Nejlepší klimatizace | Srovnání kvality | Jak vybrat klimatizaci

5/5 - (1 vote)

Léto je tady a sním také neúnosná horka, která nás stíhají nejen doma, ale i v práci. Potíte se, a co každých 10 minut se musíte napít – a také chodit na toaletu. Přemýšlíte nad koupí klimatizace do bytu, ale nevíte si rady s výběrem? Čtěte dále a vyberte to nejlepší.

Za cílem Vašeho nejlepšího možného výběru jsme srovnání rozdělili do několika sekcí a to jak podle cenové hladiny, tak podle typu klimatizací. Srovnali jsme nejlepší klimatizace do bytu – jak nástěnné tak mobilní. Na konci srovnání mimo jiné najdete náš tajný tip.

Pokud si nevíte rady jak vybrat klimatizaci, doufáme, že Vám pomohou naše rady pro správný výběr v poslední sekci tohoto článku.

Srovnání kvality nejlepších klimatizací

UmístěníTOP 1TOP 2TOP 3TOP 4TOP 5
NázevSencor SAC 1811CHPanasonic KIT-UE12RKESinclair ASH-12BIVKlarstein New Breeze 7LG MS12AWR 3.5kW ArtCool
Obrázek
Chladící výkon4800 W3500 W3600 W
2600 W3500 W
Hlučnost55 dB22 dB52 dB-58 dB
Systém odvlhčování vzduchuAnoAnoAnoNeAno
Energetická třídaAA+A++AA
VýhodyNadstandartní výkon
Nízká hlučnost
Velký topný výkon
Nízká hlučnost
Nižší spotřebaPraktičnostDobrý topný výkon
NevýhodyVelká spotřeba-Větší hlučnostNižší výkonVětší spotřeba
Zobrazit ceny na Heuréce
Zobrazit ceny na Heuréce
Zobrazit ceny na Heuréce
Zobrazit ceny na Heuréce
Zobrazit ceny na Heuréce

Cenově dostupná nástěnná klimatizace

Recenze LG MS12AWR 3.5kW ArtCool hodnocení 92%

 

První příčku mezi nejlepšími nástěnnými klimatizacemi si bezesporu zaslouží nástěnná klimatizace do bytu od firmy LG, která pustila na český trh klimatizaci za opravdu nízkou cenu, s přijatelným výkonem, ale poměrně vyšší hlučností.

Klimatizace do bytu LG MS12AWR 3.5kW ArtCool se dá sehnat i pod 6 000 Kč a je tak vhodný volba pro ty, co nemají možnost uvolnit větší množství kapitálu.

Tato klimatizace disponuje chladícím výkonem 3 500 W a topným výkonem 3 900 W. K nízké ceně se váže i vysoká hlučnost 58 dB. Rovněž je toto zařízení možno odvlhčení a to až 1,2 l za hodinu.

+

Nízká potřeba

Dobrá cena

Vyšší hlučnost

Nejlepší nástěnné klimatizace na trhu

Recenze Panasonic KIT-UE12RKEhodnocení 92 %

 

Tato klimatizace do bytu od Panasonicu, která je mezi uživateli velmi oblíbenou volbou nabízí chladící výkon 3 500 W a topný výkon 4000 W. Obsahuje kvalitní protiplísňový filtr, antibakteriální filtr a také disponuje funkcí odstraňování pachů.

Nejlepší klimatizace recenzeObsahuje i antialergický filtr, což ocení především lidé s dýchacími potížemi nebo citlivostí na pyl a astmatici, jelikož klimatizace dokáže filtrovat venkovní vzduch.

Energetická náročnost této klimatizace se nachází v třídě A+. Nejen že patří mezi nejúspornější klimatizace své třídy, je také minimálně hlučná, kdy při svém provozu produkuji hlasitost pouhých 22 dB.

+

Velmi nízká hlučnost

Silný topný výkon
Systém filtrů
Vysoký výkon

 

Nic

Recenze Sencor SAC 1811CH – hodnocení 89 %

 

Těsné druhé místo od nás získala nástěnná klimatizace do bytu Sencor SAC 1811CH, která nabízí nadčasový výkon 4.8 kW při chlazení. Tato klimatizace si bez pochyby zaslouží patřit mezi nejlepší nástěnné klimatizace na trhu.

Nástěnná klimatizace Sencor SAC 1811CH spadá do kategorie A a nabízí rozsah nastavení teploty od 16 do 31 °C, při krocích po jednom stupni.

