Nejlepší matrace recenze | Srovnání kvality + návod, jak vybrat matraci

Rate this post

Americká herečka, modelka a zpěvačka Marilyn Monroe jednoho dne prohlásila: „Nejkrásnější věc pro mě je spánek, pak můžu alespoň snít.“ A protože s ní souhlasíme v tom, že spánek symbolizuje jednu z nejpříjemnějších částí dne, rozhodli jsme se v dnešním článku zaměřit na nejlepší matrace na trhu.

Právě matrace je jednou z nejdůležitějších součástí postele a její výběr se vyplatí neuspěchat. Na trhu totiž v současné době najdete obrovské množství druhů, které se liší použitým materiálem, tvrdostí, nosností a v neposlední řadě třeba také skutečností, zda disponují hypoalergenní úpravou.

V tomto článku vám prozradíme 5 hlavních důvodů, proč se vyplatí pořídit si kvalitní matraci.

Jak moc je kvalitní matrace důležitá pro Vaše záda? Dozvíte se na konci článku.

Následovat budeme recenzí několika vybraných matrací ve dvou kategoriích – nejlevnější matrace do 2 000 Kč a ty dražší, které se finančně pohybují nad touto částkou. V článku rovněž najdete, na jaké konkrétní parametry se při výběru matrace zaměřit a proč.

Jak vybrat matraci? Pusťte se do čtení a zjistěte to sami.

5 důvodů, proč koupit kvalitní matraci

Přemýšlíte, zda se vám opravdu vyplatí investovat do kvalitnější matrace? Nebo zda vám stačí pouze nejlevnější matrace, kterou časem vyměníte? Níže uvádíme 5 důvodů, proč si koupit opravdu kvalitní matraci a učinit tak krok pro vaše zdraví.

Kvalitnější spánek

Díky kvalitní matraci do postele zajistíte svému tělu potřebný komfort a podpoříte jeho správnou regeneraci. Matrace by měla být v ideálním případě vybavena vzduchovými kanálky a prodyšnými materiály, díky kterým může vzduch uvnitř matrace volně cirkulovat. Vaše tělo se poté zbytečně nepřehřívá a omezíte nadměrné pocení.

Maximální pohodlí

Každodenní spánek je pro naše zdraví opravdu důležitý. Pokud si matraci vyberete na míru svým potřebám, bude se vám na ní spát o to lépe. Některé nejkvalitnější matrace navíc disponují třeba i masážními body, a proto si pobyt v posteli ještě více zamilujete.

Podpoříte ergonomii vašeho těla

Kvalitní matrace do postele podporuje správné rozložení zátěže na celé tělo v průběhu spánku. Tím jednotlivé části nezatěžujete (například páteř, kyčelní či ramenní kloub) a výsledkem je tedy pozitivní krok pro vaše zdraví. V kombinaci s kvalitním a ergonomicky tvarovaným polštářem také podpoříte správné fungování vaší krční páteře.

Se vším přitom velmi úzce souvisí správný výběr tvrdosti matrace, čemuž se budeme v tomto článku věnovat později.

Dlouhodobá životnost

Pokud je matrace vyrobena z kvalitních materiálů, nebudete ji muset příliš často měnit. To, že je na čase matraci vyměnit, poznáte zejména podle toho, že je již na nějakých místech proleželá, případně se začne rozpadat. Obvykle přitom platí, že opravdu kvalitní matrace dokáží skvěle pracovat i po dobu 10 let.

Při nákupu proto myslete na to, že investujete do své budoucnosti. Čím kvalitnější matraci pořídíte, tím déle vám vydrží v perfektním stavu.

Hygienické prostředí pro váš spánek

V neposlední řadě musíme zmínit, že kvalitní matrace do postele dokáží mnohem lépe zachovat čisté prostředí ve vaší posteli. Vždy by měla disponovat odolným snímatelným potahem, který absorbuje přebytečnou vlhkost vzniklou nočním pocením. Ta se poté nedostane k samotnému jádru matrace, takže lze potah jednoduše vyprat a opět použít.

Zároveň se díky praní potahu zbavíte nejrůznějších organických nečistot a roztočů.

