Srovnání nejlepších webkamer

5/5 - (1 vote)

Pokud se snažíte vybrat tu správnou webkameru, možná už víte, že samotný výběr nemusí být tak snadný, jak se na první pohled zdá.

S rostoucí konkurencí na trhu webkamer přichází vytříbenější technologie a s kvalitou obrazu se také zvyšují ceny samotných produktů. Proto jsme pro Vás připravili srovnání těch nejlepších webkamer, které na českém trhu aktuálně naleznete.

Předtím než si rozebereme jednotlivé produkty se pojďme společně podívat na porovnání důležitých parametrů zvolených produktů.

Srovnání TOP 5 webkamer

TOP 1TOP 2TOP 3TOP 4TOP 5
NázevLogitech C922 PROTrust GXT 1160 Vero Microsoft LifeCam HD-3000Logitech BRIO 4K Logitech MeetUp
Obrázek
Rozlišení1920x10801920x10801280x7204096x21603840 × 2160
Mikrofonyanoneanoneano
USBanoanoanoanoano
Vhodná proStreamy, běžné a konferenční videohovoryStreamy, běžné videohovoryběžné videohovoryStreamy, běžné a konferenční videohovoryKonferenční videohovory
Funkce navícpraktický stativrozlišení až 3840×2160nízká cenazorné pole 65 až 90 °120° zorné pole
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu

5 nejlepších webkamer na českém trhu

Logitech Pro Stream Webcam C922 PRO – multifunkčnost

Troufám si říct, že pro drtivou většinu běžných uživatelů bude Logitech C922 ta správná volba.

Multifunkčnost, kvalita a kladný poměr cena / výkon jsou totiž její hlavní parametry. Webkamera umožňuje kromě streamování videí ve Full HD (1920×1080) rozlišení, což ocení jak lidé, kteří si chtějí uskutečnit videohovor na Skypu, tak tvůrci videí.

Mezi zajímavé funkce, které ocení hlavně streameři a Youtubeři, patří například možnost změnit Vaše pozadí za pomoci Personify, dále také automatické ostření, nebo také zorný úhel 78°.

Logitech C922 je určena primárně právě pro streamery a Youtubery. Co se týká rychlosti snímků, kamera nabízí při rozlišení 1080p FPS 30 a při 720p FPS 60. Disponuje také kódovanou kompresí, což potěší uživatele Skypu, jelikož přidává na vysokém rozlišení při videohovorech.

S koupí webkamery k ní dostanete také praktický stativ s pohyblivými klouby. Kameru pak lze lehce nastavit do libovolné polohy a můžete si tak s finálním obrazem trochu pohrát. Duální mikrofon a automatická korekce špatného osvětlení jsou samozřejmostí.

Trust GXT 1160 Vero Streaming Webcam – alternativa

Tato webkamera je alternativou k dříve zmíněnému modelu Logitech G922, ačkoli se svou cenou výrazně liší.

Trust GXT 1160 je webkamera určená jak pro streamování na platformách YouTube, Twitch apod. tak pro běžné užití při videohovorech například přes Skype.

Kamera nabízí snímání s rozlišením 3840×2160, přičemž používá Full HD senzor. Stejně jako o modelu Logitech G992 dosahuje rychlosti 30 zaznamenání snímků za sekundu při rozlišení 1920×1080.

Narozdíl od předchozího modelu však neobsahuje duální všesměrové mikrofony, ale pouze integrovaný mikrofon. Také disponuje fixovaným zaostřením a automatickým vyvážením bílé barvy, avšak změnou pozadí nikoliv.

Pokud chcete obraz měnit a využívat funkce polohování, ani to tato webkamera nenabízí. Za cenu o cca 1.000 Kč méně než Logitech G922 tedy nabízí srovnatelnou kvalitu jako model předchozí.

Pokud ale jdete po širším uživatelském rozhraní a chcete od webkamery více funkcí, možná pro Vás bude správnou volbou předchozí model.

