Nejlepší elektrické koloběžky pro dospělé i děti | Jak vybrat elektrokoloběžku

4/5 - (4 votes)

Přejeme hezký den! Jsme tým VyberToNejlepsi.cz a dnes jsme tu pro to, abychom ti pomohli vybrat tu nejlepší elektrickou koloběžku na českém trhu.

Cíl tohoto článku není jenom prozradit ti, jaká e-koloběžka je na trhu, vzhledem k poměru cena / výkon, nejlepší.

Cílem tohoto článku je poradit ti, jaké elektrické koloběžky jsou vzhledem k tvým potřebám a očekáváním pro tebe ty nejvýhodnější. Každý si totiž kupuje elektrickou koloběžku s jiným účelem.

Jaký je tvůj cíl?

Hledáš elektrickou koloběžku, která Tě denně dopraví do práce a zpátky, nebo hledáš výkonnější elektrickou koloběžku se sedátkem, která Tě bez problému dopraví do cíle i přes náročnější terén? Nebo snad hledáš elektrickou koloběžku pro děti?

Ať už je tvůj účel koupi elektrické koloběžky jakýkoliv, rozhodli jsme se mu přizpůsobit. Článek je rozdělen do 5 částí a 3 TOP výběrů právě podle běžných lidských potřeb.

V každé části najdeš rady pro správný výběr a TOP 3 produkty, které se v roce 2019 definitivně vyplatí koupit.

Samozřejmě uvedeme i důvody, proč si tyto produkty zaslouží na daný TOP list patřit. Výhody, nevýhody, specifické parametry, ale i alternativy najdeš vždy u každého z produktů.

Bude mít využití elektrických koloběžek pro společnost v budoucnu význam, nebo se jedná o krátkodobý trend? Dozvíte se na konci článku.

V první části si projdeme elektrické koloběžky pro dospělé, a krom TOP 3 produktů se podíváme i na levnější varianty.

V druhé části poradíme s výběrem elektrických koloběžek pro děti, a konečně ve třetí části si projdeme choppery, které v některých případech připomínají spíše skútry.

Předtím, než se pustíme do první části, se však jako pojďme podívat na 5 důvodů, proč se vyplatí o koupi elektrické koloběžky přemýšlet. Rady a tipy pro správný výběr najdete na konci článku pod TOP listy.

Proč si elektrickou koloběžku pořídit?

  • Praktičnost

Hlavní výhoda elektrokoloběžek tkví v praktičnosti. Většina elektrických koloběžek jsou skládací, tudíž nebudete mít problém s jejich skladováním.

Elektrická koloběžka je ale praktická i v mnoha jiných ohledech. Například nebudete mít nejmenší problém s dopravou v MHD. Pokud se v půli Vaší cesty budete chtít zastavit v obchodě, nebo třeba u kamarádky, elektrická koloběžka pro Vás nebude překážkou.

  • Jednoduchost

Ovládání a celková využitelnost elektrické koloběžky je extrémně jednoduchá. Není se třeba bát toho, že se na elektrické koloběžce nenaučíte jezdit, nebo že nastanou komplikace při každodenním užívání. Jediné, co je ve skutečnosti potřeba před jízdou udělat, je nabít baterii.

  • Plnohodnotný dopravní prostředek

Elektrokoloběžka je považována za plnohodnotný dopravní prostředek. Unikátnost elektrokoloběžky je v tom, že dokáže kombinovat fyzickou námahu s elektrickým pohonem, který pohyb koloběžky zařídí za Vás. S elektrokoloběžkou se však lze reálně dopravit desítky kilometrů (samozřejmě záleží na terénu) bez toho, aniž byste vyvíjeli jakoukoliv námahu.

  • Zábava

Elektrokoloběžky jsou stále do jisté míry novinka na českém trhu a jejich populárnost stále roste. Mnoho lidí vidí jejich výhodu právě v možnosti kombinovat fyzickou námahu s elektrickým pohonem. S elektrickou koloběžkou si můžete užít zábavy na dovolené, ať už u moře, nebo na cestách po Česku, ale i ve volném čase, třeba po práci. Speciálně pro děti jsou elektrokoloběžky bezpečnou a aktivní formou zábavy.

