vybertonejlepší fukary recenze

Nejlepší vysavače listí. Udělejte si na podzim pořádek na vaší zahradě

Rate this post

Spadané listí na podzim dokáže udělat hodně radosti. Romantické duše se nechávají okouzlit jeho barvami, pro děti a pejsky je nekonečným zdrojem zábavy, fanoušci jazzu si začnou notovat legendární jazzový standard „Autumn leaves“.

Jiný názor ale mají majitelé zahrádek. Jako by už tak nebylo na podzim plno práce, je nutné si poradit se záplavou mazlavého listí. Kdysi bychom se museli dřít s hráběmi, dnes máme k dispozici efektivnější nástroje. Na výběr jsou fukary a vysavače. Nejlepší vysavače listí jsou proto tématem dnešního článku..

Vysavač listí jako investice do pohodlí? Více se dozvíte na konci článku.

Pokud vás zajímá, jak vybrat vysavač listí, v tomto článku se dozvíte vše potřebné. Nebude chybět tradiční žebříček TOP 3 v kategorii zlatá střední cesta, benzínové vysavače listí a také profi vysavače listí. Podrobně vám vysvětlíme, na co se dívat při výběru a jak zjistit, co je pro vás nejvýhodnější s ohledem na dispozice vaší zahrádky.

Ještě než začneme, zodpovíme rovnou základní otázku: je potřeba listí ze zahrady vůbec eliminovat? Není lepší nechat to tak, jak rozhodla matka příroda?

Je pravda, že minimální množství listí, ideálně rozsekaného, půdě propůjčuje některé důležité živiny. Ale jednolitý koberec z listí určitě pro vaši zahradu prospěšný není. Půda je pod listy během procesu dekompozice vyčerpaná a chudá na dusík.

Proto je třeba listí sesbírat a rozsekat nebo odvézt na kompost.

5 důvodů proč si koupit vysavač listí

1. Jsou rychlé a pohodlné

Toto je hlavní argument, o kterém není zapotřebí dlouze debatovat. Pro majitele větších zahrad jasná volba. Představte si, že dostanete za úkol uklidit podlahu haly hlavního vlakového nádraží a na výběr máte jen buďto lopatku a smeták, nebo vysavač. Co byste si vybrali?

S rychlostí jde ruku v ruce i pohodlí. Ovládat elektrický nebo benzínový vysavač listí není žádná jaderná fyzika – jednoduchým knoflíkem regulujete výkon, případně přepínáte mezi funkcí vysavač a fukar. Motorové výrobky se startují pomocí lanka, čili stejný princip jaký známe u benzínových sekaček na trávu. Většina produktů se dá přirozeně držet jen v jedné ruce.

2. Jsou zábavné

Pokud hrabání listí klasickými hráběmi byla činnost, kterou jste na seznamu úkolů raději řadili někam mezi poslední položky až za „vyprat a pověsit záclony“ a „naučit se portugalsky“, uklízení biologického odpadu s pomocí vysavače na listí je o poznání příjemnější. Je to fajn relax. Hodně oceníte skutečnost, že při práci máte jednu ruku volnou. Skvělá příležitost si během foukání listí napsat několik zpráv na mobilním telefonu nebo průběžně přikusovat nějakou dobrou svačinu.

3. Jsou efektivní

Efektivita závisí částečně na výkonu a na příkonu. Až se ale v četbě našeho článku dostanete až k žebříčkům, zjistíte, že příkon 750 Wattů, který bývá běžný pro výkonnější domácí vysavače, může bohatě stačit i některým spolehlivým zahradním vysavačům listí.vybertonejlepší fukary recenze

Pokud jste byli až doposud zvyklí na hrábě, pravděpodobně si budete svého nového pomocníka chválit, ať už zvolíte některý z nejlepších fukarů na listí, který rychle sfoukne listí do hromádky, nebo vysavač na listí, který pohltí i pořádně těžké a mokré listí. Rádi zapomenete na doby, kdy se nepoddajné listy lepily na hrabice a vy je museli každou chvíli ručně odstraňovat.

