Nejlepší Robotické Vysavače | Recenze | Srovnání + Rady jak vybrat

Rate this post

My musíme technologii ovládat, a ne se stát jejími otroky.” Tuto větu pronesl velmi známý tibetský duchovní vůdce Dalajláma a my s ním nemůžeme jinak než souhlasit.

Nikdo z nás by neměl být otrokem vysavače, který na něj každý den čeká a vám nezbývá než jej popadnout a pobíhat s ním po celém bytě. V současné době symbolizuje mnohem ideálnější řešení robotický vysavač, díky kterému budete moct šetřit váš čas a věnovat jej činnostem, které vás opravdu baví.

V tomto článku se dozvíte hned 5 praktických důvodů, proč si robotický vysavač pořídit. Dále pokračujeme velkým srovnáním TOP modelů v jednotlivých kategoriích.

Nahradí robotické vysavače tyčové vysavače? Dočtete se na konci článku.

Ty jsme rozdělili podle ceny, protože ne každý je ochoten za vysavač utratit desítky tisíc. Zároveň vám prozradíme, na jaké parametry se přesně při výběru zaměřit, abyste si pořídili model, který bude přesně odpovídat vašim představám.

Tak se pusťte do čtení a zjistěte, které modely si v jednotlivých kategoriích odnesly první místo a proč. Náš stručný a jasný test robotických vysavačů vám rozhodně usnadní výběr.

5 důvodů, proč si pořídit robotický vysavač

Proč mám dát přednost robotickému vysavači? Nestačil by mi přece jenom ten klasický?

Šetří váš čas

První a zároveň nejspíše nejdůležitější výhodu symbolizuje značná úspora času. Pryč jsou doby, kdy jste si museli vzít do ruky vysavač a postupně zbavit prachu celou domácnost. U robotického vysavače si zpravidla můžete jednoduše nastavit dobu, kdy má začít uklízet a následně se již o nic nestarat.

Na vás poté zbývá jen to nejmenší – vysypat zásobník na prach, jakmile se naplní.

Jednoduché ovládání

I když robotický vysavač představuje moderní spotřebič, nemusíte se obávat velkého množství tlačítek a složitého nastavování. Zpravidla jej pouze spárujete se svým chytrým telefonem a v přehledné aplikaci si nastavíte vše potřebné.

Úklid lze poté zahájit i klasickým stisknutím tlačítka přímo na vysavači, některé modely disponují dálkovým ovládáním. Pokud by se náhodou někde zaseknul nebo měl třeba vybitou baterii, automaticky vás na to upozorní.

Zapnete jej i na dálku

Představte si následující situaci. Jste v práci, nic nestíháte a do toho vám zavolá kamarádka, zda počítáte s její dlouho domluvenou návštěvou. Ale vy jste zapomněli a doma je nepořádek.

V takovém případě není nic jednoduššího, než vzít do ruky mobilní telefon a vysavač na dálku spustit. Po návratu z práce nebude po prachu a nečistotách na podlaze ani stopy.

Ideální pro rodiny s domácími mazlíčky

Jestliže jste hrdými majiteli domácích mazlíčků, pravděpodobně moc dobře víte, že chlupy jsou všude. A když říkáme všude, tak tím myslíme opravdu všude. Vysávání je v takovém případě na denním pořádku.

Robotický vysavač vás však těchto starostí alespoň částečně zbaví. Chlupy může sbírat v pravidelných intervalech, aby se stále neroznášely a vy budete mít opět o starost méně.

Nenáročný na prostor

Vysavač jednoduše zaparkujete tam, kde se vám to hodí a budete jej mít neustále připravený k akci. Nemusíte jej schovávat do žádné skříně a řešit, kam se vejde veškeré příslušenství. Jedná se proto o ideální řešení jak pro velké domy, tak i pro menší byty, kde se počítá každý centimetr.

Srovnání TOP 5: Všechny kategorie

Předtím, než si projdeme samotné produkty v daných kategoriích, se pojďme společně podívat vybrané TOP produkty a jejich důležité technické parametry.