Ventilátor disponuje 4 režimy jeho rychlosti (nízká, střední, vysoká, automatická) a je snadno omyvatelný. Samotná klimatizace nabízí celou řadu režimů, ať už režim spánek, chlazení či odvlhčování.

Další výhodou nástěnné klimatizace SAC 1811CH je LCD displej, který Vám napoví, jaký režim právě používáte, ať už to bude režim spánku, chlazení, vytápění, nebo odvlhčování. Na displeji také naleznete aktuální pokojovou teplotu. Možnost displej vypnout pro nerušený spánek je samozřejmostí.

Klimatizace nabízí i řadu jiných, velmi užitečných režimů. Mezi ně patří například režim AUTO, který se postará o udržování optimální teploty, režim TURBO, který je schopen rychle ochladit či vytopit Vaše prostory, nebo také funkce AUTO RESTART, která příjde vhod po výpadku elektřiny. Klimatizace nabízí také 5 pozic pro nastavení správného úhlu pro proudění vzduchu.

+

Nízká potřeba

Vzduchový filtr

Vyšší cena

Recenze Sinclair ASH-12BIVhodnocení 72 %

 

 

Zařízení z dílny Sinclairu nabídne chladící výkon 3 600 W, topný výkon pak 3 800 W. I tato klimatizace si zaslouží patřit mezi nejlepší nástěnné klimatizace na trhu do 20 000 Kč. Obsahuje ionizátor vzduchu, takže bude dýchat čistější vzduch, než když si otevřete okno do ulice.Nejlepší klimatizace recenze

Součástí zařízení je i plasmový čistič vzduchu, který zvyšuje kvalitu vzduchu zbavováním drobných prachových částeček. Plasma vytváří ionty, které se podílejí na oxidaci a likvidaci bakterií a plísní. Rovněž eliminuje pachy organického původu.

Klimatizace do bytu disponuje wifi modulem, takže je možné ji ovládat přes aplikaci v mobilu. Udávaná hlučnost je 52 dB.

+

Nižší spotřeba
Antibakteriální filtr
Množnost ovládání mobilem

Vyšší hlučnost

Nejlepší mobilní klimatizace do 10 000 Kč

Recenze Sencor SAC MT9012CH – hodnocení 82 %

 

Sencor vyvinul mobilní klimatizaci s výkonem 1010 W, což není příliš mnoho, ale ocenit ji můžou uživatelé, kteří si cení klidu. Tato mobilní klimatizace do bytu produkuje hluk relativně nízkých 54 dB. Zmínit je třeba i velmi líbivý design, který doplňuje dotykový displej na zařízení. K dispozici je i dálkové ovládání. I tato mobilní klimatizace do bytu spadá do energetické třídy A.

Jediná pravidelná údržba Vás čeká s mytím filtrů. Jak je jižNejlepší klimatizace recenze pro mobilní klimatizace do do bytu typické, i tento Sencor disponuje kolečka a rukojeť pro snazší přemístění. Musíte bohužel počítat s trošku nadstandartní hmotností 29 kilogramů.

Rovněž je Vám k dispozici odvlhčovač, takže se nemusíte být vlhkosti a kondenzát je automatický vypařován (pokud není vlhkost příliš velká), takže odpadá nutnost vylévat vodu z nádobky.

+

Hezky design

Tichost

Vyšší hmotnost
Vysoká spotřeba

RecenzeSakura STAC 12 CPA/CFhodnocení 72 %

 

Mobilní klimatizace Sakura zvládne optimálně chladit místnosti o velikosti až 30 m3. Výkon chlazení je velice dobrých 3 500 W a i tato mobilní klimatizace se řadí do energetické třídy A.

Mínus klimatizaci dáváme za minimální chladící teplotu 18 °C, která bývá u zařízení stejné třídy tradičně 1Nejlepší klimatizace recenze6 °C a ve velkém horku je každý stupeň znát.

Hlučnost, která závisí na zvoleném stupni chlazení, se pohybuje od 50 dB do 55 dB, což jsou velmi dobré parametry. Mobilní klimatizace do bytu disponuje funkci samoodpařování, takže odpadá nutnost vylívat nádobku s kondenzátem.