Microsoft LifeCam HD-3000 – levnější varianta

Pokud Váš hlavní účel koupi webkamery jsou občasné videohovory s rodinou či přáteli a zároveň nechcete do webkamery investovat moc peněz, potom je pro Vás Microsoft LifeCam HD-3000 zřejmě tou správnou volbou.

Webkamera je vybavena 720p HD snímačem a její jas je nastavitelný. Mimo jiné také obsahuje poměrně kvalitní mikrofon, který dokáže eliminovat okolní šum.

Microsoft LifeCam HD-3000 stojí na univerzálním stojanu, který je snadno nastavitelný jak na noteboocích, tak na větších monitorech.

Webkamera také podporuje aplikaci Windows Live Photo Gallery, která nabízí jednoduché nahrávání a úpravu fotografií, které jde pak snadno sdílet s přáteli.

Přestože rozlišení ani technologie nejsou její silnou stránkou, což se projevuje na její nízké ceně, webkamera je dostačující pro běžné užití při videohovorech.

Logitech BRIO 4K Stream Edition – seriózní investice

Pokud jste streamer, YouTuber nebo hledáte webkameru pro konferenční videohovory a berete ji jako seriózní investici, která se Vám v budoucnu vrátí, potom pro Vás bude tento model zřejmě ideální volbou.

Webkamera nabízí kromě profesionálního rozlišení Ultra HD 4K také technologii HDR, která dokáže vyvážit změny jasu při nerovnoměrném nasvícení a také zachytit velké množství malých detailů.

Vzhledem k její kvalitě a technologii slouží Logitech BRIO 4K Stream Edition zejména pro účely streamování, natáčení profesionálních videí pro platformy jako YouTube a pro konferenční videohovory.

Její vytříbený design se hodí do každého jak pracovního tak gamerského prostředí. Velkou výhodou webkamery je zorné pole nastavitelné od 65° až do 90°.

Tato webkamera nabízí při snímkové frekvencí 60 FPS rozlišení 1080p, což se ve výsledku projeví jako velmi kvalitní obraz bez zadrhávání či zpožďování. Zařízení mimo jiné také nabízí možnost vytváření zpomalených záběrů a opakovaných sekvencí.

Logitech MeetUp – pro konferenční videohovory

Pokud hledáte webkameru s cílem realizace konferenčních videohovorů, potom je pro Vás Logitech MeetUp velmi lukrativní možnost.

Logitech MeetUp je prémiová konferenční videokamera určená přesně pro konferenční místnosti. Nabízí video v rozlišení 4K a široký zorný úhel o 120°, což je dostačující pro to, aby byl na obrazovce vidět celý tým lidí.

Webkamera je maximálně přizpůsobená pro konferenční místnosti, což potvrzuje její vytříbený zvuk, který zajišťuje uživatelsky vyladěný reproduktor, a tři integrované mikrofony.

Zařízení je díky portu USB lehce připojitelné k počítači a je snadno ovladatelné pomocí dálkového ovladače, který je součástí balení.

Elegantní design je další silnou stránkou webkamery. Logitech MeetUp obsahuje zkrátka všechno, co by webkamera určená pro konferenční videohovory obsahovat měla.

Jak vybrat webkameru

Jak všichni dobře víme, vybírání té správné kamery Vám může nejen zkazit zábavu na celý večer, ale taky stát velkou dávku nervů.

Krom srovnání těch nejlepších modelů, které na českém trhu momentálně naleznete, jsme pro Vás také vytvořili tuto sekci, kde si rozebereme důležité parametry, na které je třeba se dívat při výběru kamery.

Ještě než začneme rozebírat jednotlivé parametry, chci abyste si napřed uvědomili, za jakým účelem chcete webkameru kupovat. Chcete ji využívat pro streamování, natáčení videí, či pouze pro příležitostné hovory na skypu s rodinou?

Jakmile si uvědomíte cíl s kterým si hodláte webkameru pořídit, můžete se zamyslet nad tím, do jaké kvality jste ochotni investovat a kolik. Některým lidem stačí levný základ, kdy používají webkameru pouze pro videohovory. Zde je pro mnoho lidí například rozlišení ultra HD zbytečností.

