Srovnání + recenze | Nejlepší krosny na českém trhu | Pánské i dámské

5/5 - (1 vote)

Všichni víme, že vybrat tu správnou turistickou krosnu není vzhledem k dnešnímu širokému výběru žádná sranda.

U krosen je výběr obzvlášť složitý, protože pokud se budete dívat pouze na cenu nebo počet kapes, může Vás Vaše budoucí výprava do hor stát zdraví našich zad.

Proto jsme pro Vás vytvořili kompletní srovnání těch nejlepších jak dámských tak pánských turistických krosen, které na českém trhu v roce 2019 naleznete.

3 nejlepší pánské krosny

Předtím, než si jednotlivé pánské krosny rozebereme jednu po druhé, pojďme společně porovnat důležité parametry jednotlivých produktů.

TOP 1TOP 2TOP 3
NázevOsprey Kestrel 48Osprey Kestrel 68Ferrino Transalp 80
Obrázek
Bederní pásanoanoano
Nastavitelné ramenní popruhyanoanoano
Rozměry75x34x32cm78x37x37cm82x48x37cm
Objem48 litrů68 litrů80 litrů
Hmotnost1.670 g1.780 g2.550 g
Zobrazit nejlepší cenu
Zobrazit nejlepší cenu
Zobrazit nejlepší cenu

Oprey Kestrel 48 L – naše hodnocení 98 %

O první místo se mezi pánskými turistickými krosnami zasloužila díky poměru cena / výkon turistická krosna Osprey Kestrel 48 Dragon.

Krosna s rozměry 75x34x32c má dvě hlavní kapsy o rozměru 48 litrů a hodí se jak na kratší výlety, tak na trošku delší túry. Krosna je vyrobena z nylonového materiálu, který zajišťuje ochranu i v extrémních podmínkách.

Mezi hlavní výhody této turistické krosny patří integrovaná plášťenka a zádová podložka AirScape, která zajistí, že Vaše záda zůstanou po dobu nošení krosny suché.

Mimo jiné disponuje pláštěnka nastavitelnými ramenními popruhy a bederním pásem. Není těžké si tedy nastavit krosnu tak aby Vám byla pohodlná a stabilní.

Na krosně také najdete karabinku na klíče, poutka na teleskopické hole a cepíny a také píšťalku, která se nachází na hrudním páse.

Oprey Kestrel Jungle Green 68l – naše hodnocení 96 %

Pro ty, kteří berou turistiku seriózně a hledají krosnu s dlouhou životností na delší treky a výlety je tu Osprey Kestrel 68.

Jak již název vypovídá, krosna disponuje objemem 68 litrů. Na první pohled si také všimnete jejího příjemného designu a přehledného členění.

Uvnitř turistické krosny najdete rozdělení na spodní spacákovou komoru a hlavní prostory. Dvě části doplňují menší kapsy (například na vodní vak) a přihrádky. Rychlopřístupné kapsy najdete mimo jiné i na bederním pásu.

Stejně jako dříve zmíněná turistická krosna Osprey Kestrel 48, i Osprey Kestrel 68 disponuje systémem AirSpace a integrovanou pláštěnkou.

Samozřejmostí jsou nastavitelné ramenní popruhy, nastavitelná délka zad a komponenty jako poutka na stan, karimatku, hole apod., píšťalka a karabinka.

Ferrino Transalp 80 – naše hodnocení 95 %

Pokud do budoucna plánujete týdenní či delší turistické výlety a víte, že budete potřebovat batoh s velkým objemem, potom Vám doporučuji podívat se na turistickou krosnu Ferrino Transalp 80.

Ferrino Transalp 80 je jednou z nejpopulárnějších modelů na českém trhu. Její objem dosahuje 80 litrů, což jde využít na jídlo, spacák, rozkládací stan a mnoho dalších potřebných věcí.

Batoh je rozdělen do dvou hlavních komor a disponuje velkým počtem kapes. Výrobci si dali záležet i na samotném materiálu, který je odolný vůči roztržení a odření, čímž se hodí i do ztížených podmínek.

Samozřejmostí je prodyšný materiál zad a ramenní popruhy, systém úchytů a pláštěnka. Vzhledem k velkému objemu turistické krosny je její nízká cena velmi lákavá. Mezi nevýhody tohoto batohu bude patřit hlavně jeho vyšší hmotnost.

