Nejlepší Skládací Elektrokola | Recenze + Srovnání + Návod jak vybrat

5/5 - (1 vote)

Ani nám nemohl uniknout trend, který postupně dobývá všechna větší i menší česká města. Skládací elektrokola jsou dopravním prostředkem, s nímž je cestování na malé a střední vzdálenosti rychlé, snadné a zábavné. Pro jejich rostoucí oblibu jsme se rozhodli věnovat jim prostor, jaký si zaslouží.

Ať už se zajímáte o levná skládací elektrokola, nebo jste připraveni zainvestovat do vyšší kvality; ať už vám jde o vysoký výkon, rychlost, lehkou hmotnost nebo co největší vzdálenost, v naší nabídce produktů si určitě vyberete.

Nejsou jen pro seniory a v dešti vydrží. Několik mýtů o skládácích elektrokolech…

Každou novinku na trhu zpravidla doprovází počáteční nedůvěra, na jejímž základě dochází k formování mýtů. Elektrické skládací kolo není výjimkou.

Nahradí v budoucnu elektrokola běžná kola? Dočtete se na konci článku.

Kritici elektrokol rádi tvrdí, že jde o pomůcku pro nemohoucí seniory. Také se najdou ti, kteří budou tvrdit, že elektrokola poškodí první vydatný déšť, neboť ten může nenávratně poškodit elektromotor. Ani jedno není pravda. Elektrozařízení umístěné v náboji zadního kola, středové části rámu, na nosiči nebo za sedlovou trubkou je uložené v ochranném obalu odolném proti dešti.

A důchodci nejsou zdaleka jedinou cílovou skupinou. Na skládacím elektrokole je totiž jízda nejen bezpečná a snadná, ale také zábavná a efektivní.

Zároveň je ale nutné vyvrátit další rozšířenou představu: že na skládacím elektrokole není nikdy zapotřebí šlapat. I ta nejlepší skládací elektrokola vyžadují od svých uživatelů trochu pohybu: motor šlapání výrazně usnadňuje, nikoli ale nahrazuje.

Další zklamání pocítí ti, kteří si elektrokolo zakoupí v představě bláznivě rychlých jízd. V souladu s evropskými normami mají skládací elektrokola s velkým dojezdem i ta s krátkým dojezdem nastavený rychlostní limit. Při dosažení maximálního trvalého jmenovitého výkonu vám vaše elektrické skládací kolo vyšší rychlost neumožní.

5 důvodů proč koupit skládací elektrokolo

Ještě než se podíváme na ta nejlepší skládací elektrokola v kategorii profesionální a levná skládací elektrokola, uveďme si ve stručnosti ty nejpádnější důvody, proč sáhnout po této cca 20 – 25 kg těžké hračce, která dokáže jet rychlostí až 25 km/h.

Volnost, kterou vám řidiči aut mohou závidět

Ranní jízda do práce je jedna z nejméně příjemných pasáží dne. Zvláště pokud patříte mezi ty, co si z daleké periferie musí klestit cestu do rušného centra města. Červená světla semaforů na vás vrhají přísný pohled a kolony aut se táhnou do nedohledna. Vy ale můžete jet na elektrokole. Místo auty přecpané silnice, kde jako by se zastavil čas, zvolte příjemné boční ulice. Za dobu dříve strávenou za volantem stihnete pohodlně dorazit na elektrokole do kanceláře a vypít svůj první šálek kávy.

Za čistější životní prostředí

Jistě, taková skládací kola s akcelerátorem vyžadují elektrickou energii, ale pořád jde o jednoznačně ekologický dopravní prostředek. Obejde se bez benzínu i plynu a nepřispívá ke tvorbě emisí ve vzduchu, který dýcháme.

Zaparkujete třeba vedle stolu v kanceláři

Nejlepší skládací elektrokola jsou praktická a prostorově nenáročná. Proč ztrácet čas hledáním vhodného parkovacího místa, proč se obávat zlodějů. Vaše elektrické skládací kolo jednoduše složíte a pak v ruce přenesete, kde uznáte za vhodné. Třeba doma na půdu nebo v práci vedle vašeho stolu.