4. Šetří záda

Zdravotní aspekt hrabání listí starým způsobem je poněkud diskutabilní. Ano, je to pohyb na čerstvém vzduchu a posilujete tím své ruce. A že práce tohoto druhu pomáhá odplavit stres a napomáhá k lepší vyrovnanosti a vnitřnímu klidu, to je také potvrzený fakt. Jenže jaký je smysl takového počínání, když vás druhý den bolí záda tak, že se nemůžete ani ohnout? Nejlepší vysavače listí a nejlepší fukary na listí vám uleví od mozolů i od bolesti zad. Uklidíte zahrádku do čista a jestli je vám líto, že jste si pořádně nezacvičili, vyrazte v ušetřeném čase na procházku nebo do posilovny.

5. Jsou univerzální

Ani v zimě nemusí váš vysavač na listí zahálet. Nejde totiž o jednoúčelový stroj: podobně jako s listím si poradí i s čerstvě napadaným sněhem. Ufoukejte si pohodlně příjezdovou cestu! Nutno ale říci, že pro tento účel se lépe hodí benzínová varianta, protože elektrickým přístrojům většinou pro zvládnutí takového úkolu chybí potřebný výkon. Také je třeba zdůraznit, že silnější vrstva udusaného nebo mokrého sněhu je pro vysavač také nepřekonatelnou překážkou. V nejhorším případě to jistí stará dobrá lopata.

Kromě sněhu můžete fukarem nebo vysavačem uklidit písek, dřevěné piliny, trávu či další drobný biologický odpad (například jehnědy z lísek a vrb nebo vrtulky z javorů).

TOP 3 – Zlatá střední cesta (do 2500 Kč)

Konečně se dostáváme k žebříčkům. Místo běžnějších TOP 5 tentokrát přinášíme výběr pouze tří produktů, zato ale ve třech různých kategoriích. V té první jsme se podívali na levnější produkty. Nezajímaly nás ale žádné šunty ani hračky na jedno použití, hledali jsme vysavače na listí, které slouží zároveň jako fukary, s obstojným příkonem a velkým sběrným košem. Vyloženě za hubičku takové produkty nejsou, ale postačí vám necelých 2 500 korun. Proto jsme tuto kategorii pojmenovali „zlatá střední cesta“.

Recenze vysavač Black & Decker GW3030

Vysavač listí Black & Decker GW3030 dokáže rozpoutat pořádný fičák – rychlost až 418 km/h při vyšším rychlostním stupni dokáže uvést do pohybu nejen listí, ale i malé kamínky. Může za to výkon až 3000 Wattů, což je na elektrický vysavač vážně dost.

Není to ale nic pro slabé houžvičky. Tento pořízek váží 5 kg a musíte si jej poctivě odnosit po celé zahradě: chybí totiž pomocná kolečka na sací trubici, které jsou u jiných produktů samozřejmostí. Nešikovný ramenní nosný popruh bohužel práci moc neulehčuje.

Black & Decker GW3030 má k dispozici i funkci foukání a objem sběrného koše činí 50 litrů.

+

Vysoký výkon

Jednoduchá regulace sací síly

Ventilátor kompletně z kovu

Chybí pomocná kolečka na sací trubici

Vyšší hmotnost

 

Recenze vysavač Fieldmann FZF 4010-E

Pokud to jde, vždy se snažíme do žebříčku protlačit alespoň jednoho zástupce české výroby. Tentokrát je to vysavač listí Fieldmann FZF 4010-E v zelené barvě, která je pro značku charakteristická.

Hlavním argumentem, proč si vybrat právě tenhle produkt, je cena. Do tisíce korun takhle dobrý vysavač asi nenajdete: výkon až 2600 Wattů, možnost vysbíraný materiál následně rozdrtit. Nástroj doplňují kolečka na sací trubici a vak o objemu 45 litrů. Lehce se dá přepnout mezi funkcemi vysávání i foukání a hmotnost činí 3,5 kg. Za to všechno výrobce chválíme!

Plastový kryt nevypadá příliš trvanlivě, ale to pomiňme – mluvíme přece o velmi levném produktu. Zato krátký ramenní popruh a nesnadno odmontovatelný sběrný koš jsou nepříjemnosti, které se jistě daly odstranit, aniž by tím byla ovlivněna cena vysavače.