+

Odvlhčování se samoodpařováním

Efektivní i pro větší prostor

Vyšší spotřeba

Nejlepší mobilní klimatizace do 20 000 Kč

Recenze Sinclair AMC-14AN1 – hodnocení 85 %

 

O komfort v teplých tropických dnech se postará mobilní klimatizace do bytu Sinclair AMC-14AN1, která se podle našeho žebříčku řadí na druhé místo nejlepších mobilních klimatizací na trhu. Poskytuje chladící výkon 2 600 W, ale přesto spadá do energetické třídy A++.

Díky ochraně INejlepší klimatizace recenzePX4 se může klimatizace používat i venku, takže si osvěžujícího vánku můžete užívat i na terase, či na zahradě Vašeho domu.

Přístroj vydává hlasitost 50-56 dB v závislosti na stupni výkonnosti a vzdálenosti od přístroje. I u tohohle přístroje není třeba vylévat koncentrát, klimatizace zvládá funkci samovypařování. Samozřejmostí je i časovač, což se dá u modelu s tržní cenou kolem 12 tisíci korun očekávat.

+

Energetická třída A++

Solidní výkon

Vyšší cena

Recenze Olimpia Splendid DOLCECLIMA AirPro 13 A+ – hodnocení 80 %

 

 

Za cenu kolem 16 tisíc korun už můžete získat velice dobrý přístroj, který dokáže s přehledem aktivně chladit místnost rychlostí vzduchu o průtoku 420 m3/h. I tento model si díky svému poměru cena / výkon zaslouží patřit mezi nejlepší mobilní klimatizace na trhu.

Klimatizace s chladícím výkonem 2 900 W patří mezi nejúspornější klimatizace své třídy a právoplatně spadá do energetické třídy A+.

Díky technologii Blue Air, který poskytuje rovnoměrný rozptyl vzduchu. Pro klidný spánek nabízí klimatizace oblíbenou funkci Silent, která výrazně snižuje hlučnost přístroje. Hmotnost klimatizace je průměrných 32 kg.

+

Vhodné i pro ty největší prostory

Tichost

Nízká spotřeba

Nic

Recenze Klarstein Max Breeze ACO15 – hodnocení 75%

 

V letních měsících určitě oceníte nadprůměrný výkon německé mobilní klimatizace do bytu Klaarstein Max Breeze ACO15, která disponuje chladícím výkonem 4 600 W.

Nejlepší klimatizace recenze

Spotřeba elektrické energie je však kvůli velkému výkonu vyšší a přístroj patří do energetické třídy A. Za zmínku stojí i nadprůměrný průtok vzduchu 661 m3 /hodina, což je nadprůměrný parametr u mobilních klimatizací (průměr je zhruba 300 – 400 m3 /h).

Mobilní klimatizace obsahuje i nádrž na vodu, která ještě více pomáhá vzduch ochlazovat. Důsledek tak velkého výkonu je kromě ceny kolem 18 tisíc korun i hlučnost, a to 65 dB, což není málo.

+

Nadprůměrný průtok vzduchu

Velký chladící výkon

Vysoká hlučnost

Výběr redakce – mobilní ochlazovač vzduchu do 2 000 Kč

oneConcept Carribean Blue

 

 

Pokud si chcete pořídit opravdu levnou mobilní klimatizaci a oželíte absenci výkonu, pak pro Vás bude oneConcept nejlepší volbou. Není to totiž klasická klimatizace do bytu, ale spíše ochlazovač vzduchu.Nejlepší klimatizace recenze Toto zařízení funguje jako ventilátor, který fouká vzduch velikou rychlostí takovým způsobem, aby Vás opravdu nejlépe schladil.

Obsahuje 4litrovou nádrž, do které se nalije voda a ta se začne odpařovat, čímž vzduch ještě více ochlazuje. Neobsahuje tedy klasický chladící zařízení s chladící kapalinou, jak je tomu u klasických klimatizací.

Další výhodou je tedy i výrazně menší spotřeba elektrické energie (výkon ochlazovače je pouhých 70 W) a nízká hmotnost, pouhých 4,6 kilogramu. Nevýhodou je naopak poměrně velká hlučnost, která dosahuje 65 dB.

Mobilní versus statické klimatizace

Statické klimatizace

Pokud trávíte doma v jedné místnosti velké množství času, nebo pracujete z domu, postačíte si se statickou klimatizací, kterou můžete nainstalovat na zeď nebo na okno, tedy nástěnná (též splitová) a okenní klimatizace. Máte-li byt se zhruba 2-3 místnostmi, měl by jeden z těchto typů klimatizací bohatě stačit na snížení teploty v celém bytě, i když umístíte jen jednu klimatizaci na celý byt. Bydlíte-li ve větším domě a chcete si užívat chladného vánku ve více místnostech, bude třeba zakoupit více statických klimatizací.

