Srovnání nejlepších řetězových pil

5/5 - (2 votes)

Všichni dobře víme, že vybrat tu správnou řetězovu pilu není tak snadné, jako tomu bývalo dříve.

Proto jsme pro Vás vytvořili seznam tří nejlepších řetězových pil na českém trhu – jak benzínových tak elektrických – s radami pro správný výběr.

3 nejlepší benzínové pily

Před tím, než si jednotlivé produkty rozebereme, pojďme společně porovnat důležité parametry vybraných řetězových benzínových pil.

TOP v kategoriiHobby pilaFarmářská pilaProfi pila
NázevHECHT 45Riwall RPCS 5545STIHL MS 261
Obrázek
Délka lišty40 cm45 cm37 cm
Výkon motoru2 kW2,3 kW4,08 kW
Zdvihový objem45 cm354 cm350,2 cm3
Hmotnost5,4 kg5,4 kg4,9 kg
Bezpečnostní systémanoanoano
Antivibrační systémneneano
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu

HECHT 45 – Hobby pila

Na první příčku mezi benzínovými řetězovými pily si bezesporu zaslouží patřit jedna z nejprodávanějších motorových pil u nás, HECHT 45.

Pokud nejste těžař dřeva a pouze hledáte motorovu pilu na občasné řezání, potom Vás poměrem cena / výkon tato pila překvapí nejvíc.

S lištou o délce 40 centimetrů a hmotností 5,4 kilogramů zvládne motorová pila díky její konstrukci s kovovými částmi i náročnější práce.

Její motor má obsah 45 cm3 a zajišťuje dostatečný výkon i na řezbu větších kmenů. Výkon motoru dosahuje 2kW. Mimo jiné disponuje pila bezpečnostními prvky jako řetězová brzda a zubová opěrka.

Riwall RPCS 5545 – Farmářská pila

Pokud používáte motorovou pilu častěji a hledáte něco s větším výkonem, potom by pro Vás mohla být pila Riwall RPCS 5545 ta správná volba.

Spadá do kategorie farmářských pil, které jsou vhodné pro častější použití a o stupeň vyšší náročnost práce.

Její tělo je robustně zpracováno tak, aby bylo maximálně využitelné ve zhoršených podmínkách a její lišta má délku 45 centimetrů. Pila také disponuje snadným napínáním řetězu a jednoduchým přístupem k filtru a svíčce.

Mimo jiné také využívá systém snadného startování a obsahuje rychloupínací sponky, které usnadňují přístup k filtru a svíčce pily. Při zdvihovém objemu 54 cm3 a hmotnosti 5,4 kg dosahuje výkonu 2,3 kW.

STIHL MS 261 – Profi pila

Pokud zvažujete koupi profi motorové pily, potom Vám doporučuji seriózně zvážit koupi modelu STIHL MS 261.

Jak již zřejmě víte, tato motorová pila o hmotnosti 5.2 kg spadá do kategorie profi. Řetězové pily STIHL jsou známé pro svojí dokonalou ergonomii a obslužnost.

Pila je využitelná pro jakýkoliv druh zpracování dřeva od řezání tlustých kmenů po těžbu dřeva v lese. Zvážit koupi této pily se vyplatí nejen kvůli jejímu výkonu a konstrukci, ale také kvůli její dlouhé životnosti.

Motorová pila disponuje neskutečným množstvím užitečných funkcí a vychytávek, byli bychom tu však do večera než bychom si je všechny vysvětlily.

Mezi ně patří dekompresní ventil, ElastoStart, zařízení pro napínání řetězu, filtr HD2, antivibrační systém, jednopačkové ovládání, kompenzátor, systém mazání řetězu Ematic, technika čtyř kanálů STIHL atd.

3 nejlepší elektrické pily

Před tím, než si jednotlivé produkty rozebereme, pojďme společně porovnat důležité parametry vybraných řetězových elektrických pil.

TOP 1TOP 2TOP 3
NázevBOSCH AKE 30 SHECHT 2416 QTMakita UC4551AX1
Obrázek
Délka lišty30 cm40 cm45 cm
Příkon1,8 kW2,4 kW2,0 kW
Hmotnost3,9 kg4,7 kg5,7 kg
Počet článků45 ks57 ks62 ks
Bezpečnostní systémanoanoano
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu

BOSCH AKE 30 S – naše hodnocení 96 %

Tato elektrická pila není jednou z nejprodávanějších pil na českém trhu náhodou.

Disponuje příkonem 1 800 W a rychlostí řetězu 9 m/s, což dohromady vytváří obdivuhodný výkon pro řezání.

Pila využívá systém upínání Bosch SDS, který Vám umožní snadno bez použití jakéhokoliv nástroje vyměnit lištu nebo řetěz pily.

Další výhodou je trojité pochromování řetězu, které výrazně přidává na jeho životnosti. Mimo jiné pila obsahuje bezpečností brzdu Quickstop.

Do nádržky na olej, která obsahuje ukazatel stavu naplnění, se vejde až 200 ml. Délka lišty pily je 30 centimetrů, články řetězu jsou tlusté 1,1mm a hmotnost pily 3,9 kg.