TOP 5 – levné matrace do 2 000 Kč

Nejprve se zaměříme na nejlevnější matrace, které jsou v současné době na trhu k dostání. Platí přitom, že i nejlevnější matrace může odvést skvělou práci, stačí si jen zvolit vhodný model. Níže proto uvádíme výběr TOP 5 levných matrací, které nás osobně zaujaly.

Recenze matrace Scarlett Agáta

Páté místo si na poli nejlevnějších matrací vysloužila pěnová matrace Scarlett Agáta, která je určena pro děti.

Matrace Scarlett Agáta 120×60 cm je složena z vrstvy kvalitního kokosu a PUR pěny a vyniká vysokou prodyšností. To oceníte zejména u menších dětí, u kterých se i v noci stále může přihodit drobná nehoda.

Za výhodu považujeme i snímatelný potah, který lze jednoduše vyprat v pračce. Matraci můžete používat z obou stran a díky své tvrdosti je vhodná pro malé děti, kterým se stále vyvíjí kosti a páteř.

I přes svoji vysokou pružnost je však potřeba počítat s tím, že dítě na posteli nejen leží, ale podstatnou dobu také pouze sedí či dokonce skáče. Takové dlouhodobé zacházení se pochopitelně podepíše na stavu matrace, která poté může být na určitém místě prošlápnutá.

+

Vysoká prodyšnost

Kvalitní materiál

Potah lze prát v pračce

Může být jednodušeji prošlápnutelná

Recenze matrace Panmatraci SIRIUS

Na čtvrtém místě se umístila levná pěnová matrace Panmatraci SIRIUS, která je zhotovena z polyuretanové pěny. Disponuje speciálním tvarováním a sedmi anatomickými zónami, díky čemuž poskytuje skvělou oporu pro vaše tělo. Vyrábí se přitom v různých rozměrových provedeních, pořídit si tak můžete jak Panmatraci SIRIUS 200×140 cm nebo třeba Panmatraci SIRIUS 200×160 cm.

Za velkou výhodu považujeme vysokou vzdušnost – matraci proto ocení zejména jedinci, kteří se hodně potí. Potah je zhotoven z kvalitní látky a navíc je prošitý speciálním PES rouhem, které je vhodné i pro alergiky.

Vybrat si u tohoto modelu lze i výšku. My pro větší pohodlí doporučujeme alespoň 15 či ideálně 20 cm, aby matrace stále plnila všechny své schopnosti.

Možnou nevýhodu lze spatřit ve skutečnosti, že se pyšní nosností pouze 110 kg. Pokud jste proto silnější, raději sáhněte po jiném modelu.

+

Skvělá cena

Pohodlí

7 anatomických zón

Nosnost pouze 110 kg

Recenze matrace Eureka Iris Plus

Třetí místo obsadila levná pěnová matrace Eureka Iris Plus, která se se svou tuhostí řadí do kategorie H3. Je vyplněna PUR pěnou, která zaručuje nosnost až do hmotnosti 150 kg a zároveň díky ní matrace déle vydrží. K dostání je Eureka Iris Plus 200×120 cm, Eureka Iris Plus 200×140 cm, Eureka Iris Plus 200×160 cm a mnoho dalších.

My oceňujeme také skutečnost, že matrace disponuje optimální výškou (20 cm), a vy se v ní proto nebudete příliš propadat. Navíc je vybavena kvalitním potahem, který lze jednoduše sejmout a odstranit z něj veškeré nečistoty.

Některým lidem však může vadit již příliš velká tvrdost. Proto ji doporučujeme spíše pro silnější muže či ženy do 120 kg, kterým bude taková tuhost vyhovovat.

+

Snímatelný potah

Optimální výška

Kvalitní provedení

Pro někoho příliš velká tvrdost

Recenze matrace MERADISO Vahu

Druhé místo si od nás zasloužila 7zónová matrace MERADISO Vahu (90×200 cm, 140×200 cm a další), kterou prodává světoznámý řetězec Lidl.

Oceňujeme přitom zejména velmi příznivou cenu a vysoký komfort. Matrace se díky své tvrdosti řadí do skupiny H2. Jedná se tedy spíše o měkčí matraci, kterou ocení osoby s hmotností do 90 kg. Pokud vážíte víc, nebo se této hranici blížíte, je pro vás z hlediska zdraví vhodnější tvrdší matrace.