Pokud jste ale streamer/ka a zvažujete koupi nové webkamery, potom by bylo rozumné rozhlédnout se po něčem kvalitnějším, co se dá brát jako dlouhodobá investice, která se Vám vrátí.

Ne vždy platí, že vyšší cena se rovná lepší kvalitě, nicméně na trhu webkamer si troufám tvrdit, že v mnoha případech to tak skutečně je. Po desetiletí totiž mezi webkamerami dominuje značka Logitech, jejichž cenová hladina v drtivé většině případů odpovídá jejich kvalitě.

Na jaké parametry se dívat při výběru

Rozlišení

Za nejdůležitější parametr při výběru webkamery se považuje její rozlišení. Rozlišení jednoduše vypovídá o kvalitě obrazu, která bývá pro běžné zákazníky při výběru klíčová.

Webkamery s moderní technologií mívají obvykle rozlišení 1080p Full HD, což je pro většinu lidí dostačující kvalita. Já osobně bych se nedíval po webkamerách s nižším rozlišením než je právě 1080p.

Pokud jste ale streamer či YouTuber apod., a chcete si nechat na kvalitě videí záležet, pak pro Vás zřejmě bude vhodné rozlišení Ultra HD – 4K video – tedy 4096×2160. Toto rozlišení využívá například webkamera Logitech BRIO 4K Stream Edition.

FPS (snímky za sekundu)

Počet snímků za sekundu je další důležitý ukazatel kvality webkamery. Tato hodnota udává, jak rychle grafická karta načítá snímky, které se promítají na finálním obrazu.

Obecně platí, že čím větší je FPS větší, tím rychleji se snímky budou načítat, což přidá na celkové kvalitě obrazu.

S vyšším rozlišením se počet snímků za sekundu snižuje, to znamená, že některé webkamery můžou mít sice FPS 60 při rozlišení 1080p, jakmile však rozlišení klesne na 720p, počet snímků za sekundu může klesnout až na FPS 30.

Mikrofon

Podle toho, s jakým cílem si webkameru kupujete, byste měli zvážit zda chcete aby zařízení mělo integrovaný mikrofon.

Většina streamerů preferují koupi mikrofonu zvlášť, protože tak můžou vytěžit větší kvalitu z obou komponentů – jak webkamery tak mikrofonu.

Pokud ale preferujete multifunkčnost, pak se vyplatí dívat se po webkamerách, které nabízí i zabudovaný mikrofon.

S cílem vytěžení co nejvyšší kvality někteří výrobci nechávají do webkamer zabudovat více než pouze jeden mikrofon – příkladem je webkamera Logitech MeetUp, která obsahuje 3 integrované mikrofony.

Osvětlení

Pokud chcete používat webkameru i za ztížených světelných podmínek, pak je dobré se dívat po funkcích jako je například automatického vyvážení bílé (viz Trust GXT 1160)

 

Takovéto funkce zajistí kvalitní videostream i za tmy, či jiných nepříznivých světelných podmínek.

Zaostření

Drtivá většina kvalitních webkamer v dnešní době obsahuje funkci automatického ostření, které většinou obsahují digitální fotoaparáty a mobilní telefony.

Tato funkce je užitečná hlavně pokud nepoužíváte tzv. greenscreen, tedy v situaci, kdy se za Vámi mohou vyskytovat jiné objekty.

Stativ a pohyblivost

Pokud chcete mít svou kameru zafixovanou v jedné poloze na notebooku, pak se o tento parametr nemusíte zajímat. Některé webkamery však lze umístit i mimo Váš počítač, a to i přesto, že s ním budou stále spárované.

Někteří prodejci přidávají k webkamerách praktický stativ. Kameru pak lze lehce nastavit do více poloh a můžete si tak s finálním obrazem trochu pohrát.

Například webkamera Logitech Pro Stream Webcam C922 PRO disponuje díky jejímu stativu funkcí polohování, která Vám dovolí lehce si nastavit ideální pozici webkamery pro natáčení.