Kategorie"Levné varianty""Levné varianty""Zlatá střední cesta""Zlatá střední cesta""Profi"
UmístěníTOP 2TOP 1TOP 2TOP 1TOP 1
NázevXiaomi Roborock Sweep One S50Symbo xBot 5 PRO WiFi + mop (2v1)HOBOT LEGEE-668iRobot Roomba 980iRobot Roomba i7+
Obrázek
Hmotnost3.5 kg4.5 kg3.2 kg4 kg3.4 kg
Hlučnost72 dB60 dB62 dB58 dB58 dB
Objem sáčku / nádoby0.42 l0,3 l0.5 l0.6 l0.6 l
Doba provozu60 min100 min90 min120 min120 min
Dálkové ovládáníanoanoanoanoano
VýrobceXiaomiSymboHobotiRobotiRobot
Zobrazit nejlepší cenu
Zobrazit nejlepší cenu
Zobrazit nejlepší cenu
Zobrazit nejlepší cenu
Zobrazit nejlepší cenu

TOP 5: Nejlepší levné robotické vysavače

Nejprve se zaměříme na kategorii levných robotických vysavačů. Vybrali jsme pro vás celkem 5 modelů, které se pyšní slušným výkonem, i když za ně nevydáte obrovské finanční částky. Jaký je nejlepší robotický vysavač, který nezruinuje vaši peněženku?

Recenze Xiaomi Mi Robot Vacuum

Co se týče nejlevnější skupiny robotických vysavačů, obdržel páté místo přístroj Xiaomi Mi Robot Vacuum. Na první pohled vás přitom zaujme svým netradičním bílým provedením (většina robotů je černá).

Svoji práci dobře odvádí díky třem výkonným procesorům, špičkovému algoritmu a chytrým senzorům. Velkou výhodou je jeho dlouhá výdrž – na jedno nabití zvládne bez problémů vysávat až 2,5 hodiny.

Díky své výšce 9,6 cm se skvěle vejde pod klasický nábytek a dokáže vyčistit i spáry mezi dlaždicemi. A vybrat si můžete mezi třemi módy – tichým, normálním a silným.

Samozřejmost symbolizuje možnost jeho ovládání na dálku, ovšem musíte počítat s tím, že aplikace je trochu složitější na ovládání a chvíli vám bude trvat, než se v ní zorientujete.

+

Dlouhá výdrž baterie

Kompaktní rozměry

Ovládání na dálku

Složitější aplikace

Recenze TESLA RoboStar T30

Na čtvrtém místě v kategorii levných vysavačů se umístil model TESLA RoboStar T30. Ten vyniká zejména skutečností, že je kromě vysávání schopen i vytírat speciálním mopem z mikrovlákna. V roce 2018 si přitom odnesl hodnocení Produkt roku.

Tesla RoboStar T30 si bezpochyby zaslouží patřit mezi nejlepší robotické vysavače na trhu. Hůře dostupná místa čistí pomocí dvou rotujících kartáčů a díky vy sokému sacímu výkonu se hodí i do domácností s domácími mazlíčky. Možnou nevýhodu symbolizuje menší zásobník na prach (pouze 0,3 l) a s tím související nutnost jej častěji vysypávat. Na jedno nabití vydrží v provozu až 110 minut.

Zároveň se pyšní všemi užitečnými technologiemi, které jako běžný uživatel oceníte. Speciální senzory zabrání případnému pádu ze schodů a snadno si nastavíte dobu úklidu na určitý čas.

Možnou nevýhodu lze spatřit ve skutečnosti, že při vytírání nelze použít saponát, pouze čistou vodu. Hodí se tak spíše pro pravidelnou údržbu, nikoliv pro generální úklid.

+

Funkce vysávání i vytírání

Senzory proti pádu ze schodů

Menší zásobník na prach

Při vytírání nelze použít saponát

Recenze Evolveo RoboTrex H6

Stejně jako předchozí model, i Evolveo RoboTrex H6 je robotický vysavač s mopem. Při vytírání si přitom můžete vybrat, zda chcete zvolit mokré vytírání, nebo vám vystačí pouze setření suchým mopem. Zásobník na vodu se pyšní objemem 250 ml.