HECHT 2416 QT – naše hodnocení 95 %

Elektrická řetězová pila HECHT 2416 QT je díky své ceně alternativou právě pily BOSCH AKE 30 S.

S jejím příkonem 2400 W budete schopni pořezat i tužší kousky dřeva. Lišta pily má délku 40 centimetrů, což Vám umožní soustředit se i na větší kmeny.

Pokud chcete sledovat stav oleje, díky průhlednému ukazateli na nádržce pily již můžete. Každého uživatele bezpochyby potěší snadné rychloupínání řetězu, které umožňuje napnutí řetězu bez použití nářadí.

Mimo jiné disponuje pila automatickou olejovou pumpou a bezpečnostní brzdou. Hmotnost je 4,7 kg a pila má také plynulý rozběh motoru SOFT START.

Makita UC4551AX1 – naše hodnocení 95 %

Pro ty, kterým výkon dříve zmiňované pily BOSCH AKE 30 S nestačil, tato pila by pro Vás mohla být ta správná volba.

I přestože je to pila poháněná elektrikou, lze s ní zpracovat i velké hromady dřeva. Tato profesionální řetězovka dosahuje s délkou lišty 45 centimetrů přikonu až 2000 W.

Zaručuje rychlost řezu 14,5 m/s, což je na elektrickou pilu velmi dobrý výkon. Jedinou nevýhodou je větší hmotnost, konkrétně 5,7 kg.

Elektrická pila je mimo jiné snadná na údržbu a umožňuje beznástrojovou výměnu jejího řetězu.

Jak vybrat řetězovou pilu

To, jaká řetězová pila pro Vás bude ta správná volba, záleží zejména na účelu Vaší koupě, tedy s jakým cílem si řetězovou pilu kupujete.

Vhodná řetězová pila pro člověka, který potřebuje nařezat dříví na celou zimu se bude diametrálně lišit od řetězové pily pro někoho, kdo si párkrát za rok nařeže dřívína zahradě.

Předtím než se začneme bavit o tom která řetězová pila je právě pro Vás vhodná, pojďme si v rychlosti rozlišit dva různé druhy řetězových pil.

Jak už možná víte, vyrábí se jak benzínové tak elektrické řetězové pily. Čím se ale tyto druhy odlišují a která pila je pro koho vhodná?

Elektrické pily

Jak už to z jejich názvu vypovídá, jsou to pily, které jsou závislé na elektrickém proudu, čímž se na jednu stávají méně praktičtější než elektrické pily benzínové, ale díky své jednoduchosti hodně lidem vyhovují.

Jelikož jsou elektrické pily závislé na připojením k elektrice, jsou spíše vhodný do vnitřních prostorů, jako jsou garáže nebo dílny. Pokud však chcete s pilou vyrazit do lesa, pak elektrická pila Vám v ničem nepomůže.

Na druhou stranu díky tomu, že se do elektrické pily nemusí nalévat žádné pohonné hmoty jako benzín, je jeho údržba skutečně jednoduchá. Také hrozí menší riziko porouchání, pila není tak hlučná a má menší hmotnost.

Ve většině případů nebude jeho údržba pouze snažší, ale také vyjde levněji. Pila sice musí být neustále připojena k elektrice, zároveň ale nemusíte měnit její měnit její filtry či dokupovat a dolévat benzín.

Zpravidla jsou elektrické pily levnější než pily benzínové. Pokud tedy plánujete pilu využívat hlavně v interierních prostorách jako jsou dílny, garáže apod., potom Vám doporučuji jejich koupi zvážit. Jedna z nejlepších elektrických řetězových pil na trhu je bezpochyby HECHT 2416 QT.

Pokud však pracujete více ve venkovním prostředí a občas musíte s pilou i do lesa – například za kácením stromů – potom pro Vás elektrická pila rozhodně není správná volba.

Benzínové pily

Mezí více používané motorové pily se řadí právě pily poháněné benzínem. Narozdíl od pil elektrických se benzínové pily více hodí na venkovní práce, ať už je to v lese nebo na zahradě.

Kromě praktičnosti je zde jeden zásadní důvod, proč jsou tyto pily mnohem populárnější a vhodnější pro většinu běžných uživatelů, a to je jejich výkon.

Benzínové pily dosahují mnohem většího výkonu a narozdíl od elektrických pil s nimi jde bez problému pokácet strom (za předpokladu že na to použijeme profi pilu, kvalitní řetěz a správnou délku lišty)

Podle délky lišty se benzínové pily dělá dále na pily hobby, farmářské a profi. Čím se tyto druhy v zásadě liší?

Hobby pily

Pily hobby jsou mezi běžnými uživateli zřejmě nejrozšířenější a objem jejich motoru má 40 – 45 cm³.

Běžně je poznáte tak, že mají válec připevněný k plastové skříni motoru. Konstrukce pily je postavena na plastovém podkladu, jejíž základem je právě plastová skříň, ve které se odehrává klíčový mechanismus pro správné fungování motorové pily.