Výhody:

  • Vysoká výkonnost a efektivita
  • Menší hlučnost než u mobilních klimatizací (kompresor se nachází venku)

Nevýhody:

  • Technicky náročná instalace zařízení, při které je potřeba profesionální pomoci
  • Větší vstupní náklady než u mobilní klimatizace a náklady spojené s montáží klimatizace
  • Vyšší energetická náročnost
  • Majitelé bytových jednotek nemusí umožnit montáž klimatizace, při které jsou často potřeba stavební úpravy
  • Okenní klimatizace zabírá prostor okna a je třeba dobré izolace kolem celého okna

Mobilní klimatizace

Na druhou stranu, mobilní klimatizaci můžete umístit na jakékoliv místo, poblíž kterého se nachází zásuvka napojená na elektrický proud. Trávíte dopoledne doma v pracovně, ale odpoledne se přesunete do obývacího pokoje? Jednoduše vezmete svoji mobilní klimatizaci s sebou. Nebo trávíte celý den v práci, ale šéf nechce o koupi a instalaci klimatizace na jeho náklady ani slyšet? Vaše mobilní klimatizace tenhle problém řeší.

Pokud nadřízenému vysvětlíte, že nepříjemné letní horko komplikuje Vaši práci a snižuje výkonnost činnosti, určitě mu nebude vadit, že budete spotřebovávat elektrickou energii v práci.

Pro správnou funkci zařízení je však potřeba mít v místnosti okno, do kterého se dá hadice, která bude odvádět teplý vzduch z místnosti. Dále se doporučuje zakoupit těsnění oken, aby teplý vzduch neunikal do místnosti. Toto těsnění vyjde zhruba na několik set korun.

Největší výhodou mobilní klimatizace je možnost samoinstalace, není třeba žádných stavebních úprav. Další velké plus pro mobilní klimatizace jsou pořizovací náklady. Kromě toho, že není třeba utrácení za montáž, jako je to u statických klimatizací, i samotná pořizovací cena mobilní klimatizace solidního výkonu je i o polovinu nižší, než je to třeba u nástěnné klimatizace.

Výhody:

  • Jednoduchá instalace
  • Nižší vstupní cena
  • Možnost jednoduše přemístit klimatizaci z místa na místo

Nevýhody:

  • Vyšší hlučnost • Menší efektivita než u statických klimatizací

Jak vybrat klimatizaci do bytu – na co se dívat

Vzhledem k velké konkurenci na trhu klimatizací mnoho lidí nemá tušení jak klimatizaci vybrat. Proto jsme pro Vás vytvořili tuto sekci, kde si projdeme ty nejdůležitější parametry, na které je třeba se při výběru klimatizace do bytu dívat.

Cena

Určitě ne každý má možnost utratit desítky tisíc za ty nejlepší klimatizace do bytu. Cena je faktor, která nás při výběru klimatizace značně omezí. Mobilní klimatizace se svou cenou pohybují zhruba od 1 700 Kč do několika desítek tisíc (to jsou už opravdu profesionální zařízení).

Chcete-li průměrnou klimatizaci, kterou si chcete nainstalovat do svého bytu, či přenést do své kanceláře, bude Vám stačit zařízení pohybující se svou cenou zhruba mezi 5-10 tisíci korun. Cena nástěnných a okenních klimatizacích začíná zhruba na 2 000 Kč, ale ty nejlepší stojí i přes sto tisíc korun.

Pokud chcete kvalitní nástěnnou nebo okenní klimatizaci za dobrou cenu a od prověřeného výrobce, připravte si zhruba 15-20 tisíc korun. Při koupi statických klimatizací nezapomeňte, že je potřeba vyhradit si další peníze související s jejich montáží, včetně zaplacení profesionálního pracovníka, který montáž provede.

Cena montáže může vyjít na několik tisíc korun, může však dosáhnout i pěticiferné částky v závislosti na náročnosti montáže a použitých materiálech.

Výkon a spotřeba

Pro porovnání jednotlivých klimatizací Vás bude dále zajímat, jaký výkon vlastně nabízejí. Výkon se u klimatizací udává tradičně v kW, můžete se setkat i s jednotkami BTU za hodinu, což je tepelná jednotka používaná především na Britských ostrovech. Nabízí-li některé klimatizace i možnost topení (ohřev vzduchu), měli byste mít možnost dohledat oba dva výkony klimatizace, tedy jaký má maximální výkon chlazení a maximální výkon ohřevu vzduchu. Spotřeba se uvádí v kWh (kilowatthodiny) za nějaké časové období.

