Nejlepší Horská Kola | Srovnání s Radami pro Správný Výběr

5/5 - (2 votes)

Horské kolo nám slouží nejen k zábavě, ale také jako dopravní prostředek. Jak ale všichni víme, vybrat to správné horské kolo může být poněkud oříšek.

Na trhu je hned nepřeberné množství značek, které se nám snaží tvrdit, že právě jejich kolo je to nejlepší. Abychom Vám výběr usnadnili, připravili jsme si pro Vás přehled 5 nejlepších horských kol pro běžné použití.

Před tím, než si jednotlivé produkty detailně rozebereme, podívejme se na ty nejdůležitější parametry námi vybraných horských kol.

Srovnání TOP 5 horských kol

TOP 1TOP 2TOP 3TOP 4TOP 5
NázevROMET RAMBLER 4Sava 27 Alu 3.0AMULET START 2018AMULET 11.400 Leader Fox Factor 2018
Obrázek
Průměr kola29"27"29"29"26"
Počet převodů27302411?
Hmotnost15,1 kg11,9 kg14,8 kg12,1 kg14.9 kg
ÚčelHorské / SportovníHorské / SportovníHorské / RekreačníHorské / SportovníHorské / Sportovní
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu
Zobrazit aktuální cenu

5 nejlepších webkamer na českém trhu

ROMET RAMBLER 4 – naše hodnocení 98 %

Pokud hledáte horské kolo, u kterého můžete očekávat za málo peněz hodně muziky, je pro Vás Romet Rambler 29 4 to pravé.

U tohoto kola můžete bez sebemenších problémů překonávat i náročnější terén. I přes to bude mít jezdec maximální komfort. O to se stará kvalitní hliníkový rám a především 29 palcová kola, která si budete převážně při jízdě terénem velice pochvalovat.

Pro bezpečnou jízdu zvolili vývojáři vidlici SR Suntour XCR. 27 rychlostí naopak zajistí nejvyšší možný výkon. Společnost Romet klade veliký důraz i na designové zpracování. U tohoto konkrétního modelu byl zvolen spíše sportovní a dynamický charakter.

Horské kolo zaujme každé oko také svým specifickým aerodynamických vzhledem, který však nejde na úkor hmotnosti, která činí stále příjemných 15 kg.

Sava 27 Alu 3.0 – pro náročné

Na druhém místě našeho žebříčku se umístilo horské kolo Sava 27 Alu 3.0, které nevyhrálo jen díky své vyšší ceně.

Toto kolo je již třetím typem velice oblíbené modelové řady Sava 27 Alu, která patří mezi nejprodávanější na našem trhu. Pokud hledáte kolo na zábavu, do náročnějšího terénu, ale i popřípadě na závodění, nemůžete s tímto modelem udělat chybu.

Díky širokým plášťům s agresivním vzorem Vám zajistí ideální trakci v neustále se měnícím terénu. Naprostou dominantou kola jsou komponenty slavné značky Shimano z řady Deroe. Významným bezpečnostním prvkem jsou kotoučové brzdy od zmiňované značky.

Pokud tedy hledáte kolo, se kterým se neztratíte i na amatérských závodech, je pro Vás Sava 27 Alu 3.0 ideální volbou.

AMULET START 2018 – levnější varianta

Kolo Amulet Start 29“ 2018 Vás pravděpodobně zaujme hned na první pohled svou zajímavou barvou. I přes velice zajímavý poměr mezi cenou a výkonem nás tento model zaujal přeci jenom o něco méně než dva předchozí.

Kolo je opatřeno hliníkovým rámem, který nám spolu se sedlem Race-light zajistí maximální pohodlí. Mnohé komponenty jsou stejně jako u modelu umístěným na druhém místě od značky Shimano, které je zárukou kvality. O bezpečnost se starají hydraulické brzdy.

Pro mnohé zákazníky může být důležitou informací, že tento bicykl byl vyroben v České republice. Pro ty, kteří hledají kolo převážně k rekreační jízdě, nemohou s volbou Amuletu Start prohloupit.

