Srovnání nejlepších projektorů

5/5 - (1 vote)

Všichni dobře víme, že vybrat ten správný projektor není, vzhledem k zlepšující se technologii a velké konkurenci, žádná legrace.

Proto jsme pro Vás připravili srovnání 5 nejlepších dataprojektorů, které na českém trhu momentálně naleznete.

Předtím, než si jednotlivé dataprojektory rozebereme, si můžete porovnat důležité parametry v následující tabulce zvolených produktů.

Srovnání TOP 5 projektorů

UmístěníTOP 1TOP 2TOP 3TOP 4TOP 5
NázevEpson EH-TW5650Anker Nebula CapsuleOptoma HD144XOptoma UHD51Forever MLP-100
Obrázek
Naše hodnocení97 %97 % 95 % Pro náročnéLevnější varianta
Kontrastní poměr60 000 : 1-23 000 : 1500 000 : 11 500 : 1
RozlišeníFull HD (1920x1080)854 x 480 pxFull HD (1920x1080)Ultra HD (3840×2160)Full HD (1920x1080) nativně 800 x 480 px)
Reproduktor10W5W, 360°10W5W2 W
3D projekceanoneanoFull 3Dne
Životnost lampy7 500 hodin30 000 hodin10 000 hodin10 000 hodin30 000 hodin
HDMIanoanoanoanoano
USBanoanoneanoano
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu

5 nejlepších projektorů na českém trhu

Epson EH-TW5650 – naše hodnocení 97 %

Na trhu dataprojektorů nenajdete produkt, který by měl lepší výsledek porovnání cena/výkon než právě Epson EH-TW650.

Důvodů, proč se tento kousek stal za posledních pár let jedním z nejprodávanějších a nejoblíbenějších dataprojektorů je mnoho. Technologie, design, decentní rozměry, Full HD (1920×1080), dobrá výkonnost a dlouhá životnost. To vše, v našich očích, za slevněnou cenu.

Epson EH-TW650 je ideální volba zejména pro lidi, kteří si kupují projektor s cílem vytvoření domácího kina pro sledování filmů, seriálů, sportu, ale také pro využití ve konferenčních místnostech pro promítání prezentací apod.

Projektor nabízí Full HD rozlišení, které vytváří pestrý obraz s detailně kontrastními barvami (kontrast 60 000 : 1). Pro co nejjasnější obraz využívá dataprojektor technologii 3LCD.

Mezi jiné funkce projektoru Epson EH-TW650 patří například možnost ovládání z chytrého zařízení, Wi-Fi připojení nebo či iProjection, která vám umožní snadno ovládat kompletní uživatelské rozhraní projektoru.

Epson EH-TW5650 nabízí promítání na ploše o velikosti až 762 cm, tedy 300”. Mimo jiné využívá technologii, která díky zvýrazňuje detail a interpolaci snímků, což se projevuje v zachování ostrého obrazu i při akčních scénách.

Projektor nabízí možnost posunu objektivu, zoomu a přepnutí na vertikální korekci. Životnost lampy se pohubuje okolo 7 500 hodin, což by Vám mělo, za předpokladu že si každý den budete pouštět film, na 11 let vystačit. Integrované reproduktory o síle 10W jsou samozřejmostí.

Anker Nebula Capsule – naše hodnocení 97 %

Nebula vytvořila doslova revoluci na trhu projektorů. Svým designem, funkcemi a užitečností je zdaleka nejunikátnějším zařízením z celého našeho TOP výběru dataprojektorů.

Multifunkčnost je doslova definicí tohoto zařízení. Tento malý bezdrátový projektor slouží k promítání filmů, seriálů apod. a dá se využít doslova kdekoliv. V projektoru je totiž zabudován Bluetooth 4.0, který Vám dovolí spárovat zařízení s Vaším počítačem či mobilem.

Lidé tak běžně využívají tento projektor při domácím cvičení, sledování filmů či seriálů, v konferenčních místnostech, nebo například při hraní her. Fantazii se meze nekladou.

Nebula nabízí obraz s úhlopříčkou až 300 cm a váží 420 gramů. Krom Bluetoothu lze zařízení také připojit k Wi-Fi. Disponuje operačním systémem Android 7.1 a 360° reproduktorem o síle 5W. Projektor se dobíjí přes konektor microUSB, přičemž baterie vydrží 4,5 hodiny projekce bez nabíjení.