  • Šetříme životní prostředí

Jak všichni víme, elektrická koloběžka je popoháněna elektřinou, tudíž stačí nabít baterii a jste připraveni vyrazit na cestu. Na rozdíl od automobilů se s elektrokoloběžkou dopravíte jednoduše i po městě bez toho, aniž byste se podíleli na znečišťování ovzduší.

Nejlepší elektrické koloběžky pro dospělé

V našem TOP 3 výběru pro tuto sekci jsme se dívali na koloběžky, které jsou přizpůsobené běžné dopravě, například do práce a zpět.

Předtím, než začneme rozebírat samotné produkty, pojďme společně porovnat důležité parametry na naší tabulce.

UmístěníTOP 3TOP 2TOP 1
NázevXiaomi Mi Electric Scooter 2 M365INMOTION L8FXiaomi Mi Electric Scooter Pro
Obrázek
Výkon motoru250 W350 W300 W
Dojezd30 km35 km45 km
Hmotnost12.2 kg11.7 kg14.2 kg
Max. rychlost25 km/h25 km/h25 km/h
Nosnost100 kg100 kg100 kg
Displejneanoano
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu

Výkonnostně se tedy jedná o koloběžky, které bychom mohli jinak nazvat „zlatá střední cesta“ pro dospělé osoby.

Ke každé elektrokoloběžce jsme vždy připsali důvody, proč věříme, že daný produkt dominuje na trhu nad svými konkurenty.

Produkty jsou skutečně seřazeny od TOP 3 do TOP 1. Proto vždy vydržte až do první příčky 😉

Recenze Xiaomi Mi Electric Scooter 2 M365

Svým poměrěm cena / výkon si třetí místo našeho TOP žebříčku vybojoval produkt, který získal od heuréky v roce 2018 cenu „produkt roku“.

Naše sympatie si získal svou praktičností pro běžné spotřebitele, ale také kvalitní konstrukcí a elegantním designem.

Přestože se cena koloběžky pohybuje stále pod 10 tisíci korun, elektrokoloběžka Xiaomi Mi Electric Scooter 2 nabídne při výkonu 250 W maximální rychlost 25 km / h a dojezd 30 km.

Jelikož disponuje elektrokoloběžka poměrně malým motorem, její hmotnost je signifikantně nižší, než elektrické koloběžky její konkurence.

Elektrická koloběžka pro dospělé váží pouhých 12.2 kg. Zde se dostáváme k její nejsilnější výhodě, kterou je praktičnost.

Elektrická koloběžka je skládací, což je při její hmotnosti rozhodně přijde vhod. Rám koloběžky je vyroben z hliníku, o jehož lehkých vlastnostech jsme se bavili dříve.

Čínská společnost Xiaomi potěšila i dvojitým brzdným systémem, který zajistí maximální bezpečí v průběhu jízdy.

Elektrokoloběžka disponuje i předními světly s dosahem 6 metrů, které Vás budou doprovázet při nočních projížďkách. Nechybí ani červená zadní světla, která se aktivují pouze při brždění.

Na pohodlné jízdě přidají kvalitní pneumatiky, kterými je koloběžka vybavena, a snadné ovládání řídítek. Za svou praktičnost, eleganci a kvalitu si elektrická koloběžka Xiaomi Mi Electric Scooter 2 M365 zasloužila třetí místo mezi nejlepšími elektrokoloběžkami roku 2019.

+

Nízká hmotnost

přijatelná cena

kvalitní konstrukce

Kratší dojezdRecenze INMOTION L8F

Na druhém místě našeho TOP žebříčku „Elektrické koloběžky pro dospělé“ se umístil model světové značky INMOTION, konkrétně model INMOTION L8F.

Kdyby se dal model INMOTION L8F definovat třemi slovy, byla by to technologie, praktičnost a výkonnost. Všechny tři faktory jsou silnou stránkou této elektrické koloběžky.

S výkonem motoru 350 W nabízí elektrokoloběžka INMOTION L8F dojezd 35 kilometrů a maximální rychlost 30 km / h. I přes kvalitní výkon motoru si elektrická koloběžka pro dospělé zachovala svou nízkou hmotnost, konkrétně 11.7 kg.

Její nejsilnější stránka však tkví v technologii. Elektrokoloběžka disponuje fukncí rekuperace (vysvětlení, jak rekuperace funguje naleznete výše). Dále je na ní také možné nastavit tempomat či zámek.