Kapacita zásobníku na prach činí jako u předchozího modelu pouze 0,3 l, což znamená jeho častější vyprazdňování. Prostor snímá pomocí 10 infračervených senzorů proti nárazu a 3 senzorů proti pádu ze schodů.

Na jedno nabití dokáže pracovat až 110 minut a jakmile mu energie dojde, vrátí se automaticky do nabíjecí stanice. V závislosti na uklízené ploše je tedy možné, že se mezi vysáváním a vytíráním bude muset nabít a úklid tak v celkovém důsledku zabere více času.

+

Mokré i suché vytírání

Senzory proti nárazům a pádu ze schodů

Automatické dobíjení

Menší zásobník na prach

Recenze Xiaomi Roborock Sweep One S50

Druhou příčku v našem žebříčku obsadil Xiaomi Roborock Sweep One S50, který rovněž dokáže vysávat i vytírat zároveň. Vysocí sací výkon přitom zajišťuje kvalitní japonský motor značky NIDEC.

Nádobka na prach disponuje kapacitou 0,42 l, což stejně jako u předchozích modelů znamená poměrně časté vyprazdňování. Díky 12 různým senzorům si přitom bez problémů poradí i s 2cm překážkou (například v podobě prahu).

Přidaný mop dokáže v kuse vytírat 45-60 minut a robot vysávat až 2,5 hodiny. To je v porovnání s předchozími modely velmi pěkná hodnota a i díky ní se tento vysavač dostal na druhé místo. Pokud se vybije, sám dojede k nabíjecí stanici (není potřeba jej přenášet).

Navíc sám rozpozná, kdy se nachází na koberci, aby zvýšil svůj výkon a kdy na pevném povrchu, aby zahájil automatické vytírání. I Xiaomi Roborock Sweep One S50 řadíme na top list nejlepší robotické vysavače na trhu.

+

Funkce vysávání a vytírání

Zvládne přejet práh

Dlouhá doba provozu

Menší nádoba na prach

 

Recenze Symbo xBot 5 PRO WiFi

Za naprostou jedničku na poli levných robotických vysavačů považujeme Symbo xBot 5 PRO WiFi. Opět kombinuje funkci vysávání a vytírání, přičemž jeho bezchybnou orientaci po podlaze usnadňuje inteligentní gyroskopická navigace. Pokud nechcete, aby do nějakého prostoru robot zajížděl, stačí jen tuto oblast ohraničit přiloženou magnetickou páskou.

Tento robotický vysavač s vytíráním přitom šlape jako hodinky. Mop z mikrovlákna je totiž neustále dovlhčován ze zásobníku na vodu pomocí vodní pumpy.

Pravděpodobně největší přednost oproti ostatním vysavačům z této kategorie spatřujeme ve skutečnosti, že dokáže najednou vysávat i vytírat (tyto práce tedy nemusí být nutně rozděleny do dvou částí úklidu). Tím výrazně šetří váš čas. Veškeré nečistoty se přitom v takovém případě zachytávají do dvou oddělených nádob o objemu 0,3 a 0,2 l.

V provozu vydrží až 100 minut a před bezprostředním vybitím baterie se vrátí do své základny. Opětovné nabití mu poté zabere také 100 minut.

A za zmínku stojí i poměrně nízká hlučnost, která se ve většině případů pohybuje pod 60 dB. U jiných robotických vysavačů je přitom běžná hlučnost i ve výši 70 dB.

+

Funkce vysávání i vytírání

Magnetická páska

Nízká hlučnost

 

Menší nádoby na prach a nečistoty

Levné robotické vysavače: Alternativy

TOP 5: „zlatá střední cesta“

Co se týče takzvané „zlaté střední cesty“, zaujalo nás hned pět modelů. Jsou seřazeny od pátého do prvního místa, a proto si recenze určitě přečtěte až do konce.

Recenze LG VR9647PS

Pátou příčku obsadil robotický vysavač LG VR9647PS. Ten nás zaujal například zajímavou funkcí Home View™, díky které lze na dálku sledovat domácnost prostřednictvím přední kamery umístěné na vysavači. Rovněž je možné si nastavit, aby při detekci pohybu vysavač pořídil 5 fotografií a zaslal je na váš chytrý telefon. Tím si můžete jednoduše zkontrolovat, co se děje ve vaší domácnosti, zatímco jste pryč.