3 nejlepší dámské krosny

Předtím, než si jednotlivé dámské turistické krosny rozebereme jednu po druhé, pojďme společně porovnat důležité parametry jednotlivých produktů.

TOP 1TOP 2TOP 3
NázevFerrino Transalp 60 LADYOsprey Ariel AG 65Osprey Kestrel 68
Obrázek
Bederní pásanoanoano
Nastavitelné ramenní popruhyanoanoano
Rozměry74x44x34CM85x39x32cm78x37x37cm
Objem60 litrů62 litrů68 litrů
Hmotnost2.350 g2.190 g1.780 g
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu

Ferrino Transalp 60 LADY – naše heodnocení 99 %

Díky velmi výhodnému poměru cena / výkon se na prvním místě našeho žebříčku dámských krosen umístil model Ferrino Transalp 60 LADY.

Krosna o objemu 60 litrů je uzpůsobena ženské postavě a její ergonomicky tvarované ramenní popruhy společně se zádovým systémem zajišťují pohodlí při nošení po celou dobu nošení krosny.

Vnitřek je rozdělen do dvou komor a krosna také disponuje velkým množstvím kapes. Mimo jiné je součástí krosny také pláštěnka proti dešti.

Mezi hlavní výhody krosny bude bezpochyby patřit její materiál, který zaručuje odolnost proti poškození a odírání, což se hodí ve ztížených podmínkách. Do nevýhod krosny bych zařadil její větší hmotnost, konkrétně 2,35 kilogramů.

Osprey Ariel AG 65 – naše hodnocení 98 %

Pokud berete turistiku vážně a koupi krosny berete spíše jako seriózní investici, potom pro Vás bude Osprey Ariel AG 65 zřejmě ta správná volba.

Mimo to, že na první pohled vypadá batoh po designové stránce skvěle, je vyroben z materiálu odolnému vůči silnému dešti a nepříznivým podmínkám.

Výrobci si zde vyhráli hlavně s kapsami. Kromě hlavního úložného prostoru v krosně najdete také tajnou kapsičku na peníze či jiné vzácnosti nebo také oddělenou spodní kapsu, kterou můžete použít například na boty.

Anatomický tvar zadní části batohu přispívá jak k pohodlí při nošení tak k větrání. Hmotnost batohu činí téměř 2,2 kg. Samozřejmostí je bederní popruh, nastavitelný hrudní pás a píšťalka.

Osprey Kestrel 68 – naše hodnocení 96 %

Osprey Kestrel 68 je model, který jsme zařadili i do TOP listu pánských krosen. Pokud si říkáte co tedy dělá mezi krosnami pro dámy, odpověď je jednoduchá – je to unisex.

Jak již název vypovídá, krosna disponuje objemem 68 litrů. Na první pohled si také všimnete jejího příjemného designu a přehledného členění.

Uvnitř krosny najdete rozdělení na spodní spacákovou komoru a hlavní prostory. Dvě části doplňují menší kapsy (například na vodní vak) a přihrádky. Rychlopřístupné kapsy najdete mimo jiné i na bederním pásu.

Mezi hlavní výhody této krosny patří integrovaná plášťenka a zádová podložka AirScape, která zajistí, že Vaše záda zůstanou po dobu nošení krosny suché.

Samozřejmostí jsou nastavitelné ramenní popruhy, nastavitelná délka zad a komponenty jako poutka na stan, karimatku, hole apod., píšťalka a karabinka.

Jak vybrat správnou krosnu

Teď už možná víte, jak složitý výběr té správné krosny doopravdy je. Za chvíli si rozebereme důležité parametry, na které byste se měli při výběru krosen dívat.

Teď Vás ale požádám, abyste si uvědomili tu nejdůležitější věc, která se kolem správného výběru točí, a to je účel Vaší koupě.

S jakým cílem krosnu kupujete? Jak často ji budete používat? Chystáte se na delší túru, nebo budete krosnu používat častěji na menší vzdálenosti? Budete ji nosit sám nebo v ní budete potřebovat suroviny pro dvě osoby?

Možná se Vám hlavou honí i jiné otázky tohoto typu, v každém případě je třeba si na ně odpovědět před tím, než se pro koupi samotné krosny rozhodnete.