+

Velmi levný

Lehká manipulace

Pěkný design

Popruh na zavěšení by měl být mnohem delší

 

Recenze vysavač Greenworks GWBL 4024

Stejně jako Fieldmann se i vysavač Greenworks pyšní zeleným kabátkem. Pro nás je to ale právě typ GWBL 4024, který si zaslouží označení nejlepší vysavač listí do 2 500 korun.

Jeho srdce, to je AKU motor 40 V. Stačí to na vyvinutí rychlosti foukání až 250 km/h, s čímž už se dá na zahrádce průměrné velikosti dobře pracovat. Šíře trysky se dá snadno nastavit, takže můžete zvolit širší nebo užší proud vzduchu.

Výrobci si dali hodně záležet na tom, aby se přístroj dobře nesl. Hmotnost 1,57 kilogramů je nepřekonatelná a Greenworks GWBL 4024 se zdá být perfektně vyvážen.

Rozhodně doporučujeme každému uživateli a udělujeme titul nejlepší vysavač listí mezi levnějšími produkty.

+

Lehký jako pírko

Příznivá cena

Postačující výkon

LED indikátor stavu nabití baterie

Chybí nabíječka a akumulátor

 

 

Benzínové vysavače listí (2500 – 5000 Kč)

Pokud máte velkou zahradu a na ní řadu stromů, které na podzim zásobují váš pozemek velkým množstvím svých vegetativních orgánů, bude se vám hodit benzínový vysavač listí. Nejsou zrovna nejlevnější, ale svým výkonem výrazně šetří čas a práci.

Které tři nejlepší vysavače listí na benzín jsme pro vás vybrali?

Recenze vysavač VeGA VE 51310

Dvoutaktový motor a výkon 1,35 HP 1,0kW. To jsou hlavní parametry výrobku VeGA VE 51310. Jde o další český výrobek, který jsme se rozhodli otestovat.

Výrobce udává rychlost foukání 225 km/h, s čímž si ale troufáme nesouhlasit. Oproti elektrickým vysavačům na listí, které udávají podobnou hodnotu, se nám vysavač VeGA jevil poněkud slabší. Přístroj přitom není vůbec lehký, váží 6 kg.

Dobře ale funguje funkce drcení a to jak na listí, tak i na hromádky trávy a drobné větvičky.

Nasávací trubička má pomocné kolečko na konci a do sběrného koše se vejde až 45 litrů materiálu. Cena je příznivá, ale podle použitých materiálů soudíme, že tento vysavač na listí vám nevydrží věčně.

+

Dobře drtí

Český výrobek

Lehká obsluha vzhledem k váze

Trubice se snadno ucpe

 

Recenze vysavač Hecht 9265

Tichá voda břehy mele. Vysavač na listí Hecht 9265 příjemně překvapí klidným chodem. Dvoutaktní motor o výkonu 750 Wattů sousedy při odpoledním šlofíku budit nebude, ale vaši nadílku listí na zahradě elegantně vysbírá. Zdůrazňujeme ale, že musí jít jen o listí – těžší materiál se zdá být pro vysavač listí Hecht neřešitelná překážka. Souvisí to i s nízkou rychlostí foukání. Nejvyšší možná je totiž 180 km/h, což rozhodně není žádný uragán.

Se závěsným popruhem přes rameno a s nízkou hmotností 4,1 kg se s přístrojem manipuluje snadno. Škoda jen, že výrobci přístroj nevyzbrojili trochu větším košem pro sběr materiálu. Objem 40 litrů je trochu málo a uživatel tak musí dělat přestávky pro vyprázdnění nádrže relativně často.

+

Tichý chod motoru

Lehký na nošení

Na dotek kvalitní materiály

Malý objem sběrného koše

 

Recenze vysavač McCulloch GBV 345

McCulloch je původně americká značka, která prodala svoji evropskou divizi švédské Husqvarně. To je poměrně slušný životopis – Husqvarna rozhodně patří mezi to lepší, co se v oblasti zahradní techniky nabízí. A skutečně, McCulloch GBV 345 u nás zabodoval coby nejlepší fukar na listí a vysavač v jednom poháněný benzínem.

Ačkoliv výkon motoru činí také jen 750 Wattů, vysavač na listí McCulloch s ním ve srovnání s ostatními testovanými vysavači dokáže udělat zdaleka nejvíce muziky. Naměřili jsme rychlost přes 300 km/h, při funkci foukání jsme rozhýbali i drobný štěrk.