Dobrá kombinace s jinými dopravními prostředky

Klasické kolo se vlakem nebo autobusem převáží velmi těžko, nebo jsou s tím spojené dodatečné poplatky. Kompaktní design skládacího elektrokola dovoluje odvézt vaše kolo kdekoli jej potřebujete. Do kufru vašeho auta můžete dát třeba hned dvě skládací elektrokola s velkým dojezdem a vyjet si s partnerem na víkendový cyklotrip.

Dlouhý život baterie umožňuje dlouhou jízdu

Z Prahy až do Pardubic. Pro nejlepší skládací elektrokolo tato vzdálenost nepředstavuje žádný problém. Na jedno nabití baterie vás doveze na vzdálenost přesahující 100 kilometrů. A protože k nabití vám stačí nabíječka a obyčejná zásuvka, stačí nechat na cílovém stanovišti baterii důkladně nabít a ve volném čase si dát dobrý oběd. Ještě týž den můžete vyrazit zpátky domů.

TOP 3 – nejlepší levná skládací elektrokola

Pravidelní čtenáři našich stránek už vědí, že součástí našich článků jsou žebříčky těch nejlepších produktů. U skládacích elektrokol jsme výjimku neudělali a po důkladném testování jsme našli tři nejlepší reprezentanty v kategoriích levná skládací elektrokola a profesionální skládací elektrokola.

U levných skládacích elektrokol jsme našli tři velmi dobré výrobky v příznivé cenové hladině do 25 000 korun, posuďte sami:

Recenze G21 LEXI 2016

Solidní partner pro jízdy na krátkou vzdálenost. Maximální dojezdová vzdálenost na jedno nabití 35 kilometrů sice není moc, ale pro jízdu do práce a zpět nebo na nákupy je toto skládací elektrokolo rozhodně plně uspokojující.

Příjemně nás překvapila nabídka šesti rychlostních stupňů a jen 4-6 hodin dlouhá nabíjecí doba. Dále jsme ocenili jednoduchý systém skládání a rozkládání.

Pro první seznámení s elektrokoly je tento výrobek postačující, i když je velmi často nutné utáhnout nebo upravit některé doplňky a s hmotností 29 kg s baterií jde o velmi těžký velocipéd.

+

Velmi příznivá cena

Jednoduché skládání

Pouze 4-6 hodin doba nabíjení

Krátká dojezdová vzdálenost

Vysoká hmotnost

Recenze Leader Fox CITYZOOM 20″

Neomezujte se jen na rutinní cesty mezi prací a domovem. Se skládacím elektrokolem Leader Fox CITYZOOM si můžete užít i kratší víkendový výlet s rodinou nebo přáteli.

Skládací elektrokolo Leader Fox CITYZOOM garantuje průměrný dojezd 60 kilometrů, maximální až 85 kilometrů. Jste-li hodně pohodlní, můžete si namontovat na řidítka plyn a kolo vás bude vézt i bez šlapání. Tato funkce se dá ale použít pouze mimo veřejné komunikace a navíc výrazně zkracuje dojezd.

Skládací elektrokolo Leader fox CITYZOOM není nikterak těžké, také díky využití lehčí (a kvalitnější) lithium-ionové baterie. Manipulaci se skládacím elektrokolem tak zvládne hravě každý. V současné době bohužel není na českém trhu moc jednoduché tento produkt sehnat.

+

Přehledný LCD displej

Tichý motor

Nízká hmotnost

Citlivé na správném řazení, řídící jednotka se může snadno přehřát

Recenze Apache CHITTO

Zdá se, že značka Apache chce vyrábět skládací elektrokola tak, aby se na nich pohodlně dalo cestovat i do místa jejich výroby. Elektrokola se totiž vyrábí v podkrkonošské Úpici. Kdo tam někdy byl, potvrdí, že terén v této oblasti je vhodný jen pro zkušené vytrénované cyklisty. Anebo právě pro uživatele skládacího elektrokola Apache CHITTO 2016.