Na energetickém štítku můžete nalézt údaj, který udává spotřebu za hodinu. Výrobce klimatizace většinou uvádí, na jak velký prostor je klimatizace vhodná. Například klimatizace s výkonem kolem 3 500 W by měla bez problému vychladit prostory s objemem 40 – 90 m3

Hlučnost

Jednotka hlučnosti je dB (decibel). Jak už bylo zmíněno, mobilní klimatizace do bytu jsou charakteristické větší hlučností, než nástěnné nebo okenní klimatizace. Budete-li využívat klimatizaci například při práci nebo při nějaké činnosti, vyžadující soustředění a klid, měli byste hledat klimatizaci s co nejmenší hlučností pro maximální komfort. Průměrná hlučnost klimatizací se pohybuje kolem 50-65 dB.

Nejtišší klimatizace však mohou omezit i na hlučnost kolem 35 dB. Určitě však půjde o nástěnné klimatizace, v případě mobilních či okenních klimatizací je možné takové hlučnosti taky dosáhnou, ale v tomto případě bude důsledně omezen výkon a tím pádem i účinnost chlazení. Pokud je pro Vás parametr hlučnosti důležitý, je potřeba zmínit, že hladina intenzity zvuku v dB roste logaritmicky (nikoliv lineárně), takže 20 dB je 10x silnější, než 10 dB a 30dB je 100x silnější intenzita zvuku, než 10 dB a tak dál.

Průtok vzduchu

Průtok vzduchu je parametr, který udává jaké množství vzduchu je schopna klimatizace ochladit za určitý čas (u klimatizací se používá jedna hodina) a udává se v m3/h.

Čím větší průtok vzduchu klimatizace má, tím větší množství vzduchu za hodinu ochladí a je tak důležitým parametrem se kterým je důležité počítat. Klimatizace v cenové kategorii pod 10 tisíc korun mají průtok vzduchu cca 300 – 380 m3 /h. To by mělo stačit na ochlazení menšího bytu či větší kanceláře, záleží však na více podmínkách včetně teplotě vzduchu, který je potřeba chladit. V cenové skupině 15 – 25 tisíc korun můžeme najít klimatizace s průtokem vzduchu i 2200 m3 /h.

Energetická třída

Na energetickém štítku, kterým každý klimatizace prodávaná v EU obsahuje, je uvedeno, do jako energetické třídy daná klimatizace patří. Nejméně úsporná je třída D, na opačné straně spektra najdeme třídu A+++. Nejúspornější klimatizace však hledejme v třídě A++. Cena za používání klimatizace se do účtu za elektřinu bohužel určitě promítne, je tedy v našem zájmu poohlédnout se po co nejúspornějším typu klimatizace.

Chladivo

Chladivem v klimatizaci bývá zpravidla nějaký plyn, která se stará o samotné chlazení. Nejpoužívanějším chladivem je v současnosti R410A, které jsou aktuálně nejšetrnější k životnímu prostředí ze všech běžně používaných chladiv.

Další parametry

Dále nás při výběru klimatizace může zajímat, jak zvládají odvlhčovat vzduch, což většina kvalitních klimatizací běžné zvládá. Snížení vlhkosti vzduchu pomáhá ke snížení přítomnosti nejrůznějších mikroorganismů v klimatizaci a zamezuje vzniku plísně.

U klimatizací, které zvládnou vzduch odvlhčovat, je potřeba nějak vzniklou vodu odvádět z přístroje. Tyto klimatizace obsahují i nádobku, kde se voda shromažďuje a ta se musí čas od času vylít. Lepší zařízení disponují automatickým výparníkem, kde se voda v plynném skupenstvím odvádí ven společně s teplým vzduchem a není potřeba žádného vylévání kapaliny.

I tyhle klimatizace však mají zabudovanou nádržku na vodu, protože ve výjimečných případech, kdy je vzduch příliš vlhký. Mnoho klimatizací zvládají vzduch i ohřívat, což se může v zimních měsících hodit. Pokud daná zařízení dokáží vzduch chladit i ohřívat, pak na štítku klimatizace naleznete označení EER a COP. Pokud klimatizace funkcí ohřevu vzduchu nedisponuje, najdete na ní jen označení EER.