Tento produkt si bezpochyby zaslouží pátou příčku v kategorii nejlepší robotické vysavače na trhu. Ale zpět k samotnému výkonu. Vysavač disponuje 7 různými módy vysávání, mezi kterými si můžete vybírat. Zároveň se pyšní integrovaným mopem, takže ty opravdu nejjemnější nečistoty zachytí na něj. Díky většímu množství snímačů si dokáže velmi dobře poradit s nejrůznějšími překážkami, kterým se jednoduše vyhne. Problém mu nečiní ani rozpoznání skleněných či průhledných předmětů.

Veškerý prach a nečistoty se shromažďují do 0,6l zásobníku (tím se dostáváme na prakticky dvojnásobnou hodnotu než v případě nejlevnějších robotických vysavačů). Použitá baterie poté slibuje bezproblémový provoz po dobu 100 minut. Pro opětovné plné nabití je potřeba počkat 3 hodiny, což může znamenat menší nevýhodu.

+

Funkce sledování domácnosti

7 módů vysávání

Rozpozná skleněné i průhledné předměty

Dlouhá doba nabíjení

Recenze iRobot Roomba 965

Čtvrtou příčku si vysloužil robotický vysavač iRobot Roomba 965, který se pyšní elegantním bílým designem.

Nabízí vysoký sací výkon, poměrně dlouhou výdrž baterie (75 minut) a perfektní orientaci v prostoru – vytváří si mapu jednotlivých místností a na základě ní vysaje skutečně všude tam, kam dosáhne. Pokud náhodou v průběhu dojde k vybití baterie, spotřebič se sám přesune do nabíjecí základny a poté zahájí úklid tam, kde přestal.

Zásobník na prach se pyšní objemem 0,55 l, což je opět o trochu méně než v případě předchozího modelu. Na druhou stranu pravděpodobně oceníte, že robot mluví česky a vy mu proto vždy budete bezpečně rozumět. Součástí balení je i praktická virtuální zeď, která vysavači zabrání v uklízení toho, co si nepřejete (například pelíšek vašeho domácího mazlíčka).

+

Dlouhá výdrž baterie

Skvělá orientace v prostoru

Mluví česky

Menší zásobník na prach

Recenze Duoro XCONTROL PROFI

Bronzovou medaili od nás obdržel robotický vysavač Duoro XCONTROL PROFI, který je vhodný i pro prostory o rozloze 250 m2. Pyšní se velkokapacitní baterií, díky které je schopen v kuse pracovat až 150 minut.

Kromě vysávání zastane i funkci mopu a ty nejjemnější nečistoty zachytí na mopu z mikrovlákna. Můžete si přitom zvolit mezi suchým a mokrým vytíráním.

Jeho úklid je systematický a díky navigačnímu systému XLogic se skvěle orientuje v prostoru. Případné překážky si přitom uloží do interní paměti a příště se jim vyhne. Jeho trasu můžete vždy sledovat pomocí aplikace ve vašem chytrém telefonu.

Velkou výhodu spatřujeme v litrovém zásobníku na nečistoty, což je v porovnání se všemi předchozími vysavači nejvyšší hodnota. Součástí je také praktická virtuální zeď.

+

Funkce vysávání i vytírání

Skvělá navigace v prostoru

Velká nádoba na prach

Menší intenzite vlhčení mopu

Recenze HOBOT LEGEE-668

Druhé místo si odnáší robotický vysavač HOBOT LEGEE-668, který získal stříbrnou medaili iENA, což prokazuje velmi vysokou kvalitu a výjimečnost v oboru robotiky.

HOBOT LEGEE-668 si bezpochyby zaslouží patřit mezi nejlepší robotické vysavače na trhu. U tohoto modelu opět velmi kladně hodnotíme skutečnost, že dokáže jak vysávat, tak i vytírat v jednom. Dobře si poradí s veškerými klasickými nečistotami, vlasy i zvířecími chlupy.

Pro systematický úklid slouží hned několik laserových senzorů, a vysavač proto nevykonává žádné náhodné či zmatené pohyby.