Nyní se tedy pojďme společně podívat na důležité parametry, které je třeba při výběru té spravné krosny zvážit.

Hmotnost

Všichni dobře víme, že malá hmotnost krosny je to, po čem se všichni díváme. Ne mnoho lidí si však uvědomuje, že ne vždy platí čím menší hmotnost, tím lepší.

Hmotnost krosny se může odvíjet od mnoha faktorů. Ovlivňuje ji totiž nejen objem a rozměry krosny, ale také velikost bederního pásu, ramenní popruhy, karabinka na klíče či poutka na hole apod.

I přestože se výrobci vždy snaží snížit hmotnost na co nejnižší úroveň, mezi některými krosnami můžete vidět i rozdíl jednoho kilogramu.

Přestože je nízká hmotnost základní předpoklad pro to si nezničit záda, je třeba se vždy dívat co daná krosna obsahuje navíc – může jít o maličkosti jako karabinka, které budete na Vaši výpravě potřebovat.

Velikost – objem

U objemu krosny obzvlášť platí, že velmi záleží na samotném účelu Vaší koupě krosny. Pokud se chystáte na dvoudenní túru, potom Vám bezpochyby bude stačit krosna s objemem 48 L.

Pakliže ale plánujete týdenní túru a budete potřebovat více místa v batohu, rozhodně příjde vhod krosna s objemem kolem 70 L. Typickým příkladem je krosna Osprey Kestrel s objemem 68 L.

Pro ty, kteří jsou na nezvykle delší túry jsou tu krosny s objemem 80 L a více. Zřejmě nejoblíbenější krosnou na českém trhu určenou na delší dobrodružství je Ferrino Transalp právě s objemem 80 L. Krosny tohoto typu také ocení turisté, kteří ji sdílí ve více lidech.

Stavba a zachycení

Velká hmotnost není jediným faktorem, který může vést k likvidaci zad. Pro to, aby Vám krosna správně seděla na zádech a vytvořila správné rozložení její váhy je potřeba správná stavba a rovnoměrné zachycení pásů.

Konkrétně správné posazení bederního pásu a ramenních popruhů je pro správné usazení krosny fundamentální.

Je třeba si dávat pozor na to, aby ramenní popruhy nebyly příliš tenké – v takovém případě by vás batoh mohl zbytečně tlačit na trapézy či ramena. Proto jsme do našich TOP 3 výběrů (výše) vždy zahrnuli produkty s tlustšími ramenními popruhy.

O bederního pásu je důležitý především materiál a jeho měkkost. Ideálně by měl být vystlaný tak, aby příliš netlačil na Vaše spodní záda a zároveň byl pro ně měkkou oporou.

Krosnám bez bederního pásu se rozhodně ve Vašem zdravém zájmu vyhněte. Opět všechny produkty vybrané do naších TOP listů (výše) obsahují bederní pásy.

Kapsy

Většina krosen má svůj objem rozdělena do dvou hlavních kapes. Zde jsou však potřeby turistů zcela individuální – někdo potřebuje několik malých kapes a někdo zase využije pouze dvě hlavní přihrádky.

Důležité je, aby si každý našel co mu vyhovuje. Některé krosny například obsahují rychle přístupné kapsy na bederním pásu (viz Osprey Kestrel 48) , jiné zase více kapes po stranách.

Materiál

Stejně tak kvalitní materiál je pro výběr správné krosny klíčový. Kvalitním materiálem se rozumí materiál, který je odolný proti roztržení, odření a je odolný i ve ztížených podmínkách.

Některé krosny obsahují i integrovanou pláštěnku. Co se týká samotné látky, kvalitním materiálem, který výrobci často používají, je například nylon.

Cena

Všichni dobře víme, že cena samotného produktu vždy ve finále dostane od lidí největší pozornost. Naštěstí se obecně na českém trhu nesetkáte se velkým množství předražených značek krosen, i když výjimky se vždy najdou.

V každém případě je třeba si při jejich výběru uvědomit, že vždy investujete nejen do “batohu na výlety”, ale také do Vašeho zdraví (zejména do zdraví beder a krční páteře).

Proto v rámci výběru té správné krosny doporučuji spíše se zaměřit na kvalitu samotného produktu, než na co nejnižší možnou cenu.