Typickým znakem hobby pily je olejové čerpadlo. Jejich lišta bývá běžně dlouhá 35 centimetrů.

Nevýhodou hobby pilje, že jejich řetěz není sám o sobě vyměnitelný. Pakliže ho potřebujete z nějakého důvodu změnit, budete muset vyměnit celý vnitřní buben.

Typickým příkladem hobby pily je motorová pila HECHT 45.

Farmářské pily

Narozdíl od Hobby pil může mít délka lišty farmářské pily až 45 centimetrů. Zásadní rozdíl mezi pilami je však v jejich konstrukci.

Farmářské pily jsou určeny pro lidi, kteří se se v dřevorubectví pohybují delší dobu, nebo potřebují řetězovou pilu s vyspělejší konstrukcí.

Celková konstrukce farmářských pil je totiž designována tak, aby byla použitelná i ve ztížených podmínkách. Jejich objem motoru se běžně pohybuje mezi 40 až 50 cm³.

Konstrukčně se farmářské pily od hobby pil rozlišují často seříditelným olejovým čerpadlem, funkcí útlumu vibrací nebo například skříní motoru z lehkých slitin. Mimo jiné mívají farmářské pily zpravidla nižší spotřebu.

Pily jsou vhodné pro lidi, kteří se řezání dřeva věnují poměrně často a pohybují se spíše ve venkovním prostředí. Jednou z nejlepších možností na českém trhu je pila Riwall RPCS 5545.

Profi pily

Profi pily nejsou určeny pro běžné uživatele, nýbrž přímo pro těžaře dřeva a chataře, kteří pily používají častěji. Vyznačují se objemem motoru kolem 100cm³ a délkou lišty vyšší než 45 cm.

Jsou řízeny prstencovým řetězovým kolem a skříň motoru je odlita z hořčíku. Vzhledem k svému velkému výkonu a delší životnosti jsou výrazně dražší, než dříve zmíněné druhy motorových pil. Jejich cena se běžně pohybuje kolem 15 – 20 tisíc korun.

Typické pro profi pily je vylepšený systém tlumení vibrací. Některé modely využívají například vyhřívané rukojetí.

Pokud zvažujete koupi profi pily, potom doporučuji zvážit koupi pily STIHL MS 261.

Na jaké parametry se dívat při výběru

Výkon

Podle výkonu motoru lze odhadem určit, jaký druh práce daná pila zvládne. Pokud hledáte motorovou pilu, kterou použijete pouze párkrát za rok abyste nařezali několik polének, potom Vám postačí motorové pily s menším výkonem.

Naopak pokud kupujete motorovou pilu s cílem těžby dřeva v lese, potom bude pro Vás může být velký výkon klíčový.

Většinou se výkon motorových pil pohybuje kolem 2kW. Mimo jiné se cena motorové pily odvíjí většinou právě od jejího výkonu.

Objem motoru

Objem motoru je dalším důležitým parametrem, podle kterého se vyvíjí samotný výkon pily a její cena. Zatímco hobby pily mají objem motoru maximálně 45 cm³, objem motoru u profi pil může být i větší než 110 cm³.

Délka lišty

Délka lišty je klíčový parametr pro výběr té správné řetězové pily. Délky lišt se mezi hobby, farmářskými a profi pilami výrazně liší.

Tento parametr se bude také výrazně odvíjet na základě cíle vaší koupi. Pokud kupujete motorovou pilu s cílem těžby dřeva v lese, potom je na místě dívat se po delších lištách než je 35 centimetrů.

Hmotnost

Aby se Vám s pilou dobře pracovalo je třeba zvolit takový model, který pro Vás nebude příliš těžký na udržení a zároveň bude jeho konstrukce maximalizovat výkon.

Hmotnost se u běžných motorových pil pohybuje okolo 4 – 5 kg. Na běžné řezání bych rozhodně nekupoval pilu s hmotností vyšší než je 6 kilogramů.

Cena

Důvod, proč si cena zaslouží být mezi důležitými parametry, na které je třeba se při výběru motorové pily dívat, je jednoduchý.

Mnoho lidí chce na koupi motorové pily výrazně ušetřit a proto bych rád upozornil na nekvalitu některých produktů.

Při výběru motorové pily by pro Vás mělo být klíčové slovo investice, nikoliv cena. Rozhodně se vyvarujte kupování neověřených značek nebo dokonce neznačkových pil.

I v Česku totiž naleznete motorové pily, které byly vyrobeny v Číně za pár korun, za podezřele nízkou cenu.

Pokud Vám na kvalitě příliš nezáleží a prostě chcete levně nakoupit, potom Vás finální investice může stát víc, než kdybyste prvotně zvolili nějakou dražší variantu.

Mnoho těchto motorových pil totiž nemusí mít dlouhou záruku a jakmile se vyskytne nějaký problém, například porouchání motoru, celkové náklady na opravu Vás mohou vyjít pěkně draho, nemluvě o zbytečných nervech.