Tento velocipéd zvládá velké převýšení, polní cesty i kočičí hlavy. Klíčovými prvky jsou výkonný motor, dvojstěnné pláště a kvalitní přehazovačka Shimano RevoShift. Základním identifikačním prvkem kola je placatá masivní střední trubka nahrazující rám. Baterie je umístěná vevnitř a chcete-li ji vyměnit, dostanete se k ní při skládání elektrokola.

Je to zajímavá konstrukční myšlenka, ale na někoho může působit z estetického hlediska odpudivě. Nás ale výborné jízdní vlastnosti a dojezd až 80 kilometrů přesvědčil o tom, že toto je nejlepší výrobek v kategorii levná skládací elektrokola.

+

Mimořádně poklidná jízda

Při ekonomické jízdě urazíte bez problémů 80 kilometrů

Odolná konstrukce

Při šlapání levý kotník může drhnout o klíček bezpečnostního zámku

TOP 3: nejlepší skládací elektrokola (profi)

Profesionální skládací elektrokola nejsou pochopitelně cenově dostupná pro každého. Ta nejlepší skládací elektrokola začínají na částce cca 30 tisíc korun. V klíčových atributech ale poráží levná skládací elektrokola na celé čáře a navíc mezi nimi najdete i produkty s lepšími predispozicemi pro vaše specifické požadavky. Máte zájem o skládací horské elektrokolo nebo o elektrokolo schopné odtáhnout těžší náklad nebo přívěsný vozík? Není problém.

Při sestavování žebříčku nejlepší skládací elektrokola v kategorii profi nás zajímal především skvělý výkon odpovídající rozumné pořizovací ceně. Každý výrobek v našem žebříčku je skládací elektrokolo s dlouhým dojezdem a excelentními jízdními vlastnostmi, s nízkou hmotností a jednoduchou sestavitelností. Hledali jsme taková kola, aby manipulace s nimi byla pohodlná pro pány i pro dámy, pro městský provoz i pro venkov.

Které testované výrobky u nás obstály nejlépe?

Recenze Leader Fox Harlan 2019

Horká novinka na trhu, která dokáže unést cyklistu vážícího až 120 kg. Díky spolehlivým hydraulickým brzdám je možné použít coby skládací horské elektrokolo.

K tomuto účelu poslouží i duralový rám s odpruženou vidlicí a silnější 350 W motor umístěný na středu. Baterie má kapacitu 504 Wh, což je skutečně impozantní číslo i v porovnání s dražšími koly.

Bohužel se to nijak neprojevuje na výkonu – maximální dojezd 120 kilometrů je sice velmi dobrý, nikoli ale bezkonkurenčně nejlepší. Navíc musíte cestu pojmout skutečně ekonomicky, aby vás kolo dovezlo takto daleko.

Negativem je vyšší pořizovací cena a také hmotnost – 22,7 kilogramů je sice mezi skládacími elektrokoly jen lehký nadprůměr, ale pokud je třeba kolo přenést na větší vzdálenost, je každý kilogram navíc cítit. I tak se podle nás tento produkt mezi nejlepší skládací elektrokola určitě řadí.

+

Snese označení „skládací horské elektrokolo“

Spolehlivé hydraulické brzdy

Vysoká nosnost

Vyšší pořizovací cena

Hmotnost bezmála 23 kg

Recenze Tern Vektron S10

Skládací kola Tern Vektron v našem žebříčku reprezentuje typ S10, který to dotáhl až na druhé místo. Srdce tohoto kola sestrojila firma, která je známá i lidem bez jakýchkoli vědomostí o elektrokolech: Bosch. Motor Bosch Active Line a baterie 300 Wh se nachází ve středu kola tak, aby nijak nerozhazovaly těžiště a umocnily dobrý požitek z jízdy.

Ta je na tomto elektrokole opravdu příjemná a 100 kilometrů coby maximální garantovaný dojezd urazíte jako nic. Ocenili jsme kotoučové kapalinové brzdy Schimano a čtyři volitelné režimy příšlapu.