Na druhou stranu má však MERADISO Vahu 7 zón, které přispívají optimálnímu rozložení hmotnosti lidského těla. Díky tomu není žádná část zbytečně přetěžována. Nechybí ani jednoduše snímatelný potah, který snadno vyperete.

+

Pohodlí

Snímatelný potah

7 zón

Vhodná pouze do 90 kg

Recenze matrace Ecomatrace Gold Strong

Z levných matrací nejlépe hodnotíme pěnovou matraci Ecomatrace Gold Strong, která je zhotovena z moderní PUR pěny vysoké hustoty. Díky tomu se jedná o skvělé řešení i pro těžší osoby (do 150 kg), jejichž tělo vyžaduje větší oporu. Navíc matrace disponuje i ideální výškou (20 cm), což rovněž podporuje správné fyziologické tvarování celé postavy. Na výběr jsou všechny základní rozměry – Ecomatrace Gold Strong (200×180 cm, 200×90 cm a další).

Velmi pozitivně hodnotíme také potah matrace, který je prošívaný klimatizačním rounem z dutého vlákna. Je dokonale hypoalergenní a šetrný k pokožce – pokud tedy pořizujete matraci pro alergika, jedná se o perfektní volbu. Potah lze jednoduše sejmout a vyprat, díky čemuž jej můžete pravidelně zbavovat nečistot.

Na závěr ještě zmíníme, že se tato nejlepší levná matrace se svou tvrdostí řadí do třídy T4. Je vhodná jak pro silnější osoby, tak i pro děti. Ne každému však pochopitelně taková tvrdost vyhovuje.

+

Vhodná i pro alergiky

Optimální výška

Nosnost až 150 kg

Pro někoho vyšší tvrdost (T4)

TOP 5 – skutečně kvalitní matrace nad 2 000 Kč

Nyní se dostáváme k ještě kvalitnějším matracím, které se již cenově pohybují nad hranicí 2 000 Kč. Je přitom potřeba zdůraznit, že koupě matrace je investice, která se vám vyplatí. Protože do čeho jiného bychom měli investovat, když ne do našeho zdraví?

Recenze matrace MPO Memory Comfort 1+1

Pátou příčku v této oblasti obsadila pěnová matrace MPO Memory Comfort 1+1. Jak již samotný název napovídá, součástí balení jsou hned dva kusy matrace, díky čemuž se jedná o ideální volbu pro zařízení manželské postele. Vybrat si můžete z různých rozměrů, pro dvojlůžko se přitom pravděpodobně nejvíce MPO Memory Comfort 1+1 200×90 cm.

Matrace disponuje 7 anatomickými zónami a skvělými ortopedickými vlastnostmi. Jednu část tvoří vrstva viscoelastické pěny, do které se vaše tělo perfektně vnoří. Druhou stranu poté tvoří tepelně modifikovaná PUR pěna, která je rozdělena do zmíněných 7 anatomických zón.

Velmi pozitivně hodnotíme i optimální výšku matrace, která činí 20 cm. Jedná se proto o skvělé řešení i pro seniory, kterým se z takové matrace bude lépe vstávat.

Výhodou je také skutečnost, že tvrdost matrace se z obou stran liší (jedna má hodnotu T4, druhá T5) a vy ji proto můžete otáčet a tvrdost si přizpůsobit.

+

7 anatomických zón

Optimální výška

2 kusy v balení

Pro někoho vyšší tvrdost

Recenze matrace Ecomatrace PARIS

Na čtvrtém místě se umístila sendvičová matrace Ecomatrace PARIS.

Je vyrobena z velmi kvalitních pěn, přičemž všechny použité materiály jsou na sebe kladeny sendvičovitě. Díky tomu je matrace velmi pohodlná a vyniká delší životností.

Matraci tvoří celkem 3 druhy pěn – takzvaná studená pěna tvoří střed matrace, polyuretanová pěna poskytuje potřebnou pevnost a profilovaná pěna se stará o dostatečné provzdušnění.

Se svou tuhostí se matrace řadí do třídy T4 a symbolizuje ideální řešení pro osoby do 130 kg. Pro někoho však tato tuhost může být příliš. Pořídit si můžete jak klasickou matraci Ecomatrace PARIS 200×180 cm, tak i nejrůznější atypické rozměry.