AMULET 11.400 – seriózní investice

Naprostá špička mezi sportovními koly – Amulet 11.400 29Big Jose! 2018 je určena převážně pro náročné uživatele. Do našeho žebříčku byla umístěna proto ty, kteří hledají kvalitní kolo a chtějí se věnovat i závodům. U takového kola je pochopitelná vyšší cena.

Rám je tvořen třikrát zeslabovanými trubkami s geometrií QCG. Pro lepší ovladatelnost dodal výrobce široká řídítka. Ojedinělostí tohoto kola mezi dalšími konkurenty z našeho výběru je uzamykatelná vidlice.

I přes značné sportovní zevnějšek je toto horské kolo maximálně pohodlné. Pro mnohé může být zarážející, že kolo má pouhých 11 rychlostí. Musíme ale podotknout, že u takto sportovně vybavených kol je absence více rychlostí výhodou.

Pokud jste amatérský závodník a je pro Vás kolo dlouhodobá investice, Amulet 11.400 29BIG JOSE! 2018 vás nemůže zklamat.

Leader Fox Factor 2018 – zlatý střed

Na chvostu našeho žebříčku nejlepších horských kol pro rok 2018 se umístil Leader Fox Factor 2018. Toto kolo je určeno převážně pro ty, kteří i přes relativně malé vynaložené finanční prostředky (v porovnání s ostatními koly našeho výběru) hledají kvalitní kolo, které jim poslouží k pohodlné jízdě.

Kolo má pouze 26 palcová kola, která jsou výhodou převážně pro snadné ovládání. Leader Fox Factor 2018 se těší výborné kvalitě a díky mnoha inovacím se vyrovná i mnohým dražším konkurentům.

Model je primárně vytvořen pro náročnější terén, takže pokud se chystáte na kamenitou či lesní stezku, Leader Fox Factor může být ta správná volba.

Jak vybrat horské kolo

Pro spoustu lidí bylo ještě donedávna nemyslitelné vybrat si a následně koupit horské kolo přes internet. Pokud se ale budete řídit následujícími kroky, nebude pro Vás výběr vhodného kola vůbec žádný problém.

Nejprve si musíte uvědomit, že horská kola jsou stavěná převážně pro jízdu mimo zpevněné komunikace. Tudíž mají robustnější rám, výše položený střed a široké pláště. Pokud tedy hodláte Vaše kolo využívat pouze na cyklostezkách či dalších zpevněných komunikacích, není pro Vás horské kolo tím nejideálnějším typem kola.

Jestliže občas rádi zavítáte i na nějaké lesní či polní cesty, je pro Vás horské kolo to pravé.

Nejprve si musíte položit otázku, jak moc nároční uživatelé, co se týče obtížnosti terénu, jste. Horská kola mají totiž hned několik druhů. Nejčastěji se děli podle konstrukce na Cross coutry, Trial, Endure, Freeride a tak dále. Ta nejvíce rozšířená a mezi obyčejnými spotřebiteli nejoblíbenější, jsou kola Trail. Tato kola jsou vhodná pro klasické uživatelé, kteří nevyhledávají ty nejnáročnější trasy v Alpách. Pokud hodláte Vaše kolo využívat na klasickou jízdu při které občas rádi vyjedete ze silnice, jsou pro Vás kola Trail ta nejvhodnější.

Je nutné si také uvědomit, že horské kolo není pro většinu z nás krátkodobá investice. Není tedy nejrozumnější si vybírat kola pouze podle ceny. U horských kol se dá ve většině případů říci, že čím více finančních prostředků do koupě investujeme, tím lepší produkt také dostaneme.

Na které parametry se nejvíce zaměřit?

Systém odpružení

Důležitou součástí každého horského kola je pochopitelně systém odpružení. Horská kola mohou mít odpruženou buď jen přední vidlici, takzvaně pevné horské kolo, či hardtrail, nebo i zadní stavbu. Taková kola se nazývají celoodpružená, či full.