Třešničkou na dortu elektrokoloběžky INMOTION L8F je displej, který můžete lehce spárovat s mobilní aplikací (ať už máte iOS nebo Android). Displej Vás například informuje o aktuálním stavu baterie, podle které poznáte jaký máte dojezd, nebo například o aktuální rychlosti.

Elektrická koloběžka pro dospělé mimo jiné disponuje odpruženými pneumatikami a barevným LED podsvícením řídítek (nastavitelné v mobilní aplikaci). Tachometr a LED přední i zadní světlo jsou samozřejmostí.

+

Technologie

speciální funkce

výkon motoru

dojezd

Specifický design nemusí ocenit každý

 

 

Recenze Xiaomi Mi Electric Scooter Pro

První místo našeho žebříčku a zároveň titul nejlepší elektrická koloběžka na trhu si vybojovala elektrokoloběžka špičkové kvality Xiaomi Mi Electric Scooter Pro.

Díky atraktivnímu poměru cena / výkon věříme, že si tato elektrokoloběžka zaslouží Vaši zvýšenou pozornost.

Dojezd, výkon, konstrukce, technologie a design. Takové jsou přední dominanty elektrokoloběžky Xiaomi Mi Electric Scooter Pro, které tvoří její unikátnost a oddělují ji od konkurence.

S nominálním výkonem motoru 300 W nabízí elektrická koloběžka Xiaomi nadčasový dojezd 45 km. Za cenu kolem 15 tis. korun věříme, že budeme těžko hledat konkurenta, který při podobné konstrukci nabídne stejné parametry.

Maximální rychlost, které elektrická koloběžka pro dospělé dosáhne, je 25 km / h. Mezi silné stránky patří také její konstrukce. Pro výrobu byl využit hliník pro letecký průmysl a díky krytu IP54 elektrokoloběžce nedělá problém deštivé či prašné prostředí.

Elektrokoloběžka pro dospělé také disponuje kompaktním displejem. Stejně jako dříve zmíněná elektrokoloběžka INMOTION L8F, i Xiaomi Mi Electric Scooter Pro nabízí propojení displeje s chytrým telefonem přes Bluetooth.

Kvalitní osvětlení a možnost skládání jsou samozřejmostí. Jako nevýhodu je třeba zmínit hmotnost, který činí 16 kg.

+

Technologie

Maximální dojezd

Konstrukce

Vyšší hmotnost

 

Nejlepší elektrické koloběžky pro dospělé – Alternativy:

 

Nejlepší elektrické koloběžky: Levnější varianty

Je jasné, že ne každý je ochoten za elektrickou koloběžku utratit 10 – 15 tisíc. Proto jsme se rozhodli zařadit do dnešních TOP výběrů i levnější alternativy dříve zmíněných elektrických koloběžek.

Předtím, než si dané produkty rozebereme, se pojďme opět společně podívat na důležité parametry vybraných produktů.

UmístěníTOP 3TOP 2TOP 1
NázevEljet Alu PowerDenver SCO 65210BLAUPUNTK ESC 505
Obrázek
Výkon motoru250 W300 W350 W
Dojezd15 km12 km20 km
Hmotnost8.2 kg8.8 kg8 kg
Max. rychlost23 km/h20 km/h25 km/h
Nosnost120 kg100 kg120kg
Displejanonene
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu

Klíčový faktor pro tento výběr byl opět poměr cena / výkon. Zpravidla mají elektrické koloběžky od 5 do 10 tisíc nižší výkon, tedy i nižší dojezd a nedisponují vytříbenou technologií, nebo různými extra vychytávkami.

Přesto jsme vybrali ty nejlepší elektrokoloběžky na trhu, které Vás za danou cenu svými kvalitami nezklamou.

Recenze Eljet Alu Power

Třetí místo tohoto TOP žebříčku získal model značky Eljet, který za cenu kolem 7 tisíc korun nabízí příjemný zážitek z jízdy.

Elektrokoloběžka Eljet Alu Power je díky hmotnosti 8,2 kg vhodná pro dospělé i děti. Eljet Alu Power se pyšní především svou technologií, kterou je ochotna i přes svou nízkou cenu nabídnout.

