K létu patří grilování. Kdo tohle neslyšel, jakoby ani nebyl. Dobře vybraný gril se stane Vaším nejlepším parťákem k posezení u bazénu na Vaší zahradě. Nic neudělá lepší atmosféru na letní zahradní party, než vůně grilovaného nakládaného steaku. Plynové grily udělají z obyčejného grilování grandiózní kulinářský zážitek.
Existuje několik typů grilů – elektrické, plynové, na dřevěné uhlí anebo kontaktní. Dnes si povíme něco o těch plynových.
Nejlepší grily do 5 000 Kč |
|
Nejlepší grily od 5 do 10 000. Kč | |
Nejlepší grilly od 10 do 15 000. | |
Rady pro správný výběr |
Existuje několik typů grilů – elektrické, plynové, na dřevěné uhlí anebo kontaktní. Dnes si povíme něco o těch plynových.
Plynové grily do 5 000 Kč
Jak už bylo zmíněno, pokud si koupíte levnější gril kolem 4-5 tisíc korun, či méně, značně se to promítne do kvality zařízení a potenciál plynových grilů si zcela neužijete.
Přesto jsme pro Vás vybrali ty nejzajímavější plynové grily z dané cenové kategorie.
HECHT CONTACT 3
Za cenu kolem 4 tisíc korun můžete sehnat menší gril, ideální na balkón či převoz na chatu. Gril nabídne i kvalitní litinový rošt, který Vám bude sloužit dlouhá léta. Co je u tohoto modelu překvapující, je samotný výkon. Ten zajišťují 3 hořáky s celkovým výkonem 10,5 kW. Gril funguje na propan-butan a obsahuje i teploměr pro kontrolu teploty při grilování.
Parametry:
Výkon: 10,5 kW; počet hořáků: 3; Výrobce: Hecht; Grilovací plocha: 2604 cm2; Délka x šířka x
výška: 123 cm x 53 cm x 104 cm (i s poklopem); hmotnost: nevím kurva
+
Cena
Výkon
3 hořáky
–
Na zvážení
Campingaz 2 Series Classic L
Díky dvěma plochým hořákům můžete s Campingaz 2 Sries Classic L grilovat i na jedné polovině grilovací plochy a tím šetřit plyn. Gril rovněž disponuje speciální přihrádkou na koření. Celkový výkon hořáků je také úctihodný – 7,5 kW.
Výkon: 7,5 kW; počet hořáků: 2; Výrobce: Camingaz; grilovací plocha: 2100 cm2; Délka x šířka
x výška: 127 cm x 54 cm x 108 cm; hmotnost: 31 kg
+
Cena
Malá hmotnost
Možnost používat jen jeden hořák
–
Menší grilovací plocha
Activa Lava
Activa Lava je plynový gril s lávovými kameny, který grilování dodá krásnou atmosféru a vůni jako při grilování na grilu s černým uhlím. Lávové kameny rovněž pohlcují tuk kapající z masa. Gril disponuje 2 nerezovými hořáky a jeden boční vařič vhodný k přípravě omáček nebo třeba přílohy. Na poklopu grilu je umístěn teploměr a v balení najdete rovněž příslušenství
k připojení 5 kg nebo 10 kg plynové lahve.
Výkon: 5,5 kW; počet hořáků: 2; Výrobce: Activa; grilovací plocha: 1776 cm2; Délka x šířka x
výška: 98 cm x 53 cm x 100 cm; hmotnost: 17,6 kg
Výhody: cena, možnost doplnit lávovými kameny
Nevýhody: Menší výkon; menší grilovací plocha
+
Cena
Možnost doplnit lávovými kameny
–
Menší výkon
Menší grilovací plocha
Plynové grily od 5 000 do 10 000 Kč
G21 California BBQ Premium line
Robustní gril od výrobce G21 je oblíbeným nástrojem na grilování sloužící na českých zahradách. Gril obsahuje 3 nerezové hořáky s cel ovým výkonem 12,6 kW. Díky systému Flame Tamer nehrozí vzplanutí vykapaného tuku z masa. Nad hořáky jsou umístěny kovové „poklice“ bránící přímému skapávání tuku mezi plamenu. Tuk, který se z masa uvolní, stéká do odkapávací misky, tu je pak potřeba vylít a očistit. Gril je také pojízdný a obsahuje teploměr.