Zásobník na prach se pyšní 0,5l objemem a v kuse dokáže pracovat až 90 minut. Při nabíjení je připraven k další práci po dvou hodinách. A díky integrovanému HEPA filtru je vhodný i do domácností s alergiky.

Možnou nevýhodu spatřujeme ve skutečnosti, že vysavač nedisponuje indikátorem plnosti prachového zásobníku. Tuto skutečnost tedy vždy musíte ověřit ručně.

+

Funkce vysávání i vytírání

Ideální do domácností s alergiky

Kratší doba provozu

Chybějící indikátor plnosti prachového zásobníku

 

Recenze iRobot Roomba 980

Za absolutního vítěze v této kategorii považujeme robotický vysavač iRobot Roomba 980, což je první vysavač od výrobce iRobot, který je vybavený kamerou pro navigování.

Pomocí ní si vytváří mapu jednotlivých místností a vysaje skutečně všude, kam dosáhne. Pokud dojde k vybití baterie, zajede automaticky do nabíjecí stanice a následně pokračuje v úklidu tam, kde skončil.

Objem prachové nádoby činí 0,6 l a pro opětovné plné nabití potřebuje vysavač 3 hodiny. Za nespornou výhodu přitom považujeme nízkou hlučnost (pouhých 58 dB), což je v porovnání s konkurenčními modely skvělá hodnota.

Za zmínku stojí také skutečnost, že robot na vás bude mluvit česky, a vy se proto nemusíte obávat žádné jazykové bariéry.

Zároveň hravě překoná přechodové lišty a jedná se o skvělého pomocníka jak v případě tvrdých podlah, tak i koberců. Díky speciální konstrukci na kartáčích neulpívají nečistoty, a jsou proto prakticky bezúdržbové.

Za nás je to zkrátka ten nejlepší pomocník ve střední cenové kategorii.

+

Automatické dobíjení

Překoná přechodové lišty

Bezúdržbové provedení

 

Delší doba nabíjení

„Zlatá střední cesta“: Alternativy

TOP 3: Profi robotické vysavače

Poslední kategorii symbolizují profesionální robotické vysavače, které slibují opravdu extrémně silný výkon. Zde jsme vybrali celkem 3 modely, které se hodí i pro vysávání kanceláří či jiných větších prostor.

Recenze Samsung VR20K9350WK/GE

Co se profesionálních robotických vysavačů týče, vysloužil si třetí příčku v naší tabulce model Samsung VR20K9350WK/GE.

Nabízí perfektní výkon a na jedno nabití dokáže v provozu vydržet až 90 minut. Také se pyšní mimořádně širokým bubnovým kartáčem (až 311 mm), díky kterému je úklid mnohem rychlejší a efektivnější. Kolečka snadno překonají menší překážky a zabudovaný senzor dokáže detekovat rohy místností, které pro jistotu vysává třikrát (nemusíte se proto obávat, že by zůstaly opomenuty).

Samozřejmost symbolizuje možnost ovládání přes Wi-Fi a funkce plánování úklidu na určitou hodinu. Za zmínku rovněž stojí skutečnost, že nemusíte myslet na jeho pravidelné nabíjení. Pokud je jeho baterie již slabá, automaticky se vrátí do dobíjecí stanice.

A bez dohledu se obejde i při vysávání. Jelikož se jeho tělo nachází 20 mm nad úrovní podlahy, existuje mnohem menší pravděpodobnost, že se zaplete například do nějakých třásní.

Možnou nevýhodu lze přitom spatřit ve skutečnosti, že nedokáže rozpoznat skleněné a nerezové předměty. To v současné době umí pouze modely vybavené ultrazvukovými senzory nebo 3D kamerou. Zároveň se se svou váhou 8 kg řadí spíše mezi těžší modely a jeho případné přenášení proto není tak komfortní.

+

Široký kartáč

Ovládání přes Wi-Fi

Automatické dobíjení

Nedokáže rozpoznat skleněné a nerezové předměty

Recenze Neato Botvac D7 Connected

Robotický vysavač Neato Botvac D7 Connected si z našeho žebříčku právem odnáší druhé místo.