Matrace je rozdělena do 7 anatomických zón, které se liší svou tuhostí – krční páteř tak má například větší oporu než nohy. A matrace se tímto způsobem stará o optimální rozložení vaší váhy.

+

Pohodlí

Optimální výška

7 zón

Pro někoho vyšší tvrdost

Recenze matrace MPO Xena 1+1

Na třetím místě se v naší recenzi umístila pěnová matrace MPO Xena 1+1. Jak již z názvu jistě tušíte, v balení najdete hned dva kusy matrace a můžete tak najednou získat potřebné vybavení pro vaši manželskou postel.

Každá ze stran disponuje jinou tvrdostí (T3 a T3,5), a vy si proto můžete vybrat tuhost s ohledem na vaše konkrétní požadavky. Výhodou je rovněž přítomnost 7 anatomických zón, které pomáhají optimálnímu rozložení vaší váhy.

Samozřejmost symbolizuje snímatelný potah, do jehož vláken jsou vetkány speciální mikrokapsle s výtažky rostliny Aloe Vera. Tyto kapsle mají antibakteriální účinky a zároveň alespoň částečně odpuzují prach.

Možnou nevýhodu lze spatřit ve skutečnosti, že je matrace vysoká pouze 15 cm. Seniorům se tak například může z této matrace hůře vstávat.

+

Každá strana má jinou tvrdost

7 anatomických zón

Snímatelný potah

Výška pouze 15 cm

Recenze matrace Favorit Hard

Na druhém místě se umístila pěnová matrace Favorit Hard, která je zhotovena z pružných pěn Flexifoam®.

Stejně jako u předchozího modelu, i u této matrace si můžete zvolit její tvrdost, která je z každé strany jiná – z jedné strany se jedná o hodnotu T3, z druhé strany o hodnotu T4.

Matrace dále disponuje kvalitním potahem, který je možné prát až na 60 °C. Navíc je prošívaný klimatizační vrstvou z dutého vlákna, které poskytuje potřebnou vzdušnost a izolaci.

Nechybí ani 7 anatomických zón, které pečují o optimální rozložení váhy vašeho těla na matraci. Výrobce matraci dodává ve všech standardních rozměrech, ale je možné si nechat vyrobit i jakýkoliv jiný a získat tak matraci na míru.

Možnou nevýhodu lze spatřit v nižší nosnosti. Matrace se hodí pouze pro osoby do 135 kg a například pro silnější muže nemusí být matrace stoprocentně pohodlná.

+

Každá strana má jinou tvrdost

Kvalitní pratelný potah

7 anatomických zón

Česká výroba

Nosnost 135 kg

Recenze matrace Panmatraci SKOK and GO Exclusive

A na závěr přichází na řadu náš absolutní vítěz, kterým je taštičková matrace Panmatraci SKOK and GO Exclusive (160×200 cm, 180×200 cm a další).

Je tvořena speciálními taštičkovými pružinkami multipocket a paměťovou pěnou VISCO. Navíc disponuje celkem 9 anatomickými zónami, čímž pečuje o mimořádnou oporu pro vaše tělo.

Samozřejmost symbolizuje snímatelný a jednoduše pratelný potah, který se pyšní speciálním 3D větracím lemem po obvodu. Tato taštičková matrace má zároveň z každé strany odlišnou tvrdost – z jedné strany se můžete těšit na tvrdost T2, z druhé strany na tvrdost T4.

Možnou nevýhodu lze spatřit v nosnosti, která činí pouze 120 kg. Těžší osoby by se mohly do popisované taštičkové matrace zbytečně příliš propadat.

+

9 zón

Snímatelný potah

3D větrací lem

Nosnost pouze 120 kg

Jak vybrat matraci | Na co se dívat při výběru?

Vaše návštěvy se pravděpodobně dobře vyspí i na nafukovací matraci či rozkládací matraci, každý den to však příliš pohodlné není. Přemýšlíte, jak vybrat matraci pro sebe? Je potřeba zohlednit hned několik faktorů. A to zejména její rozměry, materiál, použitý potah, tvrdost i nosnost. Rovněž je nutné se dívat na počet zón a pokud máte určité zdravotní potíže, existují pro vás speciální matrace.