Výkon: 12,6 kW; počet hořáků: 3 + boční hořák; výrobce: G21; grilovací plocha: 2816 cm2;
hloubka: 50 cm; šířka: 134 cm; výška: 116 cm; hmotnost: 34 kg
+
Výkon
Počet hořáků
Design
Snadná obsluha
–
Rošt není celolitinový
Gril musí stát na rovném povrchu,
aby tuk nevytekl z nádobky
G21 Oklahoma BBQ Premium Line
Plynový nerezový gril Oklahoma BBQ Premium Line se postará o bezproblémové večery při každé příležitosti. Nutnost říct, že gril disponuje i celolitonovým roštem. Všechny 3 hořáky poskytnou maximální výkon 10,5 kW. Gril se svými vlastnostmi velice podobá grilu California BBQ Premium line, také od výrobce G21, a tak nepřekvapí ani systém Flame Tamer, který zabraňuje vzplanutí tuku, vykapávaného z masa. Balení grilu obsahuje i základní grilovací náčiní (vidlička, kleště…).
Výkon: 11,5 kW; počet hořáků: 3; výrobce: G21; grilovací plocha: 2640 cm2; hloubka: 57 cm;
šířka: 128 cm; výška: 110 cm; hmotnost: 32 kg
+
Dobrá cena (cca 6500 Kč)
Výkon
Nerezové prvky
Litinová deska a rošt
Snadná údržba
–
Gril musí stát na rovném povrchu,
aby nevytekl tuk z odkapávací nádobky
Campingaz 2 SERIES CLASSIC LX VARIO
Plynový gril CAMPINGAZ s dvěma hořáky umožňuje grilování jen na jedné polovině grilovací plochy, což ho může při využití této funkce činit úspornějším a ušetříte plyn. I tento gril disponuje přihrádkou na koření a teploměrem. Kromě toho tento gril nabízí i dva odkládací stolky, které se dají i sklopit, aby se gril nerozpínal na příliš velkém prostoru. Gril však nabízí menší výkon. Oba hořáky Vám výkon poskytnou jen 7,5 kW a 2100 cm2 grilovací plochy, což však kompenzuje cena, která se pohybuje kolem 6 tisíc korun.
Výkon: 7,5 kW; počet hořáků: 2; výrobce: CAMPINGAZ; grilovací plocha: 2100 cm2; hloubka:
35 cm; šířka: 127 cm; výška: 108 cm; hmotnost: 32 kg.
+
Cena kolem 6 000
Odkládací stolky
–
Menší výkon a grilovací plocha
Klarstein Lucifer 2.0-T
Gril od německého výrobce Klarstein poskytuje doslova božské grilování. Gril nabízí stylový design a také kvalitní výrobní materiály. Litinová grilovací deska, boční stolky z ušlechtilé oceli. Co zamrzí je smaltovaný rošt, který byl mohl být vyrobený spíše z litiny. Veškerý tuk odkape do nádobky pod grilem, takže údržba grilu je nenáročná.
Výkon: 7 kW; počet hořáků: 2; výrobce: Klarstein; grilovací plocha: 1936 cm2; hloubka: 114
cm; šířka: 63 cm; výška: 114 cm; hmotnost: 30 kg.
Výhody:
Pěkný design, odkládací desky, snadné zapnutí hořáků, nádobka na odkapaný tuk Nevýhody: Menší výkon a menší grilovací plocha
+
Pěkný design
Odkládací desky
Snadné zapnutí hořáků
Nádobka na odkapaný tuk
–
Menší výkon
Menší grilovací plocha
Nejlepší grily 10 – 15 tisíc
V této cenové kategorii už najdete opravdu profesionální grily, kterým chybí málo co. Chcete-li bezproblémové grilování a máte-li dostatek peněž, rozhodně se nebojte si za dobrý gril připlatit, vrátí se Vám to na zážitku z grilování.
Campingaz 3 Series Classic LS Plus D
Grilu, jehož cena se pohybuje kolem 11 tisíc korun, by rozhodně neměly chybět alespoň 3 hořáky. Jednotlivé díly grilu lze navíc umývat v myčce. Jistě oceníte i design, se kterým se bude chtít každému pochlubit. Vhod Vám jistě přijde i boční hořák, který využijete na připrávu omáček či přílohy.