Vyzdvihnout bychom přitom chtěli především jeho vysoký výkon, díky kterému je určen pro podlahovou plochu o rozměru až 465 m2. Uplatnění proto najde i ve větších kancelářích, kde může vysávat přes noc.

Pyšní se přesnou laserovou navigací a kromě chytrého telefonu jej můžete ovládat i přes tablet a dokonce chytré hodinky. Vysokokapacitní Li-ion baterie se přitom postará až o 120minutový bezproblémový chod (předchozí model vydrží pouze 90 minut).

Jeho tvar připomíná písmeno D a zvládne proto skvěle vysávat bezprostředně podél stěny i v rohu místnosti. Některé konkurenční modely při našem testování vysávaly i 90 mm od stěny. Neato Botvac D7 Connected zvládne vysát nečistoty i pouhých 14 mm od stěny a rohu.

Pro ohraničení prostoru, kam nechcete, aby robot zajížděl, lze využít speciální magnetickou pásku. Přístroj váží pouze 3,4 kg a snadno se proto přenáší.

+

Přesná laserová navigace

Dlouhá doba provozu

Magnetická páska

Vyšší hlučnost

 

Recenze iRobot Roomba i7+

Díky svému výkonu a bezproblémovému provozu si od nás robotický vysavač iRobot Roomba i7+ odnáší první místo.

Pracuje s unikátním systémem navigace iAdapt 3.0 a dokáže perfektně mapovat uklízenou plochu. Praktickou vychytávku symbolizuje možnost automatického vysypávání sběrného koše ve stanici – o tuto nepříjemnou část se tedy již nebudete muset starat. Jednorázový sáček na nečistoty uvnitř stanice skvěle vystačí až na 30 sběrných košů robota.

Zároveň disponuje systémem proti zamotání do kabelů a komunikovat s vámi dokáže v českém jazyce. Všechny plochy uklidí dvakrát, díky čemuž je opravdu pečlivý. Tuto vlastnost ocení zejména rodiny s malými dětmi či domácími mazlíčky.

Pro opětovné nabití stačí počkat 1,5 hodiny a přístroj je připraven k provozu. Skvěle rozpoznává i závěsy či přehoz přes postel a efektivně uklidí i v této oblasti.

Za nás se zkrátka jedná o ten nejlepší robotický vysavač ve své kategorii.

+

Komunikace v českém jazyce

Automatické vysypávání sběrného koše ve stanici

Velmi přesná navigace

 

Delší doba nabíjení

Jak vybrat robotický vysavač: Na co se dívat při výběru?

Výrobce

V prvé řadě je potřeba brát v úvahu výrobce. V současné době se na trhu objevuje stále více a více vysavačů od nejrůznějších výrobců a někteří poté mohou mít zmatek v tom, který z nich vlastně vybrat.

Rozhodně lze doporučit, abyste vsadili na ověřené výrobce, se kterými jsou ostatní spokojení a jejichž kvalita je na dobré úrovni. Zvažte přitom, zda od robota vyžadujete ovládání a hlasového asistenta v češtině (například iRobot), nebo vám postačí anglická mutace.

Tvar

Když robotické vysavače poprvé spatřily světlo světa, vyráběly se typicky pouze v kulatém provedení. Takový tvar si v některých případech může hůře poradit s vysáváním rohů – pro tuto práci proto musí disponovat speciálním bočním kartáčkem, který nečistoty z rohů shromažďuje.

Postupem času se na trhu začaly objevovat vysavače čtvercové nebo ve tvaru písmene D, které perfektně vysají rohy i bez nutnosti bočního kartáčku.

Technologie

Vysavač by pochopitelně měl ovládat základní technologie, které umožňují jeho snadné používání. Patří mezi ně například správa na dálku prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu, kde si jednoduše nastavíte vysávací cykly.

Užitečnou funkcí je rovněž skutečnost, že vysavač dokáže zabránit svému pádu ze schodů. Součástí balení přitom často bývá magnetická páska nebo takzvaná virtuální zeď, kterou lze umístit tam, kam si nepřejete, aby vysavač zajížděl.

