Elektrokoloběžky vídáme čím dál tím častěji. Na chodnících, na silnicích – ať už se nám to líbí nebo ne.
Jsou lehké, přenosné, pohodlné a šetrnější k životnímu prostředí než téměř všechny motorové dopravní prostředky. Stát na palubě elektrokoloběžky, řítit se po silnici rychlostí až 50 km/h a cítit, jak se kolem vás prohání vítr, je bezpochyby vzrušující a bez náležitých bezpečnostních opatření i trochu nebezpečné.
Otázka, kterou si mnozí jezdci kladou, zní: „Jak rychle se dá na elektrické koloběžce jet? Odpověď zní, že většina koloběžek je na základě předpisů stanovených společnostem pro sdílení koloběžek omezena na rychlost 25 km/hod. Výběr nejlepších koloběžek naleznete zde.
V tomto článku se nejdříve podíváme na to, které koloběžky jsou opravdu ty nejrychlejší na světě bez ohledu na omezení výrobců. Potom si představíme aspekty ovlivňující rychlost koloběžky a podíváme se na možnosti, díky kterým můžete upravit běžně dostupné koloběžky pro dosažení vyšších rychlostí.
Nejrychlejší elektrické koloběžky na světě podle nejvyšší rychlosti
Na internetu je dostupné mnoho článků pojednávající o nejrychlejších elektrických kolobežkách. Těch důvěryhodných je však velice málo. Podle magazínu electric-scooter.guide, který se zdá důvěryhodný nejvíce, jsou nejrychlejší tyto koloběžky:
1 |
Rion RE90 |
121 kmh |
2 |
Minimotors Dualtron X2 |
96 kmh |
3 |
Kaabo Wolf King |
95.6 kmh |
4 |
NAMI Burn-E |
94.7 kmh |
5 |
WEPED SS |
90 kmh |
Z výsledků je patrné, že nejrychlejší koleběžka dosahuje rychlosti přesahující 100 km/h.
Podle zrychlení z 0 na 48 km/h je pak pořadí následující:
1 |
NAMI Burn-E |
3.7 s |
2 |
Apollo Phantom Ludicrous |
4.6 s |
3* |
Dualtron Storm |
4.9 s |
4* |
Kaabo Wolf King |
4.9 s |
5 |
Kaabo Wolf Warrior 11 |
5.2 s |
Jaké faktory ovlivňují maximální rychlost e-koloběžky?
Existuje řada faktorů, které ovlivňují maximální rychlost e-koloběžky. Mohou to být technické aspekty koloběžky, jako je výkon motoru nebo výkon baterie, ale také další faktory, jako je hmotnost jezdce, pneumatiky a terén.
Hmotnost jezdce
Čím je osoba těžší, tím hůře koloběžka dosahuje maximální rychlosti. Motor a baterie budou muset k pohonu koloběžky použít více energie. Většina výrobců uvádí maximální hmotnostní kapacitu, kterou koloběžka zvládne.
S těžším jezdcem se také rychleji vybije baterie e-koloběžky, protože motor musí pracovat více, aby dosáhl maximální rychlosti.
Ujistěte se, že jste vybrali koloběžku, jejíž maximální hmotnostní kapacita je výrazně vyšší než vaše, abyste se nemuseli obávat o maximální využití jejího rychlostního potenciálu.
Typ terénu
Pokud trávíte většinu času jízdou na elektrické koloběžce v městských ulicích, terén by neměl rychlost vůbec ovlivnit.
Na polních cestách se však elektrokoloběžkám nedaří tak dobře, protože se více zaboří do země a kameny a nerovnosti přirozeně sníží rychlost. Motor se bude muset více snažit, aby na těchto typech povrchů dosáhl vysoké rychlosti.
Strmé kopce také zpomalují e-koloběžku, zejména pokud je velikost motoru malá. Austrálie je naštěstí poměrně rovinatá země, ale i na to je třeba pamatovat.
Pokud plánujete vyrazit s elektrickou koloběžkou do terénu, vyberte si model, který je navržen tak, aby zvládl různé terény. Budete potřebovat koloběžku s výkonnou baterií a motorem.
Nízká kapacita baterie
Pokud používáte elektrickou koloběžku, zjistíte, že je méně výkonný, když začne červeně blikat a upozorní vás, že je třeba jej nabít. Stejné je to s elektrickou koloběžkou – sníží výkon, aby se baterie nevybila.
Vyhněte se pravidelnému vybíjení baterie až do úplného vybití, protože je to lepší pro dlouhou životnost koloběžky. Pokud na elektrické koloběžce jezdíte každý den, doporučujeme ji nabíjet přes noc, aby byla plně nabitá na další den.
Lze zakoupenou elektrokoleběžku zrychlit?