Mulčování je vlastní všem benzínovým vysavačům, které jsme zkoušeli, ale McCulloch s mulčovacím poměrem 16:1 opět předvádí nejlepší výkon. A nebojte se, že to jde na úkor uživatelskému pohodlí. S hmotností 4,5 kg se nosit dá, i když zamrzí absence nosného popruhu. Během práce si musíte vystačit s antivibrační rukojetí.

Chválíme snadné startování a širokou paletu příslušenství, díky němuž jde přístroj použít na spoustu různých úkonů.

+

Fouká velmi rychle

Rychlá montáž

Nepřekonatelný poměr cena/výkon

Chybí popruh na snadnější manipulaci a zavěšení

 

 

TOP 3 – profi vysavače listí (5000+ Kč)

Protože počítáme s tím, že se mezi čtenáři najdou i nároční uživatelé, kteří jsou zvědavi na ty nejvýkonnější stroje, zařazujeme kapitolu o profesionálních vysavačích listí. Jsou to respekt budící přístroje, které vymetou do posledního lístečku jakoukoli zahradu. Třeba i sad patřící potomkovi významného šlechtického rodu. Nebo (a to bude asi častější případ) mohou být použity pro úklid rozlehlé průmyslové haly.

Pokud potřebujete vysavač té nejlepší kvality, zveme vás na prohlídku TOP 3 profi vysavačů listí.

Recenze vysavač Makita DUB362PT4X

Pokud vybíráme velmi silný vysavač, už je na místě zvážit, jestli nepotřebujeme stroj s pojezdem. Pokud ne, je zde Makita DUB362PT4X coby poslední instance v kategorii ručních vysavačů, ovšem nabízející obrovskou sílu podmíněnou výkonným motorem 36 Volt DC (šťávu Makitě dodávají dvě 18V Li-ion baterie). Baterie můžete průběžně dobíjet, k produktu dostáváte rychlonabíječku a 4 akumulátory BL1850B. Jsou zapotřebí, protože na jedno nabití zvládnete možná příjezdovou cestu, ale určitě ne rozsáhlejší zahradu. Tolik zase baterie vysavače nevydrží.

Mezi pozitiva patří dlouhá tryska pro pohodlnou práci a tichý chod. Je možné nastavit dvě rychlosti proudění vzduchu, přičemž při té rychlejší je maximální hlučnost 96 dB, takže sluchátka nepotřebujete. Potěší praktická transportní taška.

+

Na ruční vysavač ohromný výkon

Tichý chod

Překvapivě lehký (jen 4 kg)

Rychle se vybije

 

Recenze vysavač Hecht 8573 PROFI

Další pomyslné stříbro pro vysavač Hecht. Tentokrát tu ale máme profesionální vysavač Hecht 8573 PROFI vhodný pro průmyslové podniky, s vlastním pojezdem o rychlosti 2 km/h. Do pohybu stroj uvádí 4-taktní Hecht motor o výkonu 6,5 HP. Pojezdové kolo jde nastavit a tím lze změnit výšku hubice nad povrchem.

Rychlost vysávání je 194 km/h, což není nijak oslnivé. Žádný nepořádek ale vysavači neunikne zásluhou 78 cm široké hubice, která je zezadu opatřená gumovým límcem pro lehčí nasávání listí a nečistot.

Protože jsme u profesionálních vysavačů, výrazně se mění objem sběrného koše. Tady máme textilní vak, do kterého se vejde až 280 litrů materiálu. Textilní vak je opatřen po obou stranách síťovinou, aby byl snáze odváděn vzduch.

Nepříjemnou maličkostí je vysoká pořizovací cena. Tam, kde se hodně práší a rozsypává obtížně sesbíratelný materiál, se ale Hecht 8573 PROFI pochopitelně vyplatí.

+

Velký sběrný vak

Široká hubice

Výkonný motor

Ne zrovna nejrychlejší vysávání

 

Recenze vysavač Weibang WB LV506C

Náš dnešní absolutně nejlepší vysavač listí Weibang WB LV506C už stojí tolik, za kolik byste pořídili ojeté auto (podotkněme, že v hodně mizerné kondici). Jenže tenhle červený šikula s motorem LONCIN G160F 5 HP zvládne vážně hodně. Jede rychleji než Hecht 8573 (až 3 km/h) a bez problému se dostane i do kopce: maximální stoupání činí 8,5 stupňů.