Hlučnost

Hlučnost se obvykle pohybuje v rozmezí od 60 do 70 dB, což lze přirovnat například k velmi hlasitému hovoru nebo rušné ulici. Bohužel však z technických důvodů prozatím neexistuje vysavač, který by vysával prakticky bezhlučně. Na druhou stranu se jedná o otázku několika minut či hodin, než danou plochu vysaje a vy můžete být mezitím v práci.

Sací výkon

U klasických podlahových vysavačů symbolizuje sací výkon velmi důležitý parametr. U robotických vysavačů se nejedná o zásadní rozhodovací vlastnost. V podlahovém vysavači veškeré nasáté nečistoty putují dlouhou cestu hadicí až do prachového sáčku. Robotický vysavač má však tento zásobník umístěný pouze několik málo centimetrů od sacího otvoru.

Objem prachového zásobníku

Při výběru nejlepšího robotického vysavače se rozhodně vyplatí zaměřit na objem prachového zásobníku. Zde přitom platí jednoduché pravidlo – čím větší, tím lepší (nebudete jej muset příliš často vysypávat).

Ty nejmodernější modely přitom v současné době již disponují funkcí automatického vysypávání prachového zásobníku v základní stanici. Zde se vysavač může vyprázdnit i třicetkrát za sebou a vám výrazně ubudou starosti spojené s jeho vysypáváním.

Cena

Důležitým aspektem při výběru je z pochopitelných důvodů také cena. Ne každý chce za vysavač utratit desítky tisíc a přitom touží po praktickém a spolehlivém pomocníkovi. Z tohoto důvodu jsme výše jednotlivé modely rozdělili do 3 kategorií v různých cenových hladinách.

Baterie

Za zmínku pochopitelně stojí také typ a kvalita použité baterie, s níž bezprostředně souvisí i doba jejího provozu a potřebného nabíjení. Obzvláště starší modely někdy nepodporují funkci spočívající v tom, že se po vybití baterie vrátí zpět do stanice. V takovém případě je majitel nucen je ručně přenést.

Doba nabíjení se většinou pohybuje kolem 150 minut. Výdrž v plném provozu se odvíjí model od modelu a pochopitelně zde platí jednoduché pravidlo – čím více, tím lépe. Pokud však nejste vlastníkem rozsáhlé nemovitosti, postačíte si pochopitelně i s nižší dobou provozu.

????Nahradí robotické vysavače běžné vysavače?

Robotické vysavače jsou na trhu již přibližně 17 let, jejich trend se však rozšířil až v poslední době. Stále více rodin si tohoto drobného pomocníka pořizuje, aby šetřil jejich čas a pomohl jim s úklidem v době, kdy nejsou doma.

Otázkou však zůstává, zda postupem času tito malí roboti nahradí klasické vysavače. Faktem je, že se postupně rozmáhá trend chytrých domácností. Obzvláště mladí lidé stavějící své nemovitosti se do nich snaží zakomponovat jednotlivé technologie, aby měli opravdu minimum práce. Samozřejmostí je tak například hudba linoucí se z jednotlivých pokojů tak, jak do nich vcházíte, inteligentní osvětlení, které rozsvítí váš hlas či zámek dveří, který lze otevřít pomocí chytrého telefonu.

Oblíbenost robotických vysavačů je proto zřejmá. Navíc některé společnosti uvažují, že by se technologie použité v robotických vysavačích daly využít ve prospěch dalších domácích spotřebičů.

Vysavače totiž přesně mapují jednotlivé místnosti a tato data by proto mohla posloužit například pro zdokonalení klimatizačních systémů či reproduktorů, které by dokázaly ještě lépe směřovat zvuk s ohledem na rozložení místnosti.

Vysavače mapující místnosti pomocí kamery mohou zase v některých případech trochu suplovat funkci domácí chůvy. Dokáží totiž i pořídit snímky a vy ve vaší nepřítomnosti uvidíte, co právě dělají vaše děti či domácí mazlíčci.

Jedno tedy zůstává jisté. Popularita robotických vysavačů neustále roste a je zcela možné, že se v nejbližších letech dočkáme i jejich dalšího využití. Těšíte se?