Tato funkce zajišťuje polohování díky pohyblivým kloubům, díky kterým můžete s polohováním lehce experimentovat.

Snímače

Dnešní webkamery nejčastěji používají dva druhy snímačů. Snímač, který používají kvalitnější webkamery s vyšším rozlišením je znám jako CCD. Naopak snímače s technologií CMOS sice nedosahují vyššího rozlišení, jdou ale často sehnat za nižší cenu.

Cíl pořízení webkamery

Jak jsem již dříve zmínil, Váš výběr by se měl odvíjet podle toho s jakým cílem webkameru kupujete. Pro usnadnění jsem tuto část článku rozdělil do 3 skupin – pro běžné uživatele, pro streamery či YouTubery a pro pracovní účely.

Pro běžné uživatele

Pokud si kupujete webkameru pro běžné účely, jako je například volání na Skypu, nebo využívání jiných videohovorů, potom máte výběr poměrně jednoduchý.

Pokud hledáte něco pro příležitostné hovory a chcete na webkameře ušetřit, potom by pro Vás mohla být webkamera Microsoft LifeCam HD-3000, jejíž cena se pohybuje kolem 669 Kč (prosinec 2018) ideální volbou.

Další skvělou možností je například Trust GXT 1160 Vero Streaming Webcam, která je pouze o pár set dražší a zároveň disponuje rozlišením Full HD. Zároveň obsahuje integrované mikrofony, takže pokud mikrofon navíc nemáte, pak by toto mohla být pro Vás ta správná volba.

Chcete od webkamery rozlišení Ultra HD a lepší technologii, která Vás však bude stát o něco více peněz, potom Vám doporučuji číst dále a podívat se po webkamerách, které si většinou pořizují streameři.

Pro streamery a Youtubery

Pokud berete webkameru jako dlouhodobou investici, potom budete zřejmě od webkamery očekávat víc, než obraz 720p.

Jak všichni dobře víme, pro kvalitní stream videa je potřeba kvalitní obraz. Ve vašem případě bych se krom FPS díval také na rozlišení a osvětlení ve zhoršených podmínkách.

Pokud Vám stačí obraz Full HD a hledáte zařízení s vestavěným mikrofonem, potom doporučuji zvážit koupi Logitech Pro Stream Webcam C922 PRO. Pakliže jste ale ochotni si za vyšší kvalitu připlatit (konkrétně za Ultra HD a FPS 60 při rozlišení 1080p), potom zřejmě nejvhodnější volbou pro streamování a natáčení videí bude Logitech BRIO 4K Stream Edition.

Pro konferenční hovory

Pro pracovní účely jako jsou konferenční videohovory jsou tu zcela jinak poskládáné webkamery. Pokud hledáte webkameru do malých konferenčních místností a chcete, aby se do obrazu vešlo více účastníku konference, pak pro vás budou klíčové hlavně tyto 4 parametry:

  • Šířka zorného úhlu

  • Rozlišení

  • Mikrofon

  • Zvuk

Pokud chcete dělat kvalitní videohovory z konferenční místnosti ve více lidech, doporučuji se dívat po kamerách se zorným úhlem například 120°. Díky tomu budou totiž na videu vidět všichni účastníci konference.

Je jasné, že kvalitní zvuk a mikrofon jsou pro pracovní hovory fundamentální. Pro ostrý a čistý obraz se v mnoha případech také používá rozlišení 4K.

Ideální volbou, která splňuje všechny tyto požadavky je webkamera Logitech MeetUp, vyrobena přímo za účelem využití pro konferenční videohovory. Mimo jiné je také polohovací a obsahuje jednoduchý ovladač.

Další dvě možnosti pro stejné účely jsou Logitech Conference Cam Connect a Logitech ConferenceCam BCC950. Obě tyto webkamery jsou také vyrobené přímo pro konferenční videohovory. Jejich technologie však nedosahují takových kvalit jako dříve zmíněný Logitech MeetUp, což se projevuje na jejich nižší ceně.