Asi největší výhodou tohoto kola je jeho skutečná univerzálnost. Díky výškově nastavitelného sedátka může kolo používat jak 147 centimetrů měřící dítě, tak i urostlý chlap vysoký 190 centimetrů. Maximální nosnost je 105 kg. A pamatováno je i na ty nejmenší. Na nosiči je totiž dost místa pro namontování dětské sedačky.

Skládací elektrokolo s dlouhým dojezdem Tern Vektron S10 tak může být sdíleno všemi členy vaší rodiny. Tak se totiž jistojistě vyplatí, pro jednotlivce může být Tern Vektron S10 s cenou jen kousek pod 100 000 Kč poněkud drahý špás.

+

Výškově nastavitelné sedátko 147 – 190 cm

Bezchybně fungující motor Bosch Active Line

Složení do 10 sekund, dobře se přenáší

Vysoká pořizovací cena

Recenze Leader Fox Tifton 2018

Skládací elektrokola Leader Fox opanují oba naše žebříčky a typ Leader Fox Tifton jsme po pečlivém zvažování vybrali coby nejlepší skládací elektrokolo. Uchvátily nás totiž tři jedinečné atributy. Za prvé, rychlo nabíječka s nabíjecím proudem 3A, díky které máte už za hodinu a půl baterii nabitou na 80%.

Za druhé, vysoká kapacita baterie, která přitom váží jen lehce přes 2 kg a díky tomu toto nejlepší skládací elektrokolo není zbytečně těžké. A konečně, nízká pořizovací cena. Leader Fox Tifton se dá koupit už za 30 000 korun.

Vlastnostmi přitom nezaostává za svojí konkurencí. Elektromotor 8FUN šlape jako hodinky, i když jeho umístění v náboji zadního kola není z hlediska vyvážení těžiště právě ideálním řešením. Na LCD displeji najdete vše, co potřebujete, včetně pěti volitelných režimů asistence.

Za velmi užitečnou považujeme funkci WALK, s níž se skládací elektrokolo pohybuje rychlostí chůze a vy tak nemusíte vynaložit zbytečnou energii, když kolo vedete do prudkého kopce. A tak bychom mohli pokračovat.

Palec nahoru pro českého výrobce Leader Fox: typ Tifton 2018 je pro nás nejlepší skládací elektrokolo na trhu.

+

Dá se nabít opravdu rychle

Dojezd až 120 km

Vysokokapacitní baterie s dlouhou životností

Skvělá cena

Docela obyčejné V-brzdy, méně kvalitní než u dražších kol

Jak vybrat skládací elektrokolo – Na co se dívat při výběru?

Pokud jste si pozorně přečetli naše hodnocení nejlepších skládacích elektrokol, máte už poměrně jasný obrázek o tom, které atributy jsou ty klíčové. Pokud jste text jen tak proskákali a zastavili jste se až tady, rádi vás znovu a přehledně informujeme o tom, na co se při výběru vašeho nového kola dívat.

Dojezd

U automobilů si všímáme výkonnosti motoru, maximální možné rychlosti a dalších ukazatelů, které se od toho odvíjí. U skládacích elektrokol do hry vstupuje evropská legislativa, konkrétně Směrnice evropského společenství o schvalování typu dvoukolových a tříkolových motorových vozidel. Pro použití na veřejných komunikacích platí limit 250W pro motor a maximální možná rychlost 25 km/h. Některá skládací elektrokola s akcelerátorem mají motor lehce výkonnější, ovšem na těch se jejich uživatelé mohou vyřádit jen při jízdě po venkovských cestách.

Sledujte proto v první řadě maximální dojezd, což je charakteristika, ve které se jednotlivé výrobky značně liší. To nejlepší skládací elektrokolo deklaruje dojezd nad 100 kilometrů. Za takovéto produkty ovšem zaplatíte výrazně více. Pokud nemáte s vaším novým elektrokolem velké plány a chcete jej využívat jen pro rutinní přemísťování po městě, bude vám dojezd 40 kilometrů stačit.