Výkon: 11,9 kW; počet hořáků: 3 + boční hořák; výrobce: Campingaz; grilovací plocha: 2800
cm2; hloubka: 65,7 cm; šířka: 115,6 cm; výška: 143,8 cm; hmotnost: 30 kg.
+
Velký výkon
Velká grilovací plocha
Boční hořák
–
Vyšší cena, která ale odpovídá kvalitě
Campingaz 4 SERIES CLASSIC LS PLUS
Tento gril je opravdová špička mezi plynovými grily. Obsahuje 4 trubkové hořáky z nerezu a také postranní hořák na přípravu příloh či omáček. I u tohohle grilu je možné si vybrané komponenty z grilu umýt v myčce, což usnadňuje údržbu. Na grilu je možní si i upéct pizzu pomocí pizza kamene. Gril je celkem robustní a velký, což je odráží i na větší hmotnosti (64 kg). I s tímto grilem však můžete snadněji manipulovat pomocí koleček.
Výkon: 15,1 kW; počet hořáků: 4 + boční hořák; výrobce: Campingaz; grilovací plocha: 3500
cm2; hloubka: 45 cm; šířka: 160 cm; výška: 116 cm; hmotnost: 64 kg.
+
Velký grilovací plocha
Nadprůměrný výkon
Vhodné pro obsloužení více lidí
Design
4 hořáky+ 1 boční
–
Vyšší hmotnost
Vše, co potřebujete o plynových grillech vědět + rady pro správný výběr
Plynové grily patří mezi ty vůbec nejluxusnější, ale také nejdražší. Chcete si pořídit opravdu precizní a profesionální gril, pak doporučujeme právě plynové. Jak už lze z názvu dané kategorie poznat, grily o kterých se dnes budeme bavit, používají jaké své palivo plyn, respektive propan-butan. To může některé lidi odradit od jejich používání. Dnešní plynové grily jsou však maximálně bezpečné, však je také používají miliony lidí na celé planetě.
Co je pro někoho plus, je pro někoho mínus. Máte rádi na grilovaných pochoutkách vůni dřeva a uhlí, jak je tomu docíleno při používání grilů na dřevěné uhlí a nechcete o tuhle chuť přijít i při používání plynového grilu? Žádný problém. Jak se později dočtete, i plynové grily Vám můžou nabídnout typickou vůni dřevěného uhlí, jako byste grilovali na klasickém grilu na uhlí.
Proč plynový gril?
Hlavní výhoda plynových grilů je velmi rychlá příprava jídla. Není potřeba dlouhého nahřívání, jak je tomu u grilů na dřevěné uhlí. Stejně jako u elektrických grilů stačí jen zmáčknout tlačítko a můžete začít grilovat.
Hodně lidí si pod pojmem plynový gril představí obrovský gril, který potřebuje hodně místa a dá se tak dát pouze na zahradu. To je však omyl. Existuje celá řada menších plynových grilů, které se dají používat na balkóně nebo si je s sebou vozit na výletu do přírody či na chatu.
S používáním plynového grilu na zahradě se dostáváme k další výhodě. Plynové grily ze sebe nevydávají žádný zápach a škodliviny, proto je to oblíbený pomocník na grilování na balkonech nebo na místech, kde nemůžete požívat gril na dřevěné uhlí.
Jak je to s plynovou bombou?
Plyn, díky kterým plynové grily fungují, se uchovává v ocelových nebo kompozitních plynových bombách. Novější, kompozitní plynové bomby se od starších ocelových liší menší hmotností při zachování stejné objemu nádrže, což může ulehčit manipulaci s bombou, ale i bezpečností. Kompozitní plynové bomby totiž nevybuchují při styku s otevřeným ohněm.
Oheň svým teplem roztaví vnitřní plastovou část a plyn pak začne pomalu a bezpečně unikat přes sklolaminát. Jedině nebezpečí je pak větší oheň vlivem unikajícího plynu, ale nehrozí výbuch plynové bomby. Plynové bomby se liší i svým palivem, kterým jsou plněny. Plynová bomba se plní propan-butanem nebo propanem, který na rozdíl od propan-butanu v zimě nezamrzá.