Hadice má šířku až 80 cm a vcucne v rychlosti vše možné. Sběrný vak pobere až 240 litrů materiálu. Že je to nejlepší vysavač listí v našem výběru rozhoduje především to, že bez jakéhokoli zaváhání bezpečně vysaje i velkou plošnou výměru a není nutné jej každou chvíli nabíjet. Bude se vám s ním pracovat nesmírně pohodlně a vydrží vám pěkně dlouho.

+

Pohybuje se rychle a to i do kopce

Spolehlivý chod motoru

Široká hubice

Nepříznivá cena, především pro jednotlivce z řad běžných uživatelů

 

 

Jak vybrat vysavač listí a na co se dívat při výběru

Nyní si jen ve stručnosti zrekapitulujeme nejdůležitější faktory, podle kterých je třeba vybrat ten nejlepší vhodný vysavač listí.

Výrobce

Ne vždy je jméno firmy, jejíž logo najdeme na vysavači, povědomé. Je třeba si udělat trochu rešerši a zjistit, že například značky Fieldmann a VeGA jsou naprosto důvěryhodní čeští výrobci. Podobně vysavač McCulloch je skvělou volbou, protože za jeho kvalitu ručí koncern Husqvarna, jenž vlastní licenci.

Na trhu najdete hodně pochybných výrobků z Asie. Protože potřebujete vysavač, který vám sice má sloužit jen v podzimním období, zato ale řadu dlouhých let, je dobré vybrat si spolehlivější výrobek od dobré firmy.

Pohon

Dostupné jsou modely elektrické, akumulátorové a benzínové. Vybírejte podle svých nároků. Elektrické jsou levné a lehké, ale obtížným prvkem je prodlužovací kabel, který prostě musíte vláčet za sebou. Akumulátorové jsou také lehké a ještě tišší než elektrické. U nich ale záleží na kapacitě baterie, podle které se odvíjí délka fungování. Benzínové vydrží třeba několik hodin a jsou také nejvýkonnější. Počítejte ale s větší hmotností, hlučností a také s vyšší pořizovací cenou.

 

Objem koše

Asi vás nepřekvapíme sdělením, že čím větší koš, tím častěji je nutné jej vysypávat. Důležitou roli ale hraje také schopnost mulčování. Když je přístroj schopen rozdrtit listí na malé kousíčky, vejde se jej pak do koše více. To znázorňuje ukazatel zvaný drticí poměr, který je v technických specifikacích znázorněn například takto: 10:1 nebo 16:1.

Hmotnost

Nad 5 kg už je vysavač na listí vážně těžký, zvláště když nejsou dostupné žádné zlepšováky v podobě popruhu přes rameno nebo pomocných koleček na sací trubici, se kterým můžete vysavač na zahradě jednoduše vozit. Při výběru proto pamatujte i na vlastní komfort při manipulaci s vysavačem a nevybírejte si výrobek, který je kvůli své hmotnosti nad vaše síly.

Příkon a výkon

V této kategorii produktů počítáme se standardním příkonem 700 – 3000 Wattů. Pokud jste si koupili výrobek s nižším příkonem (a tím pádem logicky i výkonem), počítejte s tím, že po použití vysavače možná zůstane hodně nezpracovaného biologického odpadu, na který budete muset vzít hrábě. Proto je lepší vsadit na vyšší účinnost.

Vysavač listí: investice do pohodlí

Vyplatí se na zahradě pracovat s vysavačem listí?

Jistě, stará dobrá manuální práce má svou romantiku. Pro někoho je to relax, kterého by se člověk neměl jen tak vzdávat. Je-li to i váš případ, tak vám nechceme hrábě vymlouvat. Je to klasika prověřená staletími používání.

Ale kdo se cítí na podzim zavalen množstvím úkolů, co jsou zapotřebí na zahradě udělat, ten by měl investovat do pohodlí. Řadu úkolů vám nikdo a nic nezjednoduší, takže na těch několik, které vám pomůže vyřešit moderní technika, můžete ušetřit drahocenný čas.