Na řídítkách je umístěn LED displej, díky kterému můžete sledovat aktuální stav baterie, současnou rychlost, nebo třeba ujetou vzdálenost.

Brzdný systém složený z elektrických a mechanických brzd je samozřejmostí. Na řídítkách krom displeje naleznete také tlačítka na ovládání, spínač plynu a přední brzdy.

Výkon elektromotoru sice nabídne 250 W, ale dojezd činí 15 km, což je v porovnání s dříve zmíněnými modely výrazně menší číslo. Je třeba však zmínit, že baterii lze lehce dobít již do 4 hodin.

+

Bezpečnost

Technologie

Praktičnost

Výkon

Recenze Denver SCO 65210

Také model SCO 65210 světové značky Denver si zaslouží patřit mezi nejlepší elektrokoloběžky na českém trhu.

Za cenu pod 6 tis. korun nabídne kvalitní konstrukci a bezpečnou a pohodlnou jízdu. Elektrická koloběžka Denver disponuje motorem o výkonu 300 W a nabídne maximální rychlost až 20 km/h.

Nevýhodou je malá kapacita baterie, která Vám poskytne dojezdovou vzdálenost pouze 12 km, což je ve srovnání s dražšími modely poměrně malá vzdálenost.

Hlavní výhodou elektrokoloběžky Denver je její praktičnost. Při hmotnosti 8,8 kg nabízí skládací mechanismus, což příjde vhod např. při dopravě v MHD.

Na první pohled Vás bezpochyby zaujme hliníkový rám a přední LED osvětlení. Dvojitý brzdový systém je u elektrické koloběžky Denver samozřejmostí.

+

Pevná konstrukce

Snadné ovládání

Nižší cena

Technologie

Dojezd

 

Recenze BLAUPUNKT ESC 505

Nejlepší elektrokoloběžka mezi levnějšími variantami je podle našeho TOP výběru model ESC 505 od německého výrobce BLAUPUNKT.

Za přijatelnou cenu kolem 7 tis. korun nabídne elektrokoloběžka BLAUPUNKT uspokojující maximální dojezd 20 km při výkonu 350 W.

Výkon motoru a kapacita baterie jsou skutečně na velmi dobré úrovni, zvážíme-li nízkou cenu tohoto dopravního prostředku.

Další silnou výhodou elektrické koloběžky BLAUPUNKT je její lehkost. Váží pouze 8 kg a zároveň disponuje skládajícím mechanismem. Překvapilo nás také maximální možné zatížení, které činí místo tradičních 100 kg, jak tomu bývá u drtivé většiny modelů, 120kg.

Maximální rychlost elektrokoloběžky potom činí 25 km / h, přičemž BLAUPUNKT ESC 505 nabízí 3 nastavitelné rychlosti.

Dvojitý brzdový systém a přední LED osvětlení jsou samozřejmostí. Dalším příjemným překvapením je doba nabíjení – činí pouhé 2 hodiny.

 

+

Dojezd

Rychlé nabíjení

Výkon motoru

Praktičnost

Konstrukce

 

Levnější varianty – Alternativy:

 

Nejlepší elektrické koloběžky pro děti

Pokud se chystáte udělat radost svým dětem a zvažujete koupi elektrické koloběžky, tato sekce je stvořená přímo pro Vás. Předtím, než si nejlepší elektrické koloběžky pro děti projdeme, pojďme společně porovnat jejich technické parametry.

UmístěníTOP 3TOP 2TOP 1
NázevRazor E PrimeEljet Alu PowerRazor E 300
Obrázek
Výkon motoru300 W250 W280 W
Dojezd16 km15 km16 km
Hmotnost9.8 kg8.2 kg20.8 kg
Max. rychlost24 km/h23 km/h24 km/h
Nosnost80 kg120 kg100 kg
Displejneanone
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu

Elektrické koloběžky pro děti se od výše zmíněných modelů liší zejména výkonem a konstrukcí. Ideální elektrická koloběžka pro děti by zpravidla neměla dosahovat vyššího výkonu než 300 W a vyšší maximální rychlosti než je 25 km / h.

Elektrická koloběžka pro děti by také měla být lehká a praktická, aby se s ní dalo lehce manipulovat.