Anker Nebula Capsule obsahuje také porti HDMI či USB, což Vám umožňuje sdílet obrazovku z notebooku či pouštět filmy přes flashku. Za svůj design získal tento projektor v roce 2019 cenu RedDot Award.

Optoma HD144X – naše hodnocení 95 %

Tento dataprojektor si díky své multifunkčnosti patřit na třetí místo bezesporu zaslouží. Optoma HD144X disponuje všemi potřebnými funkcemi, na které si jen vzpomenete. Pokud si kupujete dataprojektor primárně s cílem sledování filmů či seriálů, pak Vás potěší funkce 3D v plném rozlišení.

Co se týká běžného užívání, projektor disponuje rozlišením Full HD (1080p), což zabraňuje kompresi obrazu, tudíž kvalita při sledování filmů zůstává stejná.

Pro ty, kteří rádi hrají hry a chtěli by si propojit jejich konzoli s větší obrazovkou, bude tento projektor také dobrou volbou. Výrobci totiž vyvinuli tzv. Gaming mode, který snižuje odezvu a optimalizuje viditelnost obrazu pro lepší herní zážitek.

Optoma HD144X obsahuje také využívá technologii Dynamic Black, která upravuje celkový výkon lampy s cílem zlepšení hloubky obrazu.

Mezi další vlastnosti projektoru, které běžný uživatel ocení, patří například možnost propojit jej se smartphonem či tabletem, nebo zapojit si počítač či herní konzoli pomocí portu HDMI. Projektor také obsahuje zabudovaný 10W reproduktor..

Optoma UHD51 – pro náročné

Pro lidi, kteří jsou ochotni si za vytříbenou kvalitu několik nějakou tu korunu připlatit, je tento projektor zřejmě nejvhodnější volbou. Co ale dělá tento projektor mnohem výjimečnějším než všechny předchozí modely? Technologie.

Zatímco kontrasty barev projektorů zmiňovaných dříve se pohybovaly okolo 20 000 : 1, Optoma UHD51 nabízí díky své technologii DLP kontrast 500 000 : 1, což posouvá jeho obraz na úplně jiný level.

U předchozích projektorů jsme se bavili o Full HD obrazu (1920 x 1080), zatímco tento projektor nabízí rozlišení 3840 x 2160 px.

Projektor také disponuje funkcemi Zoom, MHL, Full 3D či halogenovým podsvícením. ECO režim lampy, USB porty a VGA konektory jsou samozřejmostí.

Je vhodný jak pro využití v učebnách či konferenčních místnostech tak pro promítání filmů v prostředí domácího kina. Pokud chcete projektor zafixovat do jedné polohy, není zde problém umístit jej na strop.

Forever MLP-100 – levnější varianta

Pro ty, kteří jsou schopni obětovat kvalitu produktu za několik tisíc, je tu model Forever MLP-100. Tento projektor je právě pro svou nízkou cenu jedním z nejprodávanějších projektorů na českém trhu.

Za cenu kolem 3.000 Kč projektor nabízí nativní rozlišení 800 x 480 px, které však nemusí stačit každému pro sledování filmů či seriálů. Mezi jeho hlavní výhody patří zejména snadná přenosnost, ovládání a také OS Android a Wifi.

Mezi nevýhody však patří například svítivost za denního světla, která se projevuje v horší kvalitě obrazu a vyobrazení barev. Projektor také může při zvýšeném výkonu začít hučet či ser přehřívat.

Pokud si ale kupujete projektor hlavně s cílem promítání sportovních utkání či promítání prezentací a jste ochotni obětovat lepší kvalitu za nějaký ten peníz, pak se koupi tohoto projektoru vyplatí zvážit. Pokud ale hledáte projektor s kvalitním rozlišením a delší životností, doporučuji Vám se podívat po nějakém z modelů zmíněných výše.

Jak vybrat ten správný projektor

Díky zdokonalující se technologií a čím dál větší konkurencí na trhu dataprojektorů se stává samotný výběr těchto zařízení čím dál těžší. Proto jsem pro Vás vytvořili tuto sekci, kde budeme mluvit o důležitých parametrech, na které je třeba se dívat při výběru dataprojektoru.