Rozměry

Při výběru vhodné matrace hrají důležitou roli i její rozměry. Nejprve si ujasněte, zda chcete pořizovat matraci pro jednolůžko, nebo dvojlůžko. A také, zda se nejedná o dětskou matraci, u které jsou rozměry naprosto odlišné.

U jednolůžka by minimální šířka měla činit 90 cm, u dvojlůžka byste pro sebe měli mít vyhrazených alespoň 70 cm. Co se týče délky, na trhu najdete nejčastěji matrace s délkou 200 cm. Pokud jste ale třeba vyšší, je potřeba hledat v nadrozměrných matracích, kde narazíte i na matrace s délkou 220 cm.

Platí tedy, že klasické jednolůžko má rozměry matrace 90×200 cm, klasické dvojlůžko má rozměry matrace 180×200 cm.

Pozornost věnujte i samotné tloušťce matrace, která se pod vaší hmotností trochu prohne. Pokud by tak disponovala tloušťkou 10 cm, bylo by to na dlouhodobé spaní příliš málo. Optimální hodnota je alespoň 15 cm, ty nejlepší disponují tloušťkou i 20 cm.

Výplň matrace

Výplně matrace můžeme rozdělit do tří základních kategorií. Jako první zmiňme takzvané latexové matrace, které bývají velmi měkké a vyrobené z přírodního materiálu.

Dále existují takzvané pružinové matrace, u kterých si dejte pozor na to, aby byly pružiny rozmístěny rovnoměrně. Jakmile se po ulehnutí vaše hmotnost rozloží, nebude vás díky tomu pružinová matrace nikde tlačit.

A zapomenout nesmíme ani na pěnové matrace, u kterých hraje klíčovou roli hustota materiálu. Platí přitom, že čím vyšší hustota, tím lépe. Dokonale přitom kopírují tvar těla a při spánku poskytují veškerou podporu a komfort.

Potah

Přítomnost potahu matrace (nebo-li také chrániče matrace) je vhodná zejména z hygienických důvodů. Pokud totiž matrace potahem disponuje, můžete jej kdykoliv sundat a zbavit nečistot. V potahu se proto může zachytávat největší množství potu a nečistot, čímž šetříte samotnou matraci. Ta poté dosahuje vyšší životnosti, což rozhodně oceníte.

Některé chrániče matrace přitom disponují speciální úpravou pro alergiky. Takový potah poté poskytuje skvělou ochranu před roztoči, bakteriemi a mnoha houbami.

Tvrdost matrace

Tvrdost matrace symbolizuje ten zřejmě nejdůležitější aspekt při jejím výběru. Určuje se na škále od 1 do 4 (někdy i do 5), přičemž číslo jedna znamená nejměkčí matraci, číslo 4 nejtvrdší. Hodnocení 5 je určeno zejména pro osoby se zdravotními problémy či výraznou nadváhou a v běžných řetězcích se neprodávají (spíše je najdete ve specializovaných prodejnách).

Každý stupeň tvrdosti je určen pro určitou skupinu lidí. Platí, že lidé s nižší hmotností mohou vybírat i mezi měkčími matracemi – tolik je totiž neprohnou a matrace bude stále dobře plnit svůj účel. Naopak těžší lidé se budou poohlížet spíše po tvrdší matraci. Speciální skupinu poté zastupují matrace do postýlky.

Níže proto uvádíme praktický přehled stupňů tvrdosti společně s doporučenou váhou uživatelů matrace.

  • Tvrdost 1 – pro osoby s hmotností do 70 kg. Obvykle se jedná o skvělé řešení pro ženy či starší osoby.
  • Tvrdost 2 – pro osoby s hmotností do 90 kg. Zde se najde většina populace.
  • Tvrdost 3 – pro osoby s hmotností do 120 kg. Jedná se o tvrdost vhodnou pro silnější muže či osoby s nadváhou.
  • Tvrdost 4 – pro osoby s hmotností do 150 kg. Po těchto matracích obvykle sahají lidé s větší nadváhou nebo zdravotními potížemi. Tvrdší matrace jsou rovněž vhodné pro děti, které jsou ještě stále ve vývinu a takové matrace jim pomáhají s lepší ergonomií těla.