Při výběru TOP produktů jsme také zvážili cenu, protože chápeme, že samotná cena elektrokoloběžky „na blbnutí“ by se rozhodně neměla pohybovat v řádech desítek tisíc korun.

Recenze Razor E Prime

Co se týká výběru pro nejlepší elektrické koloběžky pro děti, Razor E Prime si rozhodně zaslouží patřit mezi TOP 3 modely.

Skládací elektrokoloběžka Razor E Prime nabídne za cenu 9 tis. korun kvalitní a bezpečnou konstrukci a maximální výkon motoru 300 W.

Pro děti může být skládací mechanismus velmi užitečný, stejně jako nastavitelná řídítka. Hliníková konstrukce elektrokoloběžky zařídí bezpečnou a vyváženou jízdu.

Elektrická koloběžka Razor E Prime váží necelých 10 kg (konkrétně 9.8 kg), což by nemělo způsobovat komplikace při skládání, ale pokud máte obavy, radši se podívejte na některé modely níže, které disponují menší hmotností.

Maximální rychlost elektrokoloběžky činí 24 km/h, přičemž maximální nosnost je 80 kg. Primární výhodou je bezpochyby bezpečnost, kterou zaručuje kvalitní konstrukce a pevná hliníková plošina, ale také maximální dojezd 20 km.

+

Pevná konstrukce

Nastavitelnost

Dojezd

Hmotnost

Recenze Eljet Alu Power

Elektrokoloběžka s moderním designem Eljet Alu Power patří podle našeho žebříčku mezi TOP 3 elektrické koloběžky pro děti.

Stejný model jsme zmínili i v TOP výběru „Levnější varianty“ u elektrokoloběžek pro dospělé, protože je vhodný jak pro dospělé, tak pro děti.

Elektrická koloběžka Eljet Alu Power s hmotnosti 8,2 kg se pyšní především svou technologií, kterou je ochotna i přes svou nízkou cenu nabídnout.

Na řídítkách je umístěn LED displej, díky kterému můžete sledovat aktuální stav baterie, současnou rychlost, nebo třeba ujetou vzdálenost.

Brzdný systém složený z elektrických a mechanických brzd je samozřejmostí. Na řídítkách krom displeje naleznete také tlačítka na ovládání, spínač plynu a přední brzdy.

Výkon elektromotoru nabídne 250 W a maximální dojezd činí 15 km. Baterii lze mimo jiné dobít již do 4 hodin.

+

Bezpečnost

Technologie

Praktičnost

Výkon

 

 

Recenze Razor E 300

U elektrokoloběžek pro děti je především třeba dbát na bezpečnost. Právě proto si elektrická koloběžka pro děti Razor E 300 zaslouží první místo.

Tento model je specifický svým silným rámem, rozměrným stupátkem, pevnými nafukovacími pneumatikami a v neposlední řadě celoocelovou konstrukcí, která je připravena na hrubější zacházení.

Ocelová konstrukce a pevné pneumatiky dělají jízdu bezpečnou a pohodlnou. Díky ocelovému materiálu však elektrokoloběžka váží 20,8 kg, což nemusí vyhovovat každému.

Praktickou vychytávkou je výklopný stojánek vyrobený zhliníku, který Vám dovolí koloběžku opřít o zem, pokud se rozhodnete jízdu přerušit.

Při výkonu motoru 280 W nabízí elektrická koloběžka pro děti dojezd až 16 km. Maximální rychlost činí 24km/h

 

+

Bezpečnost

Pevná konstrukce

Široké pneumatiky

Vyšší motnost

 

Nejlepší elektrické koloběžky pro děti – Alternativy:

 

Nejlepší elektrokoloběžky: choppery

Choppery se zásadně liší od běžných elektrických koloběžek především konstrukcí a výkonem. Jak všichni víme, choppery jsou silné elektrokoloběžky pro pořádné chlapy a rozhodně nejsou vhodné pro juniory či začátečníky.

Díky pevnější konstrukci a vysokému výkonu, zpravidla kolem 1000 W, jsou choppery vhodné i do nepříznivých podmínek. Dosahují také často maximální rychlosti kolem 40 km/h. Některé modely ve skutečnosti připomínají spíše skútry či motocykly.