Zřejmě nejdůležitější otázka, kterou byste si měli zodpovědět před samotným nákupem, je spojena s Vašim cílem užití. Kupujete dataprojektor, který chcete použít ve škole nebo pro jiné pracovní účely či pouze na sledování filmů a pod. Jakmile si uvědomíte tento cíl, můžeme se společně podívat na parametry, na které je třeba se při výběru dívat.

Rozlišení

Rozlišení samotného projektoru je parametr, podle kterého lze nejlépe vyčíst jeho kvalitu promítání obrazu. Levnější dataprojektory mívají rozlišení okolo 800 x 480 px, zatímco dražší kousky se můžou s vyšším rozlišením vyšplhat až na 4K Ultra HD 3840×2160.

Zřejmě nenajdete parametr, podle kterého by se vyvíjela cena samotných produktů více než od jeho rozlišení.

Pokud si projektor kupujete s cílem promítat na něj filmy, pak pro Vás rozlišení 800 x 480 px nemusí být vždy dostačující. Nemusíte se hned dívat po Ultra HD kvalitě, například rozlišení Full HD, tedy 1920×1080 (viz <tento projektor), by mohlo stačit, pokud si nechcete za top kvalitu připlácet.

Ať už jsou Vaše účely jakékoliv, já osobně bych se nedíval po produktech s nižším rozlišením než je SXGA (1280 x 1024). Pár tisíc sice jistě ušetříte, ale ve výsledku se to výrazně odrazí na kvalitě obrazu.

Projekční vzdálenost

Další důležitý parametr pro výběr toho správného projektoru je projekční vzdálenost.Tento parametr udává vzdálenost mezi zařízením a promítacím prostorem (např. plátno). Pokud například kupujete projektor do konferenční místnosti, kde zeď je vzdálena od stolu 5 metrů, pak se budete chtít dívat po projektoru s projekční vzdáleností minimálně pěti metrů.

Některé dataprojektory disponují projekční vzdáleností o délce 10 metrů, jiné dokážou promítat obrazu pouze na 2 metry. Opět zde záleží na účelu Vašeho nákupu.

Technologie

V dnešní době se u projektorů využívají nejvíc technologie LED, LCD a DLP. Každá má svoje výhody i nevýhody.

Nejdražší projektory využívají většinou technologii DLP (Digital Light Processing), která nabízí dokonalý kontrast a bohaté barevné zpracování. Na nejlevnější modely je často využívána technologie LED, zatímco většina dataprojektorů stále využívá LCD.

Svítivost

Úroveň svítivost je třeba zvolit na základě místnosti, do které dataprojektor kupujete. Pokud víte, že dataprojektor kupujete za účelem sledování filmů večer či v noci, svítivost 2000 ANSI pro Vás bude dostačující. Během dne ke sledování filmů či prezentací potřebujete minimálně svítivost 2600 ANSI.

Lampy

Mnoho lidí se při výběru dataprojektoru zapomíná dívat na cenu náhradních lamp. Obzvlášť u dražších dataprojektorů se doporučuji vždy o jejich ceně informovat. Jejich cena totiž výrazně ovlivní Vaše celkové náklady spojené s koupí a používáním dataprojektoru.

Dobré je také se informovat o výdrži lamp, která se většinou pohybuje kolem 8000 hodin.

Porty

Před koupí samotného projektoru je třeba se ujistit, zda má projektor všechny porty, které potřebujete k jeho spárování s jiným zařízením. Pokud například chcete propojovat projektor s počítačem, ve většině případů budete potřebovat vstup HDMI. Další vstupy, které projektory obvykle obsahují, jsou USB, VGA či MHL.

Reproduktory

Drtivá většina dataprojektorů obsahuje integrované reproduktory, jejichž výkon se obvykle pohybuje kolem 2-10W. Stále ale můžete narazit na projektor, který zabudované reproduktory nemá.

Pokud si kupujete projektor s cílem sledování filmů či seriálů, osobně Vám nedoporučuji spoléhat na reproduktory většiny projektorů. Jejich velkou nevýhodou bývá neprostorovost, hlasitost a celková kvalita.

Dostačující můžou být v případě, kdy chcete použít zvuk například pouze jako doplnění k prezentaci.

Další funkce

Pokud si chcete trochu připlatit, můžete si koupit projektory s unikátními funkcemi, které dělají celkový zážitek z používání zařízení příjemnější.

Hodně výrobců přidává do projektorů možnost Wi-Fi připojení, možnost ovládat zařízení pomocí chytrého mobilu, funkce 3D nebo například ECO režim.