Srovnání autorádií + návod jak vybrat

5/5 - (1 vote)

Autorádio je nepostradatelný doplněk každého řidiče v jeho čtyřkolovém miláčkovi. Na českém internetu seženete snad desítky možných nabídek autorádií, ale jak vybrat to pravé?

Připravili jsme pro Vás srovnání nejlepších autorádií, které současnost nabízí. Recenze a technické parametry na jednom místě. Nenechte si ujít ani náš návod na správný výběr autorádií, který naleznete pod recenzí.

Srovnání parametrů 5 nejlepších autorádií

 

UmístěníTOP 1TOP 2TOP 3TOP 4TOP 5
Název Kenwood KMM-BT304JVC KD-R472 Kenwood DMX-110BT Pioneer AVH-G210BTJVC KD-R992BT
Obrázek
Hodnocení94 %90 %95 %88 %84 %
Typ autorádia1DIN1DIN2DIN2DIN2DIN
BluetoothANONEANOANOANO
Přehrávání videí a obrázkůNENEANOANONE
Šířka, výška, hloubka (mm)182 x 53 x 100182 x 53 x 158182 x 112 x 74,5178 x 100 x 152182 x 53 x 158
Proč koupit?Perfektní vybavenostModerní vzhledJedno z nejlepších 2DIN rádií vůbecVšestranná kompatibilitaHands-free ve vysoké kvalitě
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu

 

Srovnání 1DIN autorádií

Kenwood KMM-BT304

Autorádio od oblíbeného výrobce Kenwood oslní nejen vkusným designem, ale i funkcemi. Tento kousek se může pochlubit Bluetooth 3.0 s možností připojení i 2 telefonů.

Není snad proto divu, že tento model nedisponuje CD mechanikou, jelikož by byla vzhledem k moderní konektivitě rádia nadbytečná. Rádio si rozumí s chytrými telefony s iOS i OS Android. A to dokonce tak, že přes něj jde chytrý telefon i nabít pomocí USB. Pomocí mobilní aplikace Kenwood Remote lze autorádio snadno ovládat.

Oceňujeme také nastavení podsvícení displeje i tlačítek rádia. Přehrávání hudby je možné jak přes USB, tak i AUX se vstupy na přední straně autorádia. Vhod někomu přijde i 13pásmový ekvalizér s 8 přednastavenými možnostmi.

Výkon zesilovače je 4 x 50 W. Autorádio doporučujeme všem, kteří chtějí dobře vybavené, ale přitom cenově dostupné zařízení s Bluetooth technologií, což považujeme společně s podsvíceným přehledným displejem za největší výhody.

Technické parametry:

Šířka: 182 mm
Výška: 53 mm
Hloubka: 100 mm

 

 

JVC KD-R472

Autorádio od JVC oslní především moderním vzhledem, který zapadne do nadupaného auta nejen každého teenagera. Samozřejmostí je podsvícení displeje i tlačítek rádia. Zařízení podporuje formáty MP3, FLAC i WMA. Podporované konektory jsou USB, AUX/Line IN.

Body strháváme za absenci Bluetooth, které však každý k životu nepotřebuje. Autorádio zato disponuje optickou mechanikou na CD. Výkon rádia je klasických 4 x 50 W, který se zesilovačem MOS-FET poskytne dokonalý hudební přenos a zážitek z Vaší oblíbené muziky.

Velký LCD displej zobrazí jak aktuální název písně, tak i hudební stanici. Oceňujeme do velmi dobrou čitelnost displeje, která se bude hodit především v létě nad žhnoucím sluncem.

Technické parametry:

Šířka: 182 mm
Výška: 53 mm
Hloubka: 158 mm

 

Sencor SCT 8017BMR

Důvod, proč jsme Sencor SCT 8017BMR zařadili do našeho srovnání je především 3″ barevný TFT displej, který dokáže nejen zobrazit název skladby či hudební stanice, ale dokonce i fotografii, nebo dokonce promítnout video.

Podporované formáty videa a fotografií jsou MP4, MOV, AVI, MKV, FLV, WMV, TS, ASF, PMP, RMVB, MPG, VOB, JPEG, GIF, BMP a PNG.

K rádiu je navíc možné připojit kameru, která se vzadu auta využívá při parkování, která Vám s kombinací velkého displeje poskytne pohled za automobilem. Plusové body autorádiu přihraje Bluetooth 2.1, se kterým přehrajete hudbu s telefonu, nebo poslouží k funkci hands-free. Rádio má bohužel o něco slabší výkon – 4 x 40 W.

Analogový tuner rádia nabídne možnost uložení až 30 FM nebo AM stanic. Pro fajnšmekry nechybí možnost nastavení basů a výšek, nebo ekvalizér v režimech pop, classic a rock. Hudbu je možné přehrát také z USB nebo SD karty.

 

Technické parametry:

Šířka: 222 mm
Výška: 83 mm
Hloubka: 215 mm

 

 

Sencor SCT 3017MR

Máte-li zájem o něco levnějšího z kategorie 1DIN autorádií, pak bude tento model Sencoru příjemné překvapení. Za cenu kolem 800 Kč toho nabídne opravdu hodně.

