomit, že baterie ztrácí nabití, i když se nepoužívá. Doporučujeme pravidelně sledovat úroveň nabití a zajistit, abyste ji dobíjeli, jakmile klesne pod 25 %. Důvodem pro dobíjení je skutečnost, že baterie, které zůstávají dlouhodobě s nízkou kapacitou nabití, mají tendenci se mnohem rychleji znehodnocovat.

Baterie do elektrokoloběžky

Příznaky opotřebované nebo selhávající baterie elektrické koloběžky

Opotřebení a selhání baterie je nevyhnutelné – nic nevydrží věčně, včetně lithiových baterií. Baterie se časem zhorší – i když se o ni staráte. Rychlost degradace baterie bude záviset na tom, jaký měla život, tj. hodně náročných vybíjení a dobíjení, nadměrné krátké nabíjení, nadměrné vybíjení výrazně sníží životnost baterie – zatímco šetrnější vybíjení (méně agresivní jízda), správné nabíjecí a vybíjecí cykly, udržování 10-90% nabití baterie a dobrá správa teploty výrazně ZVÝŠÍ kapacitu baterie.

Kolikrát můžete nabít baterii elektrické koloběžky?

Typická li-ion baterie zvládne 300 až 500 cyklů nabíjení/vybíjení, než se její kapacita sníží. U průměrného elektrokoloběžky je to 5000 až 15 000 km! Mějte na paměti, že „snížení kapacity“ neznamená „ztrátu veškeré kapacity“, ale znamená znatelný pokles o 10 až 20 %, který se bude nadále zhoršovat. Moderní systémy řízení baterie pomáhají prodloužit její životnost a neměli byste se příliš starat o to, abyste ji hýčkali.

Lze vyměnit baterie elektrických koloběžek?

Ano! baterii v elektrické koloběžce můžete vyměnit, i když to nemusí být nákladově efektivní. Baterie jsou jednou z nejnákladnějších součástí koloběžky. Dokonce i malá baterie o výkonu 250 watt hodin může stát i více než třetinu ceny celé koloběžky!

Koloběžky mají různé druhy baterií

Elektrické koloběžky pohánějí různé druhy baterií. Každý druh má své výhody a problémy. Záleží na tom, jaký druh baterie napájí váši koloběžku.
Existují tři druhy baterií. Jednou je lithium-iontová baterie pro elektrické koloběžky, druhou je uzavřená olověná baterie pro koloběžky a třetí je nikl-metalhydridová baterie pro elektrické koloběžky.

Lithium-iontová baterie

Lithium-iontové baterie pro elektrické koloběžky: Lithium-iontová baterie je nejnověji vyvinutou baterií pro koloběžky a mezi majiteli se stala oblíbenou díky své velké kapacitě pro udržení energie a malým rozměrům. Přestože pořizovací cena lithium-iontových baterií je vyšší, lithium-iontová baterie pro elektrokoloběžky zůstává při správném používání a údržbě dlouho v perfektním stavu. Proto máte jistotu, že se vám peníze vynaložené na nákup alithium-iontové baterie pro vaši koloběžku vyplatí. Při nákupu lithium-iontových baterií si však uvědomte, že většina prodejců a prodejen ráda zkracuje název baterie na Li-ion.

Název Lithium -iontová znamená, že baterie obsahuje lithium a další kovový iont, který tvoří strukturu bateriových článků. Existuje šest různých druhů li-ion baterií:

 • Oxid manganičitý lithný (LiMn2O4); také známý jako: IMR, LMO, Li-mangan.
 • Lithium-mangan-nikl (LiNiMnCoO2); také známý jako INR, NMC
 • Lithium nikl kobalt hlinitý oxid (LiNiCoAlO2); také známý jako NCA, Li-hliník
 • Oxid lithného niklu a kobaltu (LiCoO2); také známý jako NCO
 • Oxid lithiumkobaltový (LiCoO2); také známý jako ICR, LCO, Li-kobalt
 • Fosfát lithia a železa (LiFePO4); také známý jako IFR, LFP, Li-fosfát

Lithium-manganová baterie je nejběžnějším typem pro elektrokoloběžky. Mangan v lithium-manganové baterii ji stabilizuje, snižuje úroveň odporu, což usnadňuje vysoký výstup proudu a zároveň reguluje teplotu, takže ji lze používat po dlouhou dobu bez přehřátí. Díky tomu je lithium-manganová baterie bezpečná pro použití, protože se snižuje pravděpodobnost požáru v důsledku přehřátí po dlouhých jízdách.

Zapouzdřené baterie

Zapouzdřené baterie jsou běžně k vidění v elektrických koloběžkách nižší třídy a dětských elektrických hračkách. Jsou levné, cenově dostupné a snadno dostupné. Kvůli jejich velkým rozměrům se však pomalu přestávají používat. Poptávka po bateriích malých rozměrů, které se vejdou do menších elektrických koloběžek, roste, protože lidé by místo těchto objemných baterií raději měli něco malého a pohodlného, co by mohli nosit s sebou.

Pokud hledáte informace o bateriích pro koloběžky, měli byste se mít na pozoru před jejich nákupem. Tento typ baterií má potenciální rizika, kterých si lidé nemusí být vědomi. Materiály uvnitř těchto typů baterií jsou toxické a mohou vést k vážným zdravotním problémům. Mají potenciál způsobit výbuch nebo se prostě roztavit. Pokud si v současné době pořizujete elektrickou koloběžku, bylo by vhodné se nákupu s těmito typy baterií vyhnout, protože vás to v budoucnu ušetří jakéhokoli rizika. Při hledání informací o elektrických koloběžkách se ujistěte, že na nich získáváte tu nejlepší dostupnou nabídku, protože je snadné nechat se nachytat na některé výhodné nabídky a zároveň si nechat ujít menší detaily, které vás v dlouhodobém horizontu budou stát peníze.

Hydrid niklu a kovu

Nikl-metalhydridové baterie jsou objemnější než lithium-iontové baterie, ale lehčí než uzavřené baterie. Tento druh baterií se používá již dlouho a jsou také vybaveny tímto bezpečnostním mechanismem, který zabraňuje přebití.

Na rozdíl od uzavřených baterií nemohou tyto baterie explodovat ani z nich nemůže unikat toxický materiál, a to ani ve vzácných případech, kdy je baterie velmi poškozená a její části jsou obnažené.

Lidé, kteří hledají baterii pro svoji koloběžku, nebudou moci najít takovou, která by odpovídala danému modelu, protože tyto nikl-metalhydridové baterie jsou vyráběny na zakázku pro konkrétní koloběžky. Protože vznikají nepříjemnosti, když lidé chtějí vyměnit svou původní baterii za baterii, která je vhodná pro danou značku, značku nebo model, může jim hledání baterie trvat dlouho, a když ji konečně seženou, může být cena příliš vysoká.

Závěr

Dodržování správných pokynů pro nabíjení zajistí, že baterie vaší elektokoloběžky zůstane zdravá a dlouho vydrží. Nezapomínejte na to, že baterii je třeba udržovat nabitou, chránit ji před přímým teplem a mrazem a vždy používat nabíječku schválenou výrobcem.