Nosnost

Nosnost symbolizuje maximální hmotnost, se kterou si na matraci můžete lehnout, aby byly zachovány všechny její ortopedické vlastnosti a ležení bylo příjemné. Nosnost vybrané matrace přitom vždy najdete v jejich parametrech, které výrobce uveřejňuje.

Navíc lze však doporučit, abyste si pro jistotu vždy vybrali matraci, která disponuje o trochu vyšší nosností, než je vaše váha. Pokud byste totiž následně přibrali, nebude to vadit a váš spánek to nijak neohrozí.

Jestliže pořizujete matraci na dvojlůžko, vybírejte nosnost s ohledem na těžšího člověka v páru. Pokud je totiž nosnost výrazně vyšší než hmotnost jednoho z vás, vůbec ničemu to nevadí.

Počet zón

V úvahu berte i počet zón, které daná matrace nabízí. Souvisí totiž s různým rozložením váhy na vašem těle a tlakem, který bude na matraci v různých částech vyvíjen. Na základě toho disponuje matrace odlišnou tvrdostí v různých částech – například nohy nepotřebují takovou oporu jako záda, ramena a bedra.

Obecně platí, že čím více zón matrace má, tím lepší oporu pro vaše tělo nabízí. Toto číslo se pohybuje od tří až do sedmnácti, průměr je obvykle v rozmezí 3 až 7 zón. Dejte si přitom pozor i na to, abyste následně matraci používali tak, jak máte – tedy měli hlavu i nohy na správné straně. V opačném případě by matrace nefungovala tak, jak má.

Zdravotní účely

Pokud máte určité zdravotní problémy, vybírejte mezi speciálními zdravotními matracemi, které jsou na tuto skutečnost připraveny. Na trhu je obvykle najdete pod označením ortopedické matrace nebo zdravotní matrace, přičemž poskytují vysoký komfort a umožňují pohodlný spánek v prakticky jakékoliv pozici.

Zdravotní matrace mívá obvykle své ortopedické vlastnosti doloženy nezávislým certifikátem. A samozřejmě musí rovněž splňovat zdravotní nezávadnost a bezpečnost.

Je matrace opravdu důležitá pro zdraví našich zad?

Kvalita spánku se může v různých etapách našeho života měnit. Je pochopitelné, že nadbytečný stres a starosti se podepíší na zdlouhavém usínání, častém buzení a v těch nejhorších případech i celkovém nevyspání. Proto lze samozřejmě doporučit se stresu vyhýbat, i když chápeme, že to není vždy možné.

Z tohoto důvodu se vyplatí pořádně promyslet všechny ostatní faktory, které náš spánek ovlivňují. Na první místě je přitom samotná postel – a to nejen její konstrukce, ale zejména pevný a stabilní rošt a matrace, která nám po všech stránkách vyhovuje. Může se přitm jednat i o matraci za hubičku, pokud splňuje všechna důležitá kritéria.

Právě zdravotní matrace by totiž měla poskytovat oporu našemu tělu, abychom v průběhu spánku zbytečně nezatěžovali naše klouby a vnitřní orgány a dovolili si odpočinout. Páteř by měla být v průběhu spánku ve všech bodech podpírána tak, aby odpovídala své přirozené poloze.

Matrace je samozřejmě základ, ale ne všechno. Nepostradatelným pomocníkem pro zdravý spánek je polštář, který poskytne potřebnou oporu naší krční páteři. Velmi oblíbeným polštářem je přitom ten, který je vyrobený z paměťové pěny.

Pozornost však věnujte i samotné místnosti, ve které spíte. Ložnice by měla být místem, ve kterém se opravdu jen odpočívá. Proto z ní odstraňte veškerou elektroniku a zajistěte dokonalou tmu (třeba za použití závěsů). V ideálním případě by zde také měla být nižší teplota než v jiných místnostech a především dostatek kyslíku.

Vždy myslete na to, že zdraví máme jenom jedno. Spánkem strávíme velkou část našeho života, a proto se rozhodně vyplatí investovat do kvalitního vybavení, které náš čas strávený v posteli zdokonalí.