Nelze samozřejmě očekávat funkce jako Bluetooth nebo další vychytávky. Nabídne však zcela základní vlastnosti, které by klasické autorádio mělo potřebovat.

Někoho však může zklamat absence optické mechaniky. Své oblíbené CD si tak v autě nepřehrajete. Nabídne však vstupy pro konektory USB, AUX / Line IN a RCA. Písničky z flash disku si tak v autě v klidu vychutnáte. Zařízení navíc podporuje také čtečky paměťových karet SD a MMC.

Oceňujeme také moderní design s velkým a přehledným displeje, který zobrazí aktuálně hranou skladbu, nebo také název stanice rádia. Autorádio poskytuje výkon 4 x 40 W, což je na jeho cenu očekávatelné. Uživatelé rádio oceňují také přednastavené režimy ekvalizéru a individuální nastavení basů a výšek.

 

Technické parametry:

Šířka: 178 mm
Výška: 50 mm
Hloubka: 110 mm

 

JVC KD-R992BT

Pokud Vám nevadí si za autorádio připlatit a chcete opravdovou pecku, právě jste našli svého favorita. JVC KD-R992BT nabídne velký dvouřádkový displej s libovolným podsvícením, Bluetooth, ke kterému připojíte i 2 mobilní zařízení s podporou iOS i OS Android a hands-free volání ve vysoké kvalitě.

Písmo autorádia je velmi hezky čitelné a ovládání je snadné a intuitivní. Zvuk vydávaný reproduktory lze navíc přes rádio nastavit tak, aby výstup z každého jednotlivého reproduktoru dorazil na konkrétní místo ve stejný čas. Poslouchaní Vaší oblíbené hudby tak bude maximálně kvalitní.

Samozřejmostí jsou také přednastavené režimy ekvalizéru a individuální nastavení basů a výšek. Samozřejmostí u takového rádia je možnost připojení subwooferu, které Vám budou závidět opravdu všichni (tedy kromě Vašich sousedů v 6 ráno). Autorádio navíc nabídne i optickou mechaniku k přehrání CD.

Podporované formáty jsou MP3, WMA, FLAC a WAV. Hudbu lze navíc přehrát i pomoci USB vstupu, který lze navíc použít i na nabíjení telefonu. O dokonalý hudební zážitek se postará výkon 4 x 50 W a MOS-FET zesilovač.

Technické parametry:

Šířka: 182 mm
Výška: 53 mm
Hloubka: 158 mm

 

 

Srovnání nejlepších 2DIN autorádií

 

Kenwood DMX-110BT

Model od značky Kenwood, DMX-110BT, nabídne špičkový 6,8″ dotykový displej, který ocení všichni milovníci moderních technologií. Na takové obrazovce se budou videa a obrázky přehrávat jedna báseň.

Možné je také využít potenciál AV výstupu, pomocí kterého lze přidat další obrazovky a poskytnout tak stejný přenos obrazovky i posádce na zadních sedadlech automobilu. Obrazovku lze použít i jako pohled parkovací kamerou, má-li samozřejmě auto parkovací kameru.

Pokud Vaše auto parkovací senzory nemá, lze je zakoupit třeba zde (Parkovací systémy). Jako další výhodu musíme uvést i Bluetooth, které se bude hodit nejen na přehrávání Vaší oblíbené hudby z mobilu, ale také poslouží jako hands-free. Autorádio podporuje formáty MP3, AAC, WMA a MPEG a poskytne výkon čtyřikrát 50 W.

Technické parametry:

Šířka: 182 mm
Výška: 112 mm
Hloubka: 74,5 mm

 

 

Kenwood DPX-3000U

Pokud si nepotrpíte na dotykový displej, ale spokojíte se s klasikou, tak je tento model od Kenwoodu jako dělaný pro Vaše potřeby. Autorádio poskytné velký a přehledný 1,5řádkový LCD displej s podsvícením. Vhod přijde také USB 2.0, AUX / Line IN nebo RCA (2,5 V).

Autorádio bohužel nepochválíme za absenci Bluetooth. Za to však disponuje optickou mechanikou na CD. Zařízení nabídne výkon čtyřikrát 50 W, podporu pro iPod, iPhone i Android, nebo funkci Bass Boost, která rozechvěje jak auto, tak i Vás.

Rádio poskytne možnost nastavení si až 6 oblíbených rozhlasových stanic, které si navolíte na jednotlivá tlačítka 1 až 6. Vhod přijde i 3pásmový ekvalizér a podporu formátů MP3, WMA, WAV a FLAC.

 

Technické parametry:

Šířka: 182 mm
Výška: 111 mm
Hloubka: 158 mm

 

 

Pioneer AVH-G210BT

Oblíbená značka Pioneer vyrobila tentokrát opravdu moc hezké autorádio s 6,2″ dotykovým displejem, které doplňuje postranní panel na levé straně autorádia s klasickými tlačítky. Tlačítka jsou hezky a viditelně podsvícena modrou barvou.