UmístěníTOP 3TOP 2TOP 1
NázevCity Chopper 1000W 60VUltimate Chopper 2000WECO HIGHWAY 1500W
Obrázek
Výkon motoru1000 W2000 W1500 W
Dojezd45 km80 km90 km
Hmotnost55 kg64 kg55 kg
Max. rychlost50 km/h45 km/h45 km/h
Nosnost160 kg200 kg200 kg
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu

Recenze City Chopper 1000W 60V

S výkonem 1000 W nabízí elektrokoloběžka City Chopper solidní dojezd 40 – 45 km. Krom dojezdu však tento chopper nabízí také nadčasovou maximální rychlost, konkrétně 50 km / h.

Kvalitní konstrukce společně s širokoplášťovými koly Vám zajisti stabilní jízdu a odpružení nerovností na cestě.

Elektrokoloběžka je vhodná jak pro jízdu na silnici, tak pro jízdu ve ztížených podmínkách. Polní cesty nebudou, díky přední odpružené vidlici, žádný problém.

Na elektrické kolobžce City Chopper 1000W 60V také oceňujeme design. Mohutné sedadlo je upraveno pro delší jízdy a elektrokoloběžka působí dojmem ideálního dopravního prostředku, pokud hledáte výkonnější elektrokoloběžku nejen na projížďky po městě.

Překvapivá je cena elektrokoloběžky, která nepřevyšuje 20 tisíc korun.

+

Maximální rychlost

Příznivá cena

Vysoký dojezd

Výkon

Recenze Ultimate Chopper 2000W

Dvakrát výkonnější než předchozí model, Ultimate Chopper 2000W je jedním z nejsilnějších chopperů na trhu.

Jak už název vypovídá, motor elektrokoloběžky skutečně dosahuje výkonu 2000 W. Hlavní výhodou tohoto stroje je bezpochyby nadčasový maximální dojezd, který může dosahovat až 80 km.

I přestože elektrokoloběžka spíše připomíná plnohodnotný skůtr, je zařazena do skupiny jízdních kol. Můžete tedy jezdit bez ŘP, povinného ručění a RZ. Na pozemních komunikacích nesmítě přesahovat výkon 1kW a rychlost 25km/h.

Pokud hledáte skutečně výkonnou elektrokoloběžku a jste ochotni si za ni připlatit, Ultimate Chopper 2000W pro Vás může být ta správná volba. Maximální rychlost je 45 km/h a nosnost až 200 kg.

+

Dojezd

Výkon

Konstrukce

Hmotnost

 

 

Recenze ECO HIGHWAY 1500W

Na úvod je třeba zmínit, že elektrokoloběžka ECO HIGHWAY 1500W je pouze pro vlastníky řidičského oprávnění skupiny AM, A1, A2, A, B, B1.

Unikátnost elektrokoloběžky ECO HIGHWAY tkví v jejím designu a výbavě. Nechybí komponenty jako tachometr, rám, stojan a světla.

Chopper se může pyšnit dojezdem 90 km, což je největší maximální dojezd ze všech dříve zmíněných modelů.

Motor o výkonu 1500 W nabídne také maximální rychlost 45km/h. Samozřejmostí jsou širokoplášťová kola, která zaručují odvod vody a nízkou hlučnost.

Kvalitní konstrukce elektrokoloběžky ECO HIGHWAY 1500W společně s velkými koly a olejovými tlumiči dělají zážitek z jízdy o stupeň příjemnější.

 

+

Vysoký dojezd

Šikovná výbava

Kvalitní konstrukce

Potřeba ŘP a SPZ

 

Nejlepší choppery – Alternativy:

 

Jak vybrat elektrokoloběžku – na co se dívat při výběru

Výkon

Jak už to u elektřinou poháněných strojů bývá, základním parametrem, od kterého se veškeré další parametry odvíjí, je výkon.

Průměrné elektrokoloběžky pro dospělé disponují výkonem okolo 300 W, což je ideální výkon motoru pro ty, kteří si plánují koupit elektrickou koloběžku pro účely dopravy po městě.

Od výkonu motoru se odvíjí zejména dojezd a maximální rychlost. Nezapomeňte však, že větší výkon není zárukou delšího dojezdu.

Pro srovnání, některé choppery dosahují výkonu až kolem 1000 W. Díky výkonnějšímu motoru si s choppeerem můžete dovolit i vyjížďku náročným terénem.