A jak dlouho taková plynová bomba vydrží? Klasická 10 kg plynová bomba s objemem 20 litrů vydrží klidně celou sezónu při klasické frekvenci používání, tj. třeba grilování 2 týdně.
Prázdná ocelová bomba stojí 1000 – 2000 Kč. Kompozitní plynová lahev stojí i 5 000 korun.
Naplnit bombu můžete jednoduše na čerpacích stanicích s LPG. Pokud si koupíte plynovou bombu, měli byste v balení dostat i plnící přípojku, skrz kterou budete bombu naplňovat.
Důležité vlastnosti, které srovnávat při výběru grilu
No a jaké parametry nás při výběru plynového grilu vlastně budou zajímat? Určitě to bude výrobce grilu. Mezi oblíbené značky ověřené spotřebiteli patří například Weber, Grandhall,
Rosler, Campingaz, Outdoorchef, Napoleon, Cadac, Broil King, Meva, Landmann, Activa.
Dále nás bude zajímat prodejce, odkud gril kupujete. Vždy se zaměřte na eshopy, které mají dobré recenze zákazníků a které mají pobočku nebo i kamennou prodejnu na území ČR. Výhodou pro Vás může být, je-li kamenná prodejna či servis prodávajícího blízko Vašeho bydliště, čímž by se ulehčil reklamační proces při vzniklém problému s grilem. Tím se dostáváme i k záruce. Standartní záruka daná zákonem na tento typ zboží jsou 2 roky, někteří prodejci můžou nabízet prodlouženou záruku, ať už zdarma, či za poplatek. Rozhodně se však nabízí nad prodlouženou zárukou zauvažovat.
Dále nás bude zajímat velikost grilovací plochy udávaná v cm2. Pokud gril plánujete používat například pro větší rodinu nebo zahradní večírky a chcete grilovat větší porce jídla, bude se Vám hodit větší plocha, na kterou můžete rozprostřít hned několik kusů masa nebo zeleniny nejednou.
Pro tyto potřeby hledejte grily s obsahem grilovací plochy nad 2000 cm2. Pokud ale chcete grilovat jen pro sebe či svou čtyřčlennou rodinu, bohatě si vystačíte s plochou 1000 – 2000 cm2. Pro opravdové fajnšmekry nebo majitele pohostinství se na trhu dají najít i plynové grily s obsahem grilovací plochy i nad 3500 cm2, ale pro většinu lidi je tohle už zbytečné.
Podstatným parametrem je i výkon grilu, který se udává v kW. Čím vyšší je výkon grilu, tím vyšší teploty by měl dosahovat i ohřev grilu a rovněž by se měl rychleji rozehřát. Jak už jsme si ale řekli v úvodu, plynové grily patří mezi ty vůbec nejrychlejší, co se týče ohřevu, takže
v této souvislosti pro nás výkon není důležitý. Zdaleka neplatí, že čím vyšší výkon hořáků, tím vyšší cena grilu. Pod 10 000 korun se dají sehnat grily i s celkem nadprůměrným výkon 13 kW. Celkový výkon se vypočítá výkon 1 hořáku krát počet hořáků. Čím více má plynový gril hořáků, tím lepší a rovnoměrnější by měl být ohřev, proto se zajímejte i o počet hořáků
v grilu.
Pro ty, kteří kalkulují s hmotností grilu, bude jistě podstatná i tato veličina. Na trhu se dají najít grily v hmotností kolem 5 kilogramů, ale i ty těžší s hmotností až 100 kilogramů, které stojí i několik desítek tisíc korun.
No a tím se dostáváme k ceně. Chcete-li si koupit plynový gril, ale počítáte každou korunu, připravte si alespoň 4 tisíce korun. Za tuto cenu se dají koupit slušné plynové grily. Pro maximální zážitky z grilování s plynovým grilem však doporučujeme si ještě pár tisíc korun připravit a sáhnout do cenového rozmezí 5 – 10 000 korun. Za tyhle peníze můžete mít velice kvalitní výkonný gril s vícero hořáky, z kvalitních materiálů a s bohatou škálou příslušenství.