Mezi hlavní výhody kol s odpruženou přední vidlicí patří převážně nízká cena a hmotnost. Naproti tomu celoodpružená modely nabízí mnohem větší pohodlí, které převážně při delších cestách určitě oceníte. Celoodpružená kola také dokáží mnohem lépe překonávat náročnější terén, jelikož zadní kolo zůstává mnohem více v kontaktu s povrchem. Už dávno není pravdou, že celoodpružená kola prodlužují stavbu při jízdě, tudíž dochází k ztrátě energie. Jedinou závažnější nevýhodou tedy stále zůstává především vyšší pořizovací cena.

Velikost kol

Další menší zádrhel nastává při výběru vhodné velikosti kol. V poslední době přichází veliký progres v tomto ohledu. Dříve velice populární 26 palcová kola střídají modely s 29 palcovými, či 27,5 palcovými koly. Ty se vyznačují především lepšími jízdními vlastnostmi.

Na druhou stranu je nutno dodat, že 26 palcová kola nabízí daleko lepší ovladatelnost a rychlejší akceleraci. Využívají je tedy i závodníci, kteří se věnují technickým disciplínám jako je sjezd nebo freestyle.

V minulosti převažoval názor, že 29 palcová kola jsou vhodná pouze pro vysoké jezdce. Naopak se v dnešní době hojně využívají v menších rámových velikostech a dokonce i v dámských provedeních. U horských kol s takto velikými koly je kratší rozvor pro lepší ovladatelnost i střed šlapání je posunutý dolů. Kola tedy lépe překonávají překážky, drží rychlost a na asfaltu se svými vlastnosti blíží ke kolům krosovým. Díky větší trakci také mnohem lépe stoupají.

27.5 palcová kola nabízí střed mezi koly 26 palcovými a 29 palcovými. Dá se tedy s nadsázkou říct, že tato kola jsou nejlepší řešení pro ty, kteří hledají něco mezi. Tato kola jsou především vhodnější pro lidi s menší postavou, nebo pro cyklisty, kteří vyhledávají technicky náročnější terén.

Existují i kola, která mají velikost větší než 29 palců. Tato kola jsou i přes svůj těžkopádný vzhled lehká a dobře jedou. V terénu Vám pak zaručí naprostou adhezi, díky které se vydrápete na překážky, na které byste si jiným typem kola ani netroufl. Mezi nevýhody se řadí převážně větší hmotnost a větší valivý odpor.

Výběr rámu

Jak jste si již jistě všimli, ne každé kolo má stejný rám. Existují hned několik typů rámů. To nejzákladnější dělení rozděluje rámy na rekreační, sportovní a závodní. V závislosti na tom, jak nároční uživatelé jsou, či jak sportovně jezdíme, je nutné si zvolit vhodný rám.

Kola s rekreačním rámem jsou vhodná především pro jezdce, kteří využívají kolo spíše na občasné vyjížďky kvůli zlepšení kondice, nebo jen pro zábavu. Od tohoto typu rámu nemůžeme očekávat žádné sportovní vlastnosti. Posed na kole je vzpřímenější a také značně pohodlnější. Mezi velké plusy patří také příznivá cena.

Sportovní rám je vhodný pro ty, kteří jezdí pravidelně sportovněji, či si rádi užijí občas nějaký ten amatérský závod. Geometrie sportovního rámu umožňuje jezdci méně vzpřímený posed pro lepší výkon. Oproti rekreačnímu kolu je také rám mnohem lehčí a komponenty na něm použité jsou z mnohem kvalitnějších materiálů.

Závodní rámy jsou pochopitelně vhodné převážně pro ty nejnáročnější uživatele. Nabízejí téměř položený posed, při kterém uživatel dosáhne toho nejvyššího výkonu. Materiály využité na tyto rámy jsou ty nejkvalitnější, jako například karbon nebo hliník. Od toho se pochopitelně odvíjí i vyšší cena.