Naopak elektrické koloběžky pro děti by neměli z bezpečnostních důvodů přesahovat zmíněných 300 W. Pokud hledáte elektrokoloběžku pro děti na „blbnutí“, bezpochyby se uspokojíte i s výkonem 230 W.

Konstrukce

Pevná a bezpečná konstrukce je fundamentální část jakékoliv elektrické koloběžky. Pokud vyberete elektrokoloběžku s nesmyslnou konstrukcí, nemůžete od ní očekávat dlouhou životnost, ani příjemnou jízdu.

  • Materiál

Ze specifikace daného produktu se o materiálu konstrukce elektrokoloběžky moc nedozvíte. Stále ale platí, že nejčastěji využívaný materiál je dural, který má dvě základní vlastnosti. Je pevný a zároveň lehký.

Dále je jako materiál na výrobu konstrukcí využívána ocel, nebo také hliník pro letecký průmysl. Tyto materiály zaručují bezpečnost a dlouhou životnost a v neposlední řadě hladkou jízdu.

Podle materiálu se nejvíce odvíjí hmotnost. Hliník a dural jsou výrazněji lehčí než ocel, čímž se ocel stává tou méně praktičtější variantou pro běžné spotřebitele.

  • Hmotnost

Pro mnoho lidí je praktičnost klíčová. Komu by se chtělo skládat, natož přenášet koloběžku, která váží více než 20 kg? Nám rozhodně ne!

Běžně se hmotnost u elektrokoloběžek pohybuje kolem 10 – 18 kg. Výjimkou jsou choppery, kde se hmotnost může pohybovat i kolem 100 kg.

  • Nosnost

Nosnost konstrukce může být pro Vás velmi důležitá, zejména pokud s sebou budete na cesty brát batoh, tašku, popřípadě kabelku.

K Vaší hmotnosti je totiž třeba připočítat hmotnost veškerých předmětů, které povezete s sebou. Většina koloběžek nabízí nosnost 100 kg. Výjimkou jsou opět choppery.

Kolečka

U elektrické koloběžky rozlišujeme 2 druhy koleček, a to nafukovací a nenafukovací. Mezi nafukovací kolečka patří například kolečka vyrobena z gumy, která jsou u elektrokoloběžek dnešní generace velmi populární.

Jejich hlavní výhodou je příjemná jízda. Při jízdě s gumovými kolečky z velké části neucítíte hrbolky, ani jiné překážky na cestě. Jejich nevýhoda má však co dočinění s jejich samotnou definicí – jsou nafukovací, tudíž u nich hrozí propíchnutí. Při opotřebení koleček je mimo jiné nutné vyměnit jejich plášť.

Naopak nenafukovací kolečka zastupují kolečka z polyuretanu. Sice si s nimi neužijete tak komfortní jízdu, ale nehrozí zde jejich propíchnutí. Také není třeba vyměňovat plášť. Pro představu – tato kolečka se využívají u kolečkových bruslí.

Velikost koleček je různá. Zpravidla se koloběžky s menšími kolečky ovládají snadněji a jsou praktičtější, nemusí tomu tak být vždy. Běžně se jejich velikost pohybuje mezi 5″ – 8″

Dojezd

Dojezd je faktor, který jsme při výběru produktů do TOP listu u každého produktu seriózně zvažovali. U elektrokoloběžek zatím dojezdy zpravidla nepřekračují 40 km (až na výjimky).

U elektrických koloběžek nižší třídy je někdy dokonce problém sehnat prostředek s dojezdem 30 km. Dojezd elektrokoloběžky závisí zejména na kapacitě baterie, která zase zásadně ovlivňuje hmotnost elektrokoloběžky.

V rámci dojezdu dosáhnou nejvyšších kvalit klasické elektrokoloběžky pro dospělé, které jsou praktické díky své hmotnosti a zároveň dosahují přijatelného dojezdu. Námi zvolený TOP 1 model v sekci elektrokoloběžek pro dospělé dosahuje při hmotnosti 16 kg dojezdu až 45 km.

Doba nabití baterie

Nezapomínejte, že vybitou baterii je třeba před odjezdem dobít. Moderní elektrické koloběžky Vám stav baterie zobrazí na displeji. Průměrně se doba nabíjení pohybuje okolo 5 hodin.

Praktické vychytávky

Ti z Vás, kteří rádi testují nové funkce a využívají nejnovějších technologií, určitě ocení speciální funkce i na nové elektrické koloběžce.

Mezi některé z nich patří například rekuperace, kdy se při brždění energie zpětně využívá pro dobíjení baterie. Tuto vychytávku oceníte zejména na delších trasách z kopečka, kde budete muset více využívat brzdový systém.

Tempomat je jednou z dalších vychytávek. Možná ho využíváte v rámci jízdy autem, ale pokud ne, na tempomatu si jednoduše nastavíte danou rychlost. Nastavenou rychlostí Vás elektrická koloběžka plynule poveze bez jakékoliv další konfigurace.

Displej v dnešní době využívají některé moderní elektrické koloběžky. Prozradí Vám jaký máte dojezd, kolik % baterie Vám zbývá, maximální rychlost, čas atp. Koloběžky jako Xiaomi Mi Electric Scooter Pro dokonce nabízí možnost spárování přes Bluetooth, kdy můžete přes chytrou aplikaci například koloběžku z dálky uzamčít.

???? Dočasný trend, nebo nový způsob dopravy?

Lidé je buď milují, nebo nenávidí. Za poslední 2 roky se trend e-koloběžek extrémně rychle rozšířil, zejména díky Americkému start-upu Lime, po mnoha městech USA a Evropy.

Podle serveru https://nacto.org/ bylo v roce 2018 ve více než 100 městech U.S. přes 85,000 elektrických koloběžek k zapůjčení. Svou oblíbeností tak překonali sdílené jízdy na kolech. Celkový počet sdílených jízd na e-koloběžkách ve státech U.S. tak činil v roce 2018 38,5 milionů.

Za extrémně rychlé rozšíření trendu e-koloběžek můžou zejména dva start-upy – Lime a Bird. Sdílenou jízdou a e-koloběžkami se také zabývají společnosti jako Lyft nebo Uber, který mimo jiné společně s gigantem Google do Lime investoval 335 milionů dolarů (cca 7,5 miliard korun).

Extrémně rychle rostoucí trend však má i druhou minci. Vrcholné orgány po celém světě se zabývají problémy, které se sdílenými e-koloběžkami přicházejí. I přestože Lime expandoval v Evropě zatím jen do měst jako jsou Praha, Lisabon, Vídeň nebo Paříž, provozovatelé se potýkají se zásadními překážkami.

V Praze si lidé stěžují, že to v ulicích vypadá někdy jako na skládce e-koloběžek. Objem elektrokoloběžek však není jediným problémem, s kterými se města potýkají. Podle Francouzského deníku Le Figaro mají e-koloběžky od roku 2017 na svědomí 286 zraněných a 5 mrtvých osob.

V Paříži se navíc nyní vytváří parkovací místa výhradně pro koloběžky, aby chodcům ani autům v metropoli nezavazeli. „Řidiči“ e-koloběžek budou mít také povinnost používat při jízdě helmy.

Lime funguje v Praze od září roku 2018 a jejich služeb využily již větší desítky tisíc lidí. Jak si Pražský magistrát poradí s nevyzpytatelným trhem sdílených e-koloběžek se teprve uvidí. Po zavedení dvou zón (zatím pouze na Praze 1 a 2) se stále uvažuje o zavedení maximálního počtu e-koloběžek.

E-koloběžky ale nenabývají na popularitě pouze na trhu sdílených jízd. V roce 2019 začal jistou elektrokoloběžku prodávat i řetězec Lidl a poptávka po elektrických koloběžkách stále roste. Představují poměrně levnou formu jednoduché a praktické dopravy.

E-koloběžky jsou do jisté míry stále novinkou na trhu a to, jestli mají pro společnost v dlouhodobém horizontu význam se teprve uvidí. Jedno je ale jasné – jejich prozatimní růst – jak objemový, tak růst na popularitě po celém světě – je za poslední 2 roky nezpochybnitelný.

Mohlo by Vás také zajímat: Nejlepší horská kola 2019

Pokud Vám náš článek pomohl, nebo jste se něco nového dozvěděli, neváhejte nám o tom napsat v komentářích. Nezapomeňte nás také sledovat na Facebooku. Děkujeme 😉