Samozřejmosti je u takového rádia u Bluetooh, čelní USB vstup a zadní vstup AUX. Velký displej bude ideálním prostředkem pro přehrání nejen Vaší oblíbené muziky, ale především videa. Rádio si poradí i CD, DVD a již zmíněným USB, pomocí kterého lze pouštět nabízený multimediální obsah.

Rádio bohužel není kompatibilní s iOS, ale pouze s OS Android. Podporované formáty jsou MP3, AAC, WAV, WMA, a DivX. Autorádio poskytne výkon zesilovačů 4 x 50 W.

 

Technické parametry:

Šířka: 178 mm
Výška: 100 mm
Hloubka: 152 mm

 

 

Návod na výběr autorádia v roce 2018

 

Jak vybrat autorádio

Jak vybrat ideální autorádio, podle čeho se řídit a jaké parametry srovnávat? To se dozvíte v našem návodu. Samozřejmě se požadované vlastnosti se pro každého uživatelé liší. Někdo dává přednost cenové dostupnosti, někdo zase konektivitě a někdo chce velký přehledný displej.

V první řadě byste však měli dbát na to, aby bylo dané rádio možno zapojit do vstupu ve Vašem automobilu. Proto si nejprve ověřte, zda Vás automobil podporuje vstup 1DIN nebo 2DIN.

Velikost autorádia

Co se týče proporcí autorádia, budete se rozhodovat mezi velikostí 1DIN a velikostí 2DIN. Tu první velikost zná snad každý. Je to klasický široký, úzký typ autorádia s menším displejem, zpravidla bezdotykovým. Na displeji najdete jen ty nejdůležitější informace jako aktuálně hraná skladba nebo frekvence aktuální rádiové stanice.

Za to 2DIN jsou autorádia, u kterých šířka není násobně větší než délka, a to proto, aby byl displej, často dotykový dobře viditelný. S 2DIN jsou vybaveny zpravidla novější auta. U těchto autorádií oceníte velký dotykový displej, na kterém lze přehrát i film či jiné video.

Optická mechanika, USB, Bluetooth

Moderní autorádia už zdaleka nejsou jen o přehrávání rádiové stanice. A uživatelé si jsou toho nejvíce vědomi. Pokud nechcete zůstat jen u přehrávání dostupných rádiových stanic, poohlédněte se po autorádiích s podporou Bluetooth, chcete-li pouštět hudbu z mobilu bezdrátově a volat pomocí hands-free. Bluetooth však není u však radií dostupné. Mnohem více častý je však USB port, kam můžete napojit svůj mobilní telefon nebo flash disk a pouštět tak přes něj hudbu, nebo ho využít na nabíjení telefonu.

Optickou mechaniku už dnes většina autorádií nenabízí a to proto, že je tento způsob přehrávání na ústupu. V několika modelech mechaniku stále najdete. Pokud jste tedy nadšenci do starých časů s cédéčky, tak Vás jistě potěší, že autorádia s optickou mechanikou patří mezi ty cenově dostupnější, nenabízí-li přitom jiné pokročilé funkce. Některá autorádia dále nabízí i vstup na SD kartu, který však také vytlačuje mnohem účelnější USB port.

Výkon

S tímhle parametrem toho prakticky moc nenaděláte. Neboli asi nevyužijete svoji vybíravost. Rádia do automobilu mají v podstatě všechny stejný výkon zesilovačů a to 4 x 40 W nebo 4 x 50 W. Lze se ještě také setkat s 4 x 55 W, ale není to tak běžné. Je však pravda, že výjimka potvrzuje pravidlo, takže se najde i pár kusů s větším výkonem, jako třeba tento Pioneer DEH-4800FD, který nabízí výkon 4 x 100 W.

Další funkce

Ekvalizér

Určitě všichni známe funkci ekvalizéru. Je to vlastně program sloužící k úpravám frekvenční charakteristiky zvukového signálu, kdy potlačí nebo naopak zesílí části akustického spektra. Typické režimy jsou classic, rock, pop, jazz a jiné.

Dálkové ovládání

Některé typy autorádií nabízí i dálkové ovládání, které je buď dostupné ve verzi externího ovladače, nebo jako aplikace v mobilu.

Mikrofon

Některá autorádia jsou vybavena mikrofonem, což se může hodit při hovorech, kdy chcete využít hands-free. Tato rádia by však měla být zároveň vybavena funkci bluetooth.

Cena

Cena bude zajímat určitě každého. Nejlevnější autorádia pořídíme již za pár stokorun. Neočekávejte však žádné speciální funkce jako bluetooth, nebo USB port. Někdy se nesetkáte ani s mechanickou optickou pro CD.

V zásadě platí, že autorádia s rozměry 2DIN jsou dražší (ale také lépe vybavení), než-li je tomu u autorádií s 1DIN. Dobré 2DIN rádio hledejte spíše v cenovém rozmezí 4 000 – 6 000 Kč, u 1DIN si postačíte s autorádiem za 1 500 – 3 000 Kč, chcete-li nejlepší výbavu jako USB port, Bluetooth a konektivitu s OS Android nebo iOS.