Zrychlení koloběžky lze provést několika způsoby, z nichž některé jsou rychlé, snadné a zvládne je každý (bez technických znalostí) a některé mohou vyžadovat prvky „geeka“ nebo znalosti elektroniky, pokud jde o baterie a ovladače. V tomto krátkém úderném článku se podíváme na několik šikovných způsobů, jak můžete ze své elektrokoloběžky získat větší rychlost a výkon.
Většinu koloběžek lze zrychlit, ale kolik rychlostních hacků je k dispozici, závisí na tom, zda máte přístup k ovladačům / firmwaru koloběžky a zda je možné vyměnit ovladače nebo vložit jinou baterii.
Někteří koloběžkáři dokonce dokázali vyměnit nábojové motory, ale budete potřebovat opravdu dobrou úroveň know-how, abyste našli motory, které se hodí a mají správný výkon pro baterii a regulátor.
Odstranění kabelu/firmwaru omezujícího rychlost
Překvapivě více než 40 % koloběžek prodaných celosvětově v letech 2020 až 2021 bylo omezeno omezovačem rychlosti. Děje se tak proto, aby se koloběžky mohly v určitých zeměpisných oblastech prodávat legálně.
Existují 2 typy omezovačů rychlosti na všech elektrických koloběžkách (vyrobených podle předpisů), a to:
1. PEVNĚ PŘIPOJENÝ OMEZOVAČ RYCHLOSTI
Obvykle se jedná o drát, který přemosťuje spojení mezi škrticí klapkou a regulátorem a omezuje výkon regulátoru na motorech. Různé modely koloběžek mají různé implementace – ale většina výrobců umožňuje relativně snadné odstranění drátu (pomocí svorky nebo zástrčky), který po odpojení odstraní veškerá omezení výkonu z regulátoru.
Měli byste si ověřit, zda má váše koloběžka pevný drátový omezovač rychlosti, pokud ano, můžete jej odstranit a odblokovat tak další výkon/rychlost.
2. PEVNÝ OMEZOVAČ RYCHLOSTI
Firmwarový omezovač rychlosti bude obvykle implementován na úrovni ovládacího panelu, ale některé skútry mají také firmwarové omezení v řídicí jednotce. To může být trochu složitější.
Firmwarové omezovače rychlosti používají k omezení výkonu software ovládacího panelu / LCD panelu / řídicí jednotky.
U některých koloběžek s běžnými ovládacími panely LCD budete mít přístup k nastavení rychlosti a výkonu prostřednictvím „P SETTINGS“, u jiných panelů LCD, jako je ten, který se dodává s XIAOMI M365, se budete muset připojit přes rozhraní APP (bluetooth) a stisknout rom flash, který přímo aktualizuje firmware koloběžky.
Upgrade regulátorů rychlosti skútrů
Pro většinu řidičů skútrů je to pravděpodobně mimo mísu – zejména proto, že může být složité najít pro váš skútr regulátor z náhradních dílů. Kromě toho některé regulátory pro skútry vyžadují také vylepšení baterie.
Nicméně vylepšené regulátory jsou dalším způsobem, jak zvýšit maximální rychlost a zrychlení vašeho elektrického skútru. Někdy se označují jako „ESC“ nebo elektronický regulátor otáček – jsou zodpovědné za řízení výkonu a také za distribuci energie do motoru/ů vašeho skútru.
Řídicí jednotka funguje na základním systému vstupů a výstupů, plyn bude dávat povely, kolik výkonu je potřeba, řídicí jednotka bude posílat více výkonu do jednotlivých motorů – řízených vaším plynem.
Chytřejší regulátory otáček budou obsahovat takové věci, jako jsou „bursty“, které umožňují vyšší výkon AMP, aby se zlepšila akcelerace a celkový výkon.
Kromě motorů elektrokoloběžek může být omezujícím faktorem také regulátor otáček. Pokud máte koloběžku s malým / nízkoampérovým / slaboproudým regulátorem, výstupní výkon motorů bude často nižší, než je motor schopen přijmout. Chcete-li ze své elektrokoloběžky dostat VÍCE rychlosti, můžete vyměnit svůj regulátor za regulátor z náhradního trhu (nebo za regulátor na zakázku).
Použití vlastního regulátoru však pravděpodobně povede ke ztrátě záruky na skútr a nemusí být dobré pro baterii. Pokud řídicí jednotka odebírá větší proud, než je baterie schopna zvládnout, mohlo by dojít k poškození baterie.
Závěr
Jak jste se mohli přesvědčit, nejrychlejší koloběžky dosahují rychlostí, které jsou v případě nehody tak vysoké, že dávají jen minimální šanci, že z nehody vyváznete bez vážného poranění či dokonce smrti. Běžně dostupné koloběžky mají omezenou rychlost. Omezení rychlosti koloběžek legislativou je jistě opodstatněné. Pokud se rozhodnete, že koloběžku budete na svoji odpovědnost upravovat, možnosti máte. Mějte však na paměti, že vyšší rychlosti jsou mnohem více nebezpečné.