Hmotnost

Matematika je jasná: elektrokolo v rozloženém stavu váží na gram stejně jako kolo složené. Ačkoliv robustní skládací horské elektrokolo s odpruženou vidlicí a širokými plášti vypadá atraktivněji, musíte si být jistí, že jej dokážete přenést v ruce třeba i několik stovek metrů. Všímejte si proto hmotnosti elektrokola a pamatujte, že velkou část hmotnosti tvoří baterie.

Výkon motoru

Tento ukazatel uvádíme až na třetím místě z důvodů, které jsme popsali v odstavci „Dojezd“. Pokud žijete ve městě, výkon motoru 250W je strop. Uživatelé na venkově či v přírodě mohou sáhnout po výkonnějších modelech.

Konstrukce

Každý detail hraje roli. Je velmi výhodné mít elektromotor ve středu kola: mají jej ta nejlepší skládací elektrokola, protože jde o ideální nastavení z pohledu těžiště a jízdních vlastností. Ale na častěji používanou variantu v zadním kole se dá rovněž lehce zvyknout. Důležitá je dále výška rámu a možnost polohování sedadla. A konečně si všímejte toho, jak dobře se dá kolo složit a jak lehce je ve složeném stavu přenositelné.

Nosnost

Pokud jste poněkud urostlejší typ, buďte na pozoru. Nosnost 100 kg není žádnou samozřejmostí. Ovšem některé výrobky, například skládací elektrokola Leader Fox nebo skládací elektrokola Tern Vektron hravě svezou i 120 kg vážící uživatele.

Umístění baterie

Tento atribut bývá mnohými uživateli ignorován, ale i on si zaslouží pozornost. Zatímco nosičová baterie je typická pro městská skládací elektrokola, kde se očekává časté vození nákladu a nižší nároky na jízdní vlastnosti, rámová baterie přináší velmi pohodlnou jízdu a zachování klasické geometrie rámu. U starších typů kol baterii nacházíme za sedlovou trubkou, což je považováno za velmi nepohodlné provedení, které má negativní dopad na požitek z jízdy.

Doba nabíjení baterie

Levná elektrokola musíte nabíjet v garáži přes noc. Nejlepší skládací elektrokolo ale nabijete za tři hodiny nebo i za kratší dobu. Všímejte si také životnosti baterie jak z hlediska počtu najetých kilometrů, tak z hlediska počtu nabíjecích cyklů.

Nahradí elektrokola běžná kola?

Rychlost, jakou si elektrokola podmanila veřejné silnice a ulice, je ohromující. Tak například v Číně došlo k raketovému růstu prodejnosti elektrokol z 56 000 kusů v roce 1998 k 21 milionům v roce 2008. Na začátku této dekády se v Říši středu prodalo ročně až 120 milionů elektrokol.

Čína ale určitě není typickou zemí, na níž můžeme tento fenomén monitorovat. Jednak je to světová jednička ve výrobě elektrokol, jednak je zde jiná kultura, životní návyky a demografické faktory.

V evropských zemích je situace jiná. Elektrokola jsou na vzestupu, ale nadále tvoří i v těch nejvyspělejších zemích jen čtvrtinu celkově prodaných kol. V Nizozemsku, v Německu, ale i u nás zůstane ještě dlouho početná skupina lidí, kteří na klasická kola nedají dopustit.

Je pravda, že elektrokolo umožňuje urazit velkou vzdálenost nepoměrně rychleji a pohodlněji. A skládací elektrokolo k tomu přidává prvek praktičnosti, neboť je možné jej umístit kamkoliv.

Pro klasické jízdní kolo ale navždy bude hrát ve prospěch pocit svobody. Neboť ruku na srdce: vyjet si na týden do Beskyd pod stan a vyjet každý den několik vrcholů, to je něco, co vám ani to nejlepší skládací elektrokolo zatím neumožní. A i kdyby umožnilo: nedopřeje vám ten radostný pocit, že jste toho dosáhli